Jak se mám chovat k postiženým lidem?

Osobní rozvoj Vztahy / 15.9.2013

I vy máte tuto starost? Nevíte, jak se při setkání s takovými lidmi máte chovat? Zkusíme vám dát pár tipů, jak se takových setkání už nebát.

Člověk se přirozeně bojí (při setkání s postiženým), že řekne něco blbě, že se špatně zatváří nebo hloupě zavtipkuje a nebude to namístě. Platí to jak u fyzicky, tak i psychicky postižených lidí. Ale také u lidí postižených povodněmi, různými katastrofami apod. Jak se vyhnout trapasu a potupě? Snažte se být pozorní, protože každý člověk je přeci individuem sám o sobě.

Kam se mám dívat, aby to nebyla provokace?

Možná vám přijde divné koukat se postiženým do očí, protože si myslíte, že by na vás mohli vyjet s tím, že je provokujete pohledem. Pravda je ale ta, že takoví lidé jsou za každý oční kontakt rádi a v průměru mají mnohem méně možností očního střetu než zdraví lidé. A to proto, že člověk, který potká postiženého, se mu raději vyhne, protože si myslí, že postižený je okoukáván všemi dalšími lidmi. Tak se nebojte a dívejte se kolem sebe pořádně!

Dlouhou dobu jsem pracovala s postiženými, ale velmi těžko jsem se s nimi dorozumívala. Nakonec jsme si to všechno vysvětlili rukama a nohama, ale vysvětlili! Dnes vím, že je to všechno o čase, který s nimi trávíte. Čím více s nimi jste, tím více jim rozumíte, smějete se jejich vtipům a přijdou vám naprosto normální,“ svěřila se praktikantka Kateřina z Brna.

Moc nerozumím tomu, co říkají

Jiní si stěžují na to, že vlivem postižení není lidem rozumět, co říkají, a proto je velmi obtížné s nimi nějaký rozhovor vést. Ale to je jen u některých případů. Vždyť to samé můžete znát u malých dětí a jejich maminek. Nikdo svým dětem nerozumí tak dobře jako jejich maminky. Proč? Protože s nimi tráví všechen svůj čas – a to je řešení. Pokud budete s postiženými trávit více času, budete jim rozumět!

Zkoušejte najít společná témata, mlčením se nic nedozvíte. Zdroj: foter.com

Zkoušejte najít společná témata, mlčením se nic nedozvíte. Zdroj: foter.com

Nemůžu najít společné téma

Ať už je člověk postižen jakkoli, snažíme se vyhýbat tématu, které by mu mohlo způsobovat určité nepříjemné myšlenky nebo pocity. Ale tím, že se tolik nepřirozeně hlídáme, jen situaci zhoršujeme a společné téma nepřichází. Zkuste se uvolnit a bavit se s daným člověkem opravdu o všem. I katastrofa nebo životní příběh mohou být skvělým tématem, protože budete blízko těm, kteří to potřebují. A třeba budete první, kdo se s postiženými lidmi baví o tom, co se jim stalo, protože všichni kolem nich jinak chodí po špičkách. Buďte nápomocní – nechoďte kolem horké kaše.

Kdysi jsem si neuvědomovala, co jeden úsměv dokáže. Ale když vidíte, že jediné pousmání rozesměje celou skupinu dětí, tak se chcete usmívat pořád a navždy,“ řekla Karolina z Olomouce.

Věnujte úsměv druhým. Zdroj: foter.com

Věnujte úsměv druhým. Zdroj: foter.com

Úsměv potěší

Jak už bylo řečeno, moc se na postižené nedíváme, abychom je náhodou „neočumovali“, ale zkuste se na ně podívat jako na kohokoliv jiného a přidat úsměv, uvidíte, že je to určitě potěší.

Handicapovaní dokážou být pěkně nepříjemní, ale taky naopak mnohem milejší než zdravý člověk. Pokud není jejich intelekt natolik postižen, rozeznávají a uvědomují si, že jsou jiní, a nejvíc je irituje to, když s nimi někdo jedná jinak než normálně. Samozřejmě potřebují určitou formu péče a individuální přístup, ale čím je přirozenější a upřímnější, tím je spolupráce s nimi lehčí a zábavnější,“ svěřila se Sandra studující sociální práce.

 

• Komunikujte!

• Úsměvem potěšíte každého!

• Zaměřte se na oční kontakt.

• Snažte se nejen poslouchat, ale hlavně naslouchat!

• Neberte postižené jako méněcenné!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář