Erotická poezie potěší každého! Teda skoro

Literatura / 7.12.2012

Nebaví vás klasická poezie a máte dost Jarmil, Hynků, Vilémů? Zkuste si přečíst třeba nějaký ten rým s nádechem sexu!

Už odedávna mají lidé touhu poznávat to, co mají ostatní v kalhotách. Teda od té doby, co existují kalhoty, samozřejmě. V různých historických epochách jsme četli různé prasárničky. Paničky Windsorské měly Lady Fuckingham, renesanční muži Dekameron a obyvatelé měst Ur a Uruk svůj Epos o Gilgamešovi. (Ano, je tam sex a ano, je hned na začátku, takže šup doplnit vzdělání.)

Ale co máme číst v dnešní hektické době my, když chceme tak říkajíc, zabavit sebe a naše touhy? Pokud jste přes prózu, pak doporučuji článek mé kolegyně Jitky Holčákové. Pakliže vás spíše zajímá poezie, čtěte dál!

Vrchlický erotický

Nakladatelství PASEKA si pro své čtenáře připravilo soubor veršovaných textů, které jsou obecně připisovány Vrchlickému a vám mohou přiblížit, jak to vypadalo za dob našich praprababiček.

Do tohoto sborníku jsou zařazeny dnes už nesmrtelné texty Svatební košile, Hovno (Těžítko) a Chudák včela. Samozřejmě nemůže chybět ani Rytíř Smil. Velice přínosné jsou i uvedené komentáře a analýza básníkovy tvorby. Možná, že váš protějšek plně neocení rýmy jako pase po ocase, ale zato si určitě bude vážit vašeho smyslu pro klasickou literaturu.

V ústech sbíhaly se sliny
dostávala laskominy,
myslíc: „Kéž by ocas měl,
ten by mi as do ní vjel“!

Deník dívky, která hledala Egona Bondyho

Jedna z méně známých knih guru českého undergroundu Egona Bondyho. V knize Bondy popisuje dívku, která chodí po naší zemi a prakticky na každém poli a traktoru nabízí svou mons veneris k degustaci.

Celkem padesát básní ale z valné většiny nemá „jen“ erotický charakter. Autor přidavá i verše silně politického zaměření, v nichž kritizuje před-sametovou společnost. Básně se vyznačují naprosto dokonalou hrou se slovy. Doporučuji obzvláště pro studenty a studentky bohemistiky a politologie. Vskutku silný zážitek.

Když jsem to dělala u plotu,
ztratila jsem v rozrušení botu
jen kopřivy co tam rostly mne líbaly
chlapi mě jenom mrd*li
Dlouho jsem pak hledala tu botu
u toho plotu

Kdo to čte, je prase

Tato velmi provokativní kniha, která i na našem území vzbudila ve své době poprask, je uspořádána z Kryptádií K. J. Obrátila a obsahuje česká říkadla, veršovačky, písňové texty a hesla pojednávající hlavně o pohlavním střetávání. Tato kniha vznikla díky českému básníkovi Ivanu Wernischovi, který verše upravil a vydal. Je pravda, že texty jsou to hlavně pro otrlé. Trpělivému čtenáři ovšem udělá obrovskou radost, když zjistí, že se všechny ty sprosté veršíky rýmují a navzájem nádherně doplňují.

Perverše

Nemohu si samozřejmě dovolit nezmínit nádherně zpracovanou knihu Perverše básníka a knižního grafika Martina Peciny.

Na rozdíl od výše zmíněných, nenajdete v knize tak syrovou erotiku. Zato objevíte, že autorovy básně oslavují intimní styk a dokáží nádherně zachytit ty krásné okamžiky s druhým člověkem. Kniha je velmi mile „dělaná“ a myslím, že jako dárek může potěšit. Za svou nádhernou „vaginální grafiku“, jak ji popisuje autor na svých stránkách, si dílo vysloužilo cenu „Nejkrásnější kniha roku 2010“.

 

Břitvami nehtů do zad
vyrylas vrásčité linie čar
na způsob starých
Hamplových grafik

větvovím prstů do rudých ranek
s nateklým granátem naokolo
vetřelas lampovou čerň

vlhkým tělem
přikrytá houní rozevlátých vlasů
obtiskáváš ze mne
vláčný monochrom
potu, sazí
fermeže

Takže pokud ještě váháte, co nakoupit svým babičkám, dědům, přítelkyním, učitelům, rodičům, zkuste tenhle rok třeba nějaké ty prasárny. Ostatně, dělají to i berušky.

Zdroj perexové fotografie: foter. com

Jiří Šmejkal

Jiří Šmejkal

Takže. Literatura, poezie, občas nějaký to cestování. Jindy nic moc. Kritika, recenze, názory, postřehy a jiný nesmysly. Ať Vás to baví!

Zanechte komentář