Svět bojuje proti Rusku a jeho homofobnímu zákonu

V obraze / 18.9.2013

Bojkot olympijských her, kulturních akcí či prodeje ruské vodky. Tak reaguje svět na zákon, který v Rusku zakazuje propagaci „netradiční sexuální orientace“.

Homosexuálové to v Rusku nikdy neměli jednoduché, až do roku 1993 zde byla homosexualita trestná a považovaná za nemoc či úchylku. Nyní, o 20 let později, je tu zákon, který zakazuje jakýkoliv projev homosexuality na veřejnosti pod hrozbou vysokých pokut, vězení či vyhoštění ze země.

Osobnosti z celého světa se k zákonu vyjádřili:

Americký prezident Obama prohlásil, že stojí proti tomuto zákonu, ale že bojkotem olympijských her se nic nevyřeší.

Německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová uvedla, že schválení tohoto zákona je prvním krokem k otevřené diktatuře Ruska.

Existují však i sympatizanti:

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajerová zákon podpořila s tím, že proti homosexuálům nic nemá, ale ať se neprojevují na veřejnosti.

Z českých organizací zákon podpořila konzervativní iniciativa Akce D.O.S.T a Hnutí pro život ČR o.s., jenž uznávají hodnoty tradiční křesťanské rodiny.

Bojkot zimních olympijských her?

Přijetí tohoto zákona vyvolalo celosvětovou odezvu jak z řad homosexuálů, tak široké veřejnosti.  To, že byl zákon schválen v době před olympijskými hrami, které se budou v únoru konat v ruském Soči, je podhoubím k vyjádření nesouhlasu s Ruskem a jeho názory v tomto směru. Sportovci jsou vyzýváni, aby se her neúčastnili, na facebooku vznikla skupina „Boycott 2014 Winter Olympic Games in Russia“, lidé po celém světě demonstrují před ruskými ambasádami, Amnesty International vyzvala státy G20, aby se postavily proti ruskému zákonu. Německý poslanec Johannes Kahrs dokonce navrhl, aby se zimní olympijské hry konaly ve Vancouveru a ruští sportovci z nich byli vyloučeni.

Opakuje se historie?

Facebooková skupina bojkotující zimní olympijské hry přirovnává LGBT (označení pro lesby, gaye, bisexuály a transexuály) k Židům a jejich pronásledování v období druhé světové války. Na své zdi uvádí, že ti, kteří si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k jejímu opakování.

LGBT komunita se přirovnává k židům v období 2. světové války Zdroj: www.facebook.com/Boycott2014WinterOlympicGamesInRussia

LGBT komunita se přirovnává k Židům z období 2. světové války.
Zdroj: Boycott 2014 Winter Olympic games in Russia,facebook.com

Je tomu opravdu tak? Vyžaduje si každá doba menšiny, které se liší od většinové společnosti a jsou za to pronásledovány? Co se týče Ruska, tak to není daleko od pravdy. V poslední době bylo zveřejněno více než 150 videí, na nichž jsou ruští homosexuálové ponižováni, mláceni, poléváni močí a v květnu tohoto roku byl dokonce zaznamenán homofobní útok na mladého muže, který byl umlácen k smrti. Násilné útoky proti homosexuálům, které vedou organizované skupiny, se zvyšují a tento zákon, jenž dává možnost volné interpretaci výkladu pro ruské úřady, to v podstatě dovoluje.

Proč je homosexualita stále pranýřována?

I přesto, že žijeme v globalizovaném světě volajícím po toleranci, je ve spoustě zemí homosexualita stále považována za něco odpudivého a nepřirozeného. Amnesty International na svých stránkách uvádí případy subsaharské Afriky, kde je homosexualita nelegální a považována za zlo a velikou zkaženost před okem božím. Pro výroky atakující homosexuální menšiny nemusíme jít daleko ani v Evropě, na jaře tohoto roku kritizoval bývalý polský prezident Walesa homosexuály v polském parlamentu a vyjádřil, stejně jako ruský prezident Putin, nesouhlas s jejich demonstracemi v centrech měst.

Sponzoři olympijských her  v Rusku se ocitají na černé listině. Zdroj: www.facebook.com

Sponzoři olympijských her v Rusku se ocitají na černé listině.
Zdroj: Boycott 2014 Winter Olympic games in Russia,facebook.com

V podstatě oba prohlásili, že nemají nic proti homosexualitě, ale nepřejí si její projevy na veřejnosti, obzvláště mezi mládeží. Co je smyslem jejich popudu? Těžko říct. Mají strach, že tím vzroste počet „nakažených“ homosexualitou? Copak se dá jiná sexuální orientace odkoukat? Naopak přijetí jejich demonstrací a průvodů je známkou tolerance, jsou menšinou a mají potřebu se projevovat a oslavovat. Tak dlouho byli diskriminováni a pronásledováni, již před více než třiceti lety byla homosexualita vyškrtnuta Světovou zdravotnickou organizací ze seznamu sexuálních úchylek, dejme jim možnost toto veřejně oslavit.

Dalším názorem, kterým homofobní aktivisté argumentují, je, že se partnerství a sexualita mezi jedinci stejného pohlaví vymyká přírodě. To ale vědci již před několika lety vyvrátili. Bylo potvrzeno, že v přírodě existuje až 450 druhů zvířat, které projevují homosexuální chování, patří sem například opice, lvi nebo plameňáci. Homosexualita zde byla vždy, jen se ji lidé báli projevovat. Vědci raději toto téma neřešili, aby nebyli považováni za gaye. Známé osobnosti svou orientaci také zakrývaly, nechtěly tak způsobit svou kariérní destrukci.

Co bude dál?

Ruská krajně pravicová strana se chystá předložit návrh na léčbu homosexuality. Chce zdarma poskytovat konzultace s psychology, sexuology a jinými odborníky s cílem vrátit homosexuály zpět k „normálnímu“ životu. Uvádí, že spousta „lidí postižených homosexualitou“ se sama chce vrátit zpět a žít život jako dřív.

Je smutné vidět, jak strašné věci může společnost spáchat na jedinci. Člověk jiné orientace je tak ovlivněn nátlakem zvenku, že uvěří tomu, že je špatný, nemocný a musí se léčit. Tím potlačí sám sebe a svoji přirozenost. Není divu, že největší procento sebevražd v Rusku tvoří lidé jiné sexuální orientace. Stále nechápu, jak je možné, že se toto děje ve 21. století. Začínám věřit tomu, že se historie opravdu opakuje. Lidé jsou nepoučitelní.

Zdroj perexové fotografie: Boycott 2014 Winter Olympic games in Russia, facebook.com

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentář