Nechte si změřit došlap

Sport / 28.9.2013

Autor:

Chcete při běhání podávat maximální výkon? Překonávat svoje dosavadní hranice? Pak by vaší pozornosti neměl uniknout tento článek.

Běh je rozhodně jedním z fenoménů dnešní doby. S jeho narůstající oblibou úměrně roste i poptávka po lepším vybavení a pomůckách, které podávaný výkon posunou ještě dál. Například správná obuv slouží krom jisté míry pohodlí zároveň jako prevence zranění. Špatná technika běhu se totiž může odrazit na stavu vašich kotníků, kolen a zad. Právě technice běhu a výběru správné obuvi se věnuje vyšetření a změření vašeho došlapu. Možností je hned několik, vybrali jsme pro vás dvě nejzajímavější.

Vyšetření u terapeuta

Tato možnost skýtá servis na profesionální úrovni. Službu můžete využít u společnosti CASRI – tato instituce se zabývá mnoha aktivitami, zejména pak vědeckou prací pro státní a resortní sportovní reprezentaci. Krom např. navrhování komplexního systému péče o vojáky a další činnosti nabízí CASRI právě již zmiňované vyšetření pro širokou veřejnost.

Samotný akt se skládá z několika částí – v první z nich vás prohlédne fyzioterapeut pro vyhodnocení stavu vašeho pohybového ústrojí. Následuje skenování došlapu na tlakové desce. Tento přístroj přesně zmapuje došlap obou vašich nohou a vyhodnotí odchylky. Někdo našlapuje více na vnější část nártu, někdo na vnitřní. Rovněž se na scanu ukáže klenba chodidla a její poruchy. V závěrečné fázi se proběhnete na pohyblivém pásu, z čehož je pořízen videozáznam.

Co je výsledkem těchto procedur? Na základě analýzy videa vám fyzioterapeut doporučí konkrétní cviky, které mohou vést k nápravě případných nedostatků. Ve vztahu k technice došlapu vám doporučí vhodnou obuv takříkajíc na míru, případně je zde možnost nechat si vyrobit speciální vložky do bot.

Čtěte také – Jak správně vybrat běžeckou obuv?

Sportovní prodejny či akce

Kolik vás to bude stát?

Při využití služeb fyzioterapeuta si připravte cca 1 000 Kč. Samotný scan např. ve sportovní prodejně vás vyjde na polovinu, v případě, že si ale zakoupíte obuv, bývá měření zdarma. Na běžeckých závodech je footscan zdarma.

Druhou z možností, jak si nechat změřit došlap, je navštívit některou ze sportovních prodejen nabízejících měření došlapu (Triexpert, Adidas) anebo některou z běžeckých akcí pořádaných Run Czech. V obou případech se vám dostane obdobného servisu, tedy změření techniky vašeho došlapu na běžeckém pásu a na tlakové desce.

V návaznosti na zjištěné informace vám odborný personál doporučí vhodnou obuv. Nesetkal jsem se s radami zaměřenými na zlepšení případných problémů (cviky), mohlo by se tedy zdát, že je tato forma svým způsobem chudší, nicméně je zase dostupnější a hlavně – kvalitní boty, které vám sednou jako ulité, jsou základ.

Ať už běháte pro radost, anebo míříte ke sportovním výšinám, doporučujeme tuto nenáročnou proceduru podstoupit – je to fajn pocit, mít najednou křídla…

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář