Choroba trápící celý svět: obezita

Krása a móda / 22.9.2013

Obezita neovlivňuje jen vizuální lidskou podobu – přináší s sebou i mnoho zdravotních rizik! Jde o nemoc, která trápí lidi po celém světě.

Podle Světové zdravotnické organizace je obezita neboli otylost považována za celosvětovou epidemii. Řeč je o civilizačním onemocnění, které se na přelomu tisíciletí ve velké míře rozšiřuje. Nemoc spočívá v nashromáždění tukových zásob v organismu, které postupně způsobuje zdravotní obtíže. Otylost je individuální porucha řízení energetiky organismu. Může ztěžovat život mladým, starým, ženám i mužům – zkrátka komukoliv.

Civilizační choroba obezita se stala celosvětovou epidemií.

Jsem OK nebo obézní?

Hranice mezi normální váhou a nadváhou se určuje na základě stanovení tzv. BMI (Body Mass Index) a změřením obvodu pasu. BMI se vypočítá následovně: hmotnost člověka v kilogramech se vydělí druhou mocninou tělesné výšky v metrech. Číslo, které vyjde, by mělo mít ideálně hodnotu v rozmezí 20-25. Vyjde-li nižší číslo, definuje se to jako podvýživa. Pokud se hodnota pohybuje mezi 26-30, nazývá se to odborně lehká otylost neboli nadváha. Rozmezí mezi 31-40 je nazýváno výraznou otylostí a u hodnoty nad 40 se již jedná o morbidní otylost. Obecně se podle obvodu pasu definuje obezita u mužů s rozměrem nad 102 cm a u žen nad 88 cm.

Fakta o obezitě:

  • Téměř pětina populace je obézní.
  • ČR je na 3. místě v celoevropském měřítku.
  • V ČR trpí nadváhou 73 % mužů a 57 % žen, obézních je 24 % mužů a 26 % žen.
  • Podle výzkumu VZP z roku 2008 dochází v posledních letech k významnému vzestupu obvodu pasu u českých žen, které tak dohánějí své mužské protějšky.
  • Dědičné faktory se podílí 25-42 % na celkové energetické bilanci organismu.

Jak se to mohlo stát?

Ke vzniku obezity může přispět hned několik faktorů. Otylost si může člověk přivodit sám svou životosprávou. Tělo velkých jedlíků, kteří rádi tučné, si nadbytečně ukládá jídlo do zásoby, z čehož pak pramení problémy. Dále má velký vliv na obezitu nedostatek pohybu. Přispívají tomu například sedavá zaměstnání, pohodlná a všude dostupná doprava automobilem atd. Důsledkem je ochabnutí svaloviny a přibývání podkožního tuku. Mezi další příčiny patří psychická zátěž. V dnešní uspěchané době se lidé často nervují, stresují a přibývá pacientů trpících depresemi. V takovém rozpoložení mají někteří vyšší chuť k jídlu, což může být až nezdravé a vést ke vzniku obezity.

Mezi další faktory, které bohužel člověk neovlivní, patří dědičnost. Stačí, aby byl jeden ze třiceti genů narušen, a jedinec tak může trpět touto chorobou. Hormonální vlivy, jako například snížená funkce štítné žlázy, též působí na vznik obezity. Dále mohou mít negativní vliv na lidské tělo i některá léčiva – například antikoncepce či některá antidepresiva mohou zvyšovat chuť k jídlu, což pokud člověk vůlí nepotlačí, může být nebezpečné.

ČR se „chlubí“ 3. místem v počtu obézních obyvatel z evropských zemí.

Jaké to může mít důsledky?

U pacientů s diagnózou obezity se mohou objevit různé zdravotní obtíže. Postižení mohou být náchylnější k určitým kardiovaskulárním onemocněním, kupříkladu trpí na vysoký krevní tlak  (v horším případě může vést otylost až k infarktu). Objevovat se mohou také různá metabolická onemocnění jako cukrovka druhého typu, vysoký cholesterol apod.

Otylost také zvyšuje náchylnost k nádorovým onemocněním, hlavně k rakovině tlustého střeva, prsu, ledvin a plic. Těžká váha dává zabrat kostem a kloubům. Postižení mají také často dýchací a kožní problémy. V mnoha případech se setkávají i s problémy psychickými. Vzhledem ke své postavě mívají nízké sebevědomí a mohou trpět depresemi. Často těžké chvíle řeší právě jídlem.

Obezita

Otylostí trpí až pětina populace! Zdroj: foter.com

Jak z toho ven?

Nezbytným prvkem při léčbě obezity je úprava stravování. Tento bod není jednoduchý, proto se postižený musí ve většině případů poradit s odborníkem. Lze ale zmínit základní fakta. Je především zapotřebí snížit energetický příjem a omezit přísun živočišných tuků a jednoduchých cukrů, které jsou obsaženy například ve slazeném pití a sladkostech. Naopak zvýšit by se měl příjem vlákniny. Důležité je, aby bylo stravování pravidelné a požívané po malých porcích.

Obézní člověk by měl dodržovat pitný režim. Je zapotřebí, aby dostatečně pil, nikoli však slazené minerálky apod., nýbrž obyčejnou neperlivou vodu či neslazený čaj. Velmi důležitý a potřebný  je již zmiňovaný pohyb. Pokud chce nemocný zhubnout, měl by do svého denního programu zařadit pravidelné cvičení.

Tato civilizační choroba je z velké míry podmíněna také životním stylem a modernizací společnosti. Už tak často nedobíháme na autobus, protože se vozíme v autě, přibývá stále více zaměstnání, kde stačí sedět u stolu a klikat myší od počítače, a během půlhodinové přestávky je nejrychlejší skočit si na oběd do McDonald’s. Není pak divu, že obezitou trpí téměř pětina celé populace!

Jak se k obezitě stavíte vy?  Bojujete proti ní?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář