Co nás zaujalo v srpnu: Soudní pře i nový životní styl

V obraze / 12.9.2013

Opět vám přinášíme ohlédnutí za uplynulým měsícem.

Nebojte, nezapomněli jsme. Tentokrát pro vás máme naše měsíční shrnutí trochu později, protože dojmů bylo zase dostatek a vybrat si je těžké. A tak jsem přizvala na pomoc celou sekci V obraze.

Ústava začíná být horkým tématem

V našich ohlédnutích za uplynulými měsíci nechyběla nikdy politika. Jiné to nebude ani dnes a opět budeme v našich vodách. A opět až v těch nejvyšších.

 

Co zaujalo redaktorku Janu Broukovou?

Miloš Zeman, kandidát na prezidenta

Stává se, že některé výklady prezidenta jsou poněkud zmatené. Zdroj: www.zemannahrad.cz

Už od začátku svého funkčního období má Miloš Zeman poněkud osobitý názor na výklad ústavy. Až do nedávna to vypadalo, že si pan prezident opravdu dokáže vyložit cokoli z ústavy tak, aby to odpovídalo a vyhovovalo jeho plánům. Sice práva nestuduji, ale mám za to, že funkce prezidenta republiky je funkce reprezentativní, z čehož plyne, že prezident má reprezentovat, ne si přetvářet politiku a zákony podle svého.

Po celou tu dobu jsem souhlasila s kritiky, že pan prezident porušuje ústavní zvyklosti, obchází ústavu a nerespektuje zavedená pravidla. A pak přišel srpen a ono prozření. Pan prezident nejspíš ústavu pořádně nezná. Jak jinak si vysvětlovat, že zatvrzele tvrdil, že mandát poslance vzniká složením slibu, zatímco ústava to definuje jinak. Miloš Zeman se ovšem s „noblesou“ sobě vlastní ze situace pokusil vybruslit, odvolal se na praxi, kterou znal z dob svého úřadování ve funkci premiéra a víc se o dané tématice odmítl bavit. Jak typické.

Rozmach životních postojů

Mám pocit, že najednou každý musí vyznávat nějaký životní postoj nebo přístup. Ale víc mě na tom zaujalo, že si lidé svoje postoje (někdy až možná úchylky) začali umět pojmenovávat tak, že to zní opravdu vznešeně. Slyšeli jste například o freeganství? Oficiálně je to vlastně něco jako odmítání konzumu, nenasytnosti a přílišného materialismu. Alternativní způsob života, který zahrnuje velkorysost a sociální zájem. Neoficiálně to znamená, že chodíte vybírat popelnice k supermarketům, protože vyhazují zbytečně moc věcí, které nikdo nechce koupit. A to mě přivádí k myšlence, že slova jsou opravdu mocná. Stačí umět věci chytře pojmenovat a popsat a hned je pozvednete do úplně jiné úrovně. A navíc, když tomu dáte nějaký ten ochranný zájem společnosti, máte vyhráno se vším.

Najít můžete nejen potraviny, ale také vhodné doplňky do bytu. Zdroj: John Nyberg, sxc.hu

Najít můžete nejen potraviny, ale také vhodné doplňky do bytu. Zdroj: John Nyberg, sxc.hu

Je to malý krůček pro člověka…

Vypadá to, že fast foodům už neprojde všechno, ale chce to, aby začalo více lidí přemýšlet tak jako právě Jamie Oliver.

Co zaujalo Pavlu Lokajovou?

V srpnu mě zaujala zpráva, že kuchař Jamie Oliver vyhrál soudní spor nad řetězcem McDonald´s. Jelikož mladého Brita, který všude rozhazuje bylinky, mluví s otevřenou pusou a bojuje za lepší stravovací návyky, již nějaký ten pátek obdivuji, sledovala jsem téma skrz naskrz českými online médii.

Nešlo ani tak o zprávu samotnou – nečeká nás totiž žádná výrazná změna. Jamiemu se povedlo, že fast food nebude v budoucnu k úpravě hamburgerů používat hydroxid amonný (výrazně toxická látka). Nemění se původní receptura hamburgerů, složení menu ani ceny – nic znatelného. Co mě na celé kauze zvedlo ze židle, byla vlna negativismu v komentářích. „Co se do toho motá, když to ani nejí? Kvůli němu bude teď McDonalds zdražovat!“ Nutno podotknout, že dotyční používali poněkud explicitnější slovník.

Lidé-ovce se chytli prvních komentátorů a vznikla lavina o zdražování masa, hamburgerů a změně původních receptur, které všem tak chutnají. Přitom úplně zbytečně. Úctyhodný precedens, že jeden člověk dokázal porazit miliardový globální řetězec, naprosto zanikl v panické debatě šetřílků. Souhlasím, že odstranění jedné chemikálie v průmyslově vyráběném pokrmu, který přežije 12 let bez známky rozkladu (nad tím se překvapivě nikdo nepozastavuje?), není na Nobelovu cenu.  Ale někdo musel udělat první krok. Někdo musel nakopnout masy, aby začaly číst etikety a zajímaly se, co se skutečně skrývá v lahodných obalech. „Hejtovat“ není hrdinství. Hrdinství je vystoupit z davu.

Hamburger

A není lepší si takový burger udělat doma? A ještě navíc levněji? Přečtěte si, jak na to! Zdroj: Barbora Venháčová, Generace21

Ne všechny zajímá to, co si opravdu myslíte

Můj osobní postřeh souvisí vlastně i s předchozím příspěvkem od redaktorky Pavly. Nevím, jestli jsem si toho v srpnu jen více všímala, nebo opravdu nastal nějaký boom ve stupidních komentářích na internetu, ale viděla jsem to všude. Na youtube, facebooku, pod články na zpravodajských serverech. A tentokrát se to netýkalo jen politiky. Na to už jsem si zvykla, ale nenávistné komentáře se začaly objevovat snad při každém tématu. Samozřejmě není člověk ten, aby se zalíbil lidem všem, ale uvědomme si, že je rozdíl mezi kritikou, která člověka může někam posunout a kritikou, která ho uráží.

Zareagovali na to i Viral Brothers a musím říct, že tohle je přesně to, o čem mluvím.

Nový obor, co přijímá do konce září!

A nakonec přinášíme tip pro ty z vás, kterým nevyšly pomaturitní přijímací zkoušky. Pokud vás zajímá žurnalistika a máte nějaké ty peníze na školné, máte vyhráno.

Co zaujalo Gabrielu Novákovou?

Zaujal vás nový obor? Zdroj: Moi Cody, sxc.hu

Zaujal vás nový obor? Zdroj: Moi Cody, sxc.hu

Vydavatelství Blesku a Reflexu, Ringier Axel Springer CZ, společně s PB – Vyšší odbornou školou a Střední školou managementu, odstartovalo nový vzdělávací projekt Akademie žurnalistiky a nových médií. Jedná se o tříletý studijní obor, na jehož konci můžete získat titul DiS. Až do konce září je možné podávat přihlášky ke studiu. Akademie přijme do svého prvního startovacího ročníku až 80 uchazečů, 40 v prezenční a 40 v kombinované formě studia. Pokud jde o přijímací řízení, tak se nejedná o žádný náročný proces, stačí vám maturita a motivační pohovor. Školné činí 25 000 Kč ročně.

Studenti se budou učit pracovat s různými zdroji, informacemi, ale vyzkouší si i práci moderátora, kameramana či fotografa. Otázkou je, jaká úroveň vzdělání bude zájemcům poskytována. Necháme se překvapit, zda výchova budoucích novinářů bude směrována k tomu, jak nejpoutavěji napsat titulek k článku o Ivetě Bartošové, či nikoliv.

Už teď plníme poznámkové bloky tipy na měsíc září. Máte se na co těšit!

Zdroj perexové fotografie: Michael Lorenzo, sxc.hu (upraveno)

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář