Významná alba roku 2013: 20/20 Experience, Beyoncé nebo Artpop

Hudba Kultura / 31.12.2013

Rok 2013 už pomalu končí. Kromě lidí, kteří bilancují uplynulých dvanáct měsíců svého života, bilancujeme i my hudební scénu. Vybrali jsme proto pár významných alb, která v tomto roce vyšla.

Ke konci každého roku se hudební fanoušci těší, co si v následujících dvanácti měsících připraví jejich oblíbení interpreti. Rok 2013 byl opravdu štědrý, co se týče počtu nových alb mainstreamových, ale i těch undergroundovějších muzikantů. Na hudební scénu se například po několikaleté pauze vrátil Justin Timberlake, jehož album 20/20 Experience se těšilo dobré kritice, a to jak u fanoušků, tak u hudebních publicistů. Už tak dobře však u kritiků neobstála Lady Gaga se svým v pořadí třetím albem Artpop.

Justin Timberlake za sebou nechal vyplakané řeky (píseň Cry me a river, pozn. redakce) a podle některých posluchačů povýšil svoji hudbu na novou úroveň. Výsledek jeho práce za letošní rok – album 20/20 Experience – opravdu stojí za pozornost. Kladně hodnotí album i hudební magazín Rolling Stone: „20/20 Experience může otestovat trpělivost fanoušků. Nenajdou tu okamžitě nakažlivé písně jako Like I Love You či Sexy Back, nic, co by sekalo tak hluboko jako Cry Me A River nebo My Love.” Podle Ivy Keselicové (20) bylo předešlé album Love Future/Sex Sounds až podlézavě rádiové. „Nové CD mi přišlo jako návrat k Justinovým původním peckám, akorát v novém provedení.” Za videoklip k písni Mirrors obdržel Timberlake cenu MTV Video Music Awards za nejlepší video roku.

Další album, které v naší redakci vyvolalo pozitivní ohlasy, je Momentum od Jamieho Culluma. Tento anglický interpret směřuje především k jazzu, ale jak řekl Jakub Martinec (21) z naší redakce: „Jamie zraje s každým albem jako víno a jako jazzový interpret je srozumitelný i pro lidi, kteří na první poslech klasickým jazzem opovrhují.“

Artpop je už třetí album americké Lady Gaga.  Zpěvačka oproti minulým CD sází ještě víc na elektro popovou vymývačku mozku a možná právě kvůli tomu ji kritika poměrně strhala. „Je to album plné disca s několika nájezdy do R’n’B. Je to sexuální, ale ne sexy,” píše magazín Rolling Stone. Ten udělil zpěvačce za Artpop tři hvězdičky z pěti. U fanoušků však Gaga slaví úspěchy i tak. „Muzika mi přijde více propracovaná. Mám pocit, že Gaga konečně docílila toho, co chtěla,” svěřuje se Kristýna Kloučková (20). Prvním singlem, který k tomuto albu vyšel, byla píseň Applause.

Podobně jako Lady Gaga si u kritiků vedla i kalifornská rodačka Katy Perry, která vydala již čtvrté album s názvem Prism (naše recenze zde). Ani tohle CD není ničím převratným, přesto se však jedná o hudební počin, na který mnozí fanoušci čekali. „Album není nijak průlomové, ale rozhodně se na něm najdou písničky, které mě opravdu baví. Avšak Unconditionaly, která je teď velkým hitem, mi neskutečně leze na nervy,” říká Patrik Kuzba (21).

Rockoví Paramore vydali v letošním roce stejnojmenné a dlouho očekávané album. I zde se kritiky rozcházejí a různí. Některým fanouškům připadá, že se z nového CD vytratilo kouzlo a jedinečnost skupiny. Rolling Stone však hodnotí poměrně kladně, a to třemi a půl hvězdičkami, což je jen o něco méně, než Timberlakeova deska, která dostala hvězdičky čtyři. „Nové CD Paramore se mi poměrně líbilo. Přišlo mi divočejší, ale úplně top album to není,” tvrdí Albína Mrázová (20). Tato deska je podle jejího názoru především o rychlosti. Podle nás je však například píseň Still Into You náhražkou starých Paramore, která se tváří jako zbrusu nová věc, ačkoliv je nutné přiznat si, že tohle už jsme někde slyšeli.

Stejně jako Paramore si v hodnocení Rolling Stone vedla i Beyoncé, také se stejnojmenným albem. To vyšlo v obchodech teprve před pár dny, konkrétně 21. prosince. Na iTunes se však zcela nečekaně objevilo už 13. listopadu. Krátce po vydání se prodalo neuvěřitelných 828 tisíc kusů. Zpěvačka už tak stihla získat platinovou desku. Iva Keselicová oceňuje především zpěvaččin široký záběr. „Neveřila jsem, že by Beyoncé vytvořila stejně odlišné album jako bylo to poslední, ale povedlo se jí to. Ačkoliv hitovky jsou poměrně předvídatelné.”

Na závěr malý objev roku – London Grammar. Tato začínající britská kapela se zatím nejvíce proslavila hitem Hey Now z roku 2012, avšak deska If You Wait vyšla až v následujícím roce. Frontwoman Hannah Reid má opravdu zajímavý a na první poslech charakteristický hlas, který by se dal přirovnat k britské zpěvačce řeckého původu Marině Lambrini Diamandis, známou pod pseudonymem Marina & the Diamonds.

Které album v tomto roce nejvíce potěšilo vás, naše čtenáře?

Autory textu jsou Alice Muziková a Michael Švarc.

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Zdroj videí: youtube.com

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentářVaše názory

  • onlinekiwi

    Lady Gaga a její Artpop je v mých očích nejvíc! V říjnu navíc Gaga přijede do Prahy koncertovat a to bude pecka. 🙂