MatthewS: Jdu si za svým snem!

Hudba Kultura / 21.9.2013

Mladí lidé se začínají čím dál tím více věnovat rapové muzice. Co je k tomu vede a co je na tom baví? O tom nám povyprávěl MatthewS!

Bylo nebylo, příslušníci afrických kmenů a domorodí obyvatelé začali komunikovat, vyprávět příběhy a tvořit vlastní kulturu, jejíž nedílnou součástí byly bezpochyby bubny a rýmování. A je to už pěkná řádka let, co v Americe přišli s novým hudebním stylem fungujícím na naprosto stejném principu. V průběhu času se rapování stalo jádrem hip hopové muziky a rozšířilo se do celého světa.

Dnešní rapeři fungují a hlavně zní dost odlišně od těch, kteří si tímto způsobem získávali autoritu v amerických ulicích. Ani ve střední Evropě nezůstáváme pozadu a mladých českých i slovenských raperů stále přibývá. Jedním z nich je i sedmnáctiletý kluk z Uničova, který si říká MatthewS.

Začínající raper MattheS. Zdroj: Michal Hel

Začínající raper MatthewS. Zdroj: Michal Hel

Co tě přivedlo k tomu, co děláš?

Asi to, že jsem se pohyboval kolem lidí, kteří se rapu věnovali. Chtěl jsem to vyzkoušet a nějak mě to chytlo. Není nad to, když si můžete stoupnout za mikrofon a zarapovat svůj text. Je to volnost a pocit, který nejde vyjádřit slovy a musí ho člověk sám zažít. Když si to tak vezmete, je to jako by lidé svoje příběhy rapovali a chtěli se o ně tímto způsobem podělit.

Proč sis mezi tolika hudebními styly vybral zrovna rap?

Už od mala jsem poslouchal legendární PSH, ti mě k tomu asi dovedli. A i teď se mi líbí naše československá scéna, protože přichází se stále novými věcmi.

Máš nějaký vzor, který tě inspiruje?

Vzor mám, ale nebudu ho prozrazovat. Známe se osobně a jsem za to rád, protože mi v hodně směrech pomáhá. Sám má svoje velmi úspěšné sólové album a další, ještě úspěšnější alba s kapelou.

Rap jako takový je už od podstaty založený na textech. O čem jsou ty tvoje?

Většinou o tom, že si jdu tvrdě za svým snem a na nic se neohlížím. Chci vytrvat, i když to není lehká cesta. Jinak píšu o všem, co mě zrovna napadne, snažím se vyjádřit své pocity.

A co podpora ze strany rodiny? Neberou to pouze jako pubertální úlet?

Ještě jsem jim to nedal poslechnout, nebo spíš nebyla příležitost. Těžko říct, jak to budou brát.

Určitě už máš spoustu fanoušků. Jak se však vyrovnáváš s „haters“?

Řídím se tím, že rap dělám jen pro lidi, kteří ho ocení. Ti, kteří mě nějak negativně komentují, jsou mi ukradení. Je to jejich názor.

Kdy vyjde tvůj mixtape, který chystáš?

Udělal jsem intro a sám jsem uznal, že to ještě nemůže jít ven, protože chci, aby to bylo stoprocentní. O prázdninách se nenašel čas, ale všem, co napjatě čekají, slibuji, že už to bude brzo. Můžou se těšit na spoustu nových věcí.

Máš nějaký konkrétní vytyčený cíl? Něco, čeho bys chtěl dosáhnout?

Chci hlavně dělat muziku pro lidi, které ten styl baví a poslouchají ho. Cíl je zatím ve hvězdách.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com

Zdroj videa: youtube.com

Aneta Gregorová

Aneta Gregorová

Zanechte komentář