Hugh Laurie v roli Dr. House | zdroj: house.sifee.biz

Dr. House je ve finále

Film / 28.10.2013

Nesnáší pláště, používá nestandardní léčebné metody, často se mýlí a je závislý na vicodinu. Tak přesně takový je Dr. House.

Je to teprve měsíc, co televize Nova odvysílala poslední díl osmé série tohoto úspěšného amerického seriálu. Nutno dodat, že se jednalo o díl závěrečný. Ano, osmá série je skutečně tou poslední, kterou jsme mohli vidět.

HOUSE M.D./DR. HOUSE

Mysteriozní/drama

USA, 2004

Režie: Peter Medak, Bryan Singer, Greg Yaitanes,…

Hrají: Hugh Laurie, Jennifer Morrison, Robert Sean Leonard, Olivia Wilde, Jesse Spencer, Lisa Edelstein a další

Dr. House je seriál z lékařského prostředí. Na diagnostickém oddělení šéfuje svérázný Gregory House, který má na starosti tak neobvyklé případy, že si s nimi neví rady ani špičkoví doktoři. K dispozici má svůj tým skládající se z Allison Cameronové (Jennifer Morrison), Roberta Chase (Jesse Spencer) a neurologa Erica Formana (Omar Epps). Týmu dále vypomáhá velký kamarád House, uznávaný onkolog Wilson. Celé nemocnici pak velí Lisa Cuddyová, se kterou se House hašteří především kvůli pravidelnému ordinování na klinice, přičemž nesnáší jak kliniku, tak pacienty. Zastává názor, že toto povolání by hravě zvládla i opice s lahvičkou brufenu. Ačkoli se House ve svých diagnózách často mýlí, téměř vždy vedou k úplnému vyléčení pacienta. Seriál se však netočí jen kolem svérázného lékaře – je doplněn také o příběhy jednotlivých postav.

Série a její epizody

První epizoda na americké televizní stanici byla odvysílána v listopadu 2004. Dohromady bylo natočeno 8 sérií přibližně po dvaceti dílech.

Dr. House a jeho tým | zdroj: gdefon.com

Dr. House a jeho tým. Zdroj: gdefon.com

Co se týče hereckého obsazení, dle mého názoru bylo správnou volbou. Hugh Laurie za tu spoustu let, co se stal součástí filmového světa, nabyl mnoho hereckých zkušeností a svou roli doktora House zvládal na jedničku. Ani ostatní herci se však rozhodně nemají za co stydět. Každý má svůj osobitý styl hraní, který výstižně charakterizuje jednotlivé postavy. Mezi mé nejoblíbenější postavy z celého seriálu patří James Wilson, jehož představitel Robert Sean Leonard svoji roli ztvárňuje s jistou elegancí, charismatem a celkově natolik dobře, že mu ji doopravdy věřím.

To, jak každý z vás seriál přijme, je jen na vás. Je jisté, že Dr. House se od ostatních seriálů z nemocničního prostředí liší. Jeho hlavní prioritou jsou těžko řešitelné případy a příběhy většiny vystupujících postav.

Zajímavosti o seriálu

  • Prvním hercem, který byl do seriálu obsazen, byl Robert Sean Leonard.
  • Otec Hugha Laurieho byl povoláním lékař a samotný herec se cítí provinile kvůli tomu, že je placen mnohem více za „pouhé“ ztvárnění napodobeniny otce.
  • Ve Finsku je tento seriál nepřístupný mladším 18 let.
  • Kal Penn odešel ze seriálu dobrovolně kvůli práci pro Baracka Obamu.
  • Olivia Wilde opustila seriál kvůli velkému množství nabídek z Hollywoodu a dala přednost filmu, ačkoli je právě Dr. House seriálem, který ji proslavil.

A co po Houseovi?

Představitel Dr. House, Hugh Laurie, není jen nadaným hercem, ale i spisovatelemzpěvákem. V roce 2008 vyšla v ČR jeho kniha s názvem Obchodník se smrtí, která vypráví příběh o Thomasu Langovi. Ten se nechá najmout na vraždu amerického průmyslníka. Ačkoli se svoji oběť nakonec rozhodne varovat, jeho čin nezůstane bez následků.

Jestliže si uděláte trochu času a prozkoumáte filmografie většiny protagonistů z Dr. House, zjistíte, že po dotočení seriálu se někteří herci už příliš neangažovali, ale objevují se i výjimky. V USA skončil seriál teprve před rokem (2012) a podle všeho zažívá úspěch především herečka Jennifer Morrison (Allison Cameronová). Ta se od roku 2011 pravidelně objevuje v seriálu Once Upon a Time, ale zahrála si i ve filmu s názvem Star Trek: Do Temnoty. Naplánované má pak filmy/seriály Some Girl(s), Event 15 a The List.

Mezi profesně úspěšnější patří také Olivia Wilde, která si jen za rok 2013 připsala na své konto 9 filmů (např. Third Person, Rivalové, Relanxious, The Longest Week, Kouzelníci, Her nebo Drinking Buddies).

Za zmínku určitě stojí i herec Edi Gathegi (Jeffrey Cole), který si v seriálu zahrál epizodní roli v roce 2007. V roce 2008 mu vstoupila do cesty role upíra Laurenta v sáze Stmívání, ve které pokračoval i v dalším dílu s názvem Nový měsíc. Gathegi si dále zahrál v hororu Krvavý Valentýn, stal se součástí týmu mutantů ve filmu X-men: První třída a v neposlední řadě se objevil také ve filmu This is not a Movie.

Hodnocení csfd: 88 %, 60. nejlepší seriál, 7. nejoblíbenější seriál

Zdroj perexové fotografie: house.sifee.biz

 

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář