Roun the USA - mapa.

Round the USA: Začínáme!

Cestování / 18.9.2013

Procestujte s námi USA z východu na západ a zpět.

Od pobřeží k pobřeží

Road trip napříč Spojenými státy z New Yorku severní trasou do San Franciska, přes Los Angeles, pouštěmi Nového Mexika až na nejjižnější bod USA, ostrovy Key West na Floridě a nazpět přes Tennessee, Kentucky až do města, kde se zrodila ústava Spojených států – Philadelphie. V plánu je projet 35 států během 6 týdnů, urazit více než 15 000 kilometrů, poznat 8 národních parků, navštívit přes 30 měst a poznat přes 20 couchsurfařů.

Na cestách. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Na cestách. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Zařizování takové cesty se skládá z několika na první pohled jednoduchých kroků. Prvním krokem je mít sen a v dostatečně dlouhém časovém horizontu před odjezdem ho začít realizovat. Dalším krokem je koupě letenky, čímž se pro vás ona realizace stane nevyhnutelnou. Řeč je hlavně o ceně letenky, která se stane finančně nejnáročnější položkou cesty. Pro vyhledávání nejlevnější kombinace letů do USA existuje na českém internetu mnoho serverů jako Pelikán.cz. nebo Cestujlevně.com.

Pro české občany je vstup do USA bez komplikací

Pro vstup do USA platí pro české občany bezvízový styk, proto stačí vyřídit si na internetu tzv. ESTU. Jedná se o elektronický formulář, kde zodpovíte základní otázky týkající se vašich osobních údajů a zaplatíte 15 dolarů za vyřízení. Do 48 hodin obdržíte od amerických úřadů buď souhlas, či nesouhlas se vstupem do země. Pokud jste ovšem nebyli z USA již dříve vyhoštěni nebo nemáte v úmyslu pašovat narkotika, odpověď by měla být pozitivní.

Bez kreditky ani ránu

Dalším důležitým krokem je vyřízení kreditní karty. V českém prostředí se téměř výhradně platí debetní kartou, kdežto ve Spojených státech je tomu přesně naopak. Bez kreditní karty byste mohli mít problém při půjčení auta, placení na benzínových pumpách, ale i při běžné platbě debetní kartou v prodejně. Při půjčení auta se vyžaduje číslo kreditní karty řidiče, aby si společnost mohla v případě poškození vozidla strhnout příslušnou částku. Při samotné platbě za půjčení auta přes českého zprostředkovatele se ovšem kreditní karta nevyžaduje.

Půjčení auta. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21.

Půjčení auta. Zdroj: Zuzana Skříčilová, Generace 21.

Při půjčování auta můžete tedy kontaktovat buď českého zprostředkovatele, nebo přímo americké půjčovny. Rozdíl v ceně může být markantní, proto se vyplatí domluvit se s českým zprostředkovatelem ohledně celkové ceny. Společnost si totiž může účtovat příplatek za řidiče, který nedosáhl věku 25 let, nebo za každého dalšího řidiče v autě a další jiné příplatky.

Vyzkoušejte americkou pohostinnost

Poslední položkou, kterou však člověk může řešit flexibilně až na místě, je ubytování. V Americe, jako v každé jiné zemi existuje nespočet hotelů, motelů či kempů, kde nejsou nutné předchozí rezervace, které by u takto dlouho trvajícího road tripu bylo složité dodržovat. Další možností je zařídit si ubytování přes cestovatelský server couchsurfing.org, kde přímo sami lidé nabízí možnost přespání, a touto cestou poznat skutečné Američany v jejich prostředí.

Když se sen stane realitou

Co je vlastně účelem naší cesty? Hlavně splnění snu, projet autem napříč Spojené státy tam a zpět, seznámit se s lidmi z různých oblastí země, dozvědět se toho co nejvíce o zemi, o které se toho už hodně napsalo.

Road trip jsme začali ve městě, které nikdy nespí, proto se v příštím díle podíváme právě do New Yorku.

Naši cestu můžete sledovat na oficiálním facebookovém profilu, který můžete najít zde.

Zdroj perexové fotografie: Zuzana Skříčilová, Generace 21

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář