Moderní desatero pro spokojenější život

Osobní rozvoj Vztahy / 21.9.2013

Váš život je jeden kopanec za druhým? Tápete v nejistotě a jenom se divíte, jak je možné, že ostatní působí tak sebejistě a vše jim vychází?

Častokrát se nám stane, že se dostaneme do nepříjemné situace, kdy prostě nevíme kudy kam. A právě pro tyto případy se můžete opřít o následující rady. Zkuste se řídit moderním desaterem – radami, které vás v životě někam posunou.

Mějte se rádi

Pro jednoho klišé, pro druhého každodenní chléb. Mít se rád je jeden z nejdůležitějších aspektů v našem životě. Navzdory našemu často nízkému sebevědomí bychom si měli uvědomit, že každý z nás má kvality, které stojí za obdiv. Od smyslu pro humor po loajalitu. Dnešní doba je totiž hektická a silně založená na ostrých loktech. Abyste se ovšem dokázali postarat sami o sebe, bojovali za svá práva a nenechali si nikým ubližovat, musíte být přesvědčeni, že za to stojíte. A vy za to stojíte!

1. pravidlo: Sepište si své silné a slabé stránky. Slabé můžete zkusit potlačovat a ty silné naopak rozvíjet.

Mít se rád je často klíčem k úspěchu. Zdroj: Photl.com

Mít se rád je často klíčem k úspěchu. Zdroj: Photl.com

Buďte chápaví

Celý vesmír funguje podle jednoduchého vztahu „akce – reakce“. Lidské osudy nevyjímaje. Nikdo netvrdí, že se máte ze dne na den změnit v dobrou vílu a nezkrotného optimistu, ale snažte se naučit chápat chování druhých lidí. Vžijte se do kůže lidí kolem vás. Pomůže vám to nejen v osobním rozvoji, ale také tím podpoříte boj proti nekonečnému rozčilování se. Že je ta „bába v okýnku“ neschopná a neochotná? Bezpochyby. Proč ale taková je?

[two_third]

2. pravidlo: Zkuste se vžít do situace lidí okolo.

[/two_third]

Pravděpodobně je tato paní nešťastná a zapšklá. Kvůli takové osobě si přece nebudete ničit vlastní zdraví vztekem a slzami. Po čase podobné taktiky zjistíte, že vás samozřejmě naštve leckteré nesmyslné chování vašich spoluobčanů, na druhou stranu si kvůli nim nebudete dělat vrásky a těžkou hlavu. Navíc tak poznáte sami sebe – uvědomíte si, že i vy se v nepříjemných chvílích umíte zachovat nekontrolovaně a začnete na sobě pomalu pracovat.

I správný výběr kamarádů je mnohdy důležitý. Zdroj: Photl.com

I správný výběr kamarádů je mnohdy důležitý. Zdroj: Photl.com

Neukvapte se s výběrem

Tato rada se týká všech životních sfér, zejména však té osobní a partnerské. Věřte, že spontánní romantické akce, které vídáme v televizi, jsou sice lákavé, ale to z jednoho jediného důvodu – ve filmu nikdy neukážou konce a následky! Klidně si užívejte improvizací, ale přidejte k nim špetku rozumu.

3. pravidlo: Neplánované akce jsou sice zábavné, ale pozor na nečekané následky.

 

Pozor, komu vyzrazujete tajemství

Jsou lidé, kterým to vyjde a najdou si přátelé na celý život. Přesto nežijte v přesvědčení, že každý váš kamarád a známý je dobrá duše a můžete mu věřit, respektive svěřit všechny vaše tajnosti.

4. pravidlo: Nevyzrazujte svá tajemství neprověřeným lidem.

Věřte, že těch pravých přátel, co by přísahu nikdy neporušili a vaše tajemství nevyzradili, je skutečně malé množství. Měli byste opravdu pečlivě zvažovat, koho zasvětíte do svých problémů. Mohlo by se totiž stát, že si o tom budou pozítří cvrlikat i vrabci na střeše.

 

Dávejte si pořádný pozor, komu vyzrazujete svá tajemství. Ne každý je takový přítel, jak vypadá. Zdroj: Photl.com

Dávejte si pořádný pozor, komu vyzrazujete svá tajemství. Ne každý je takový přítel, jak vypadá. Zdroj: Photl.com

Zachovejte si životní nadhled

Ač se vám váš problém zdá být tím nejhorším na světě, buďte ujištěni, že někde ve vašem okolí je člověk, který je přesvědčen o naprostém opaku. Někdy je nutné poplakat si nad vlastními bebíčky, ale na druhou stranu se snažte udržet si od nich odstup. Nebudete tak vystresovaní zbytečně víc, než je opravdu nutné.

5. pravidlo: Poměřte svůj současný problém s jinou horší situací. Zjistíte, že může být hůř a že nic není bezvýchodné.

Zbytečně neváhejte

Máte-li na talíři životní šanci, nechoďte okolo a pusťte se do díla s vervou. Nemusíte se hned do všeho pouštět po hlavě, ale na druhou stranu se nezasekněte v přítomnosti jenom z toho důvodu, že váháte, zda vám daný krok zaručí lepší budoucnost.

6. pravidlo: Místo celodenního bloumání chyťte příležitost za pačesy.

Záruku nemáte nikde a stagnací se vám životní úroveň málokdy zvedne. Ba naopak! Může se stát, že vám skvělou šanci vyfoukne přehnaně aktivní jedinec, který se rozhodl nestát na místě a jednal. Znáte to – být ve správný čas na správném místě?

Poslechněte si cenné rady. Zdroj: Photl.com

Poslechněte si cenné rady. Zdroj: Photl.com

Naučte se požádat o pomoc

A nejenom o ni požádat, ale také ji v nečekaných případech přijmout. V životě nás překvapí chvíle, kdy se prostě nemůžeme spolehnout pouze sami na sebe a jsme odkázáni i na pomoc zvenčí. Ať už je přímo či nepřímo vyžádaná, snažte se překonat vlastní ješitnost a vezměte si z nabízených rad to nejcennější, co vám život ulehčí.

7. pravidlo: Přijměte cizí pomoc! Třeba i tu nevyžádanou.

Nevybírejte vždy tu nejsnazší cestu

Říkáte si, proč se nevydat tou nejjednodušší cestou, když už tak je život plný komplikací? Ano, někdy je opravdu nejlepší zvolit jednoduchá řešení, ale pozor na následky! Máte právo na odpočinek a relax. Nesnažte se ale vyhýbat všem překážkám. Jednoduchá řešení bývají často krátkozraká a vynaložené úsilí se vám později mnohonásobně vyplatí.Vzpomeňte si na známá přísloví, že cesta bez překážek nevede nikam!

8. pravidlo:  Není vždy nejrozumnější jít nejsnadnější cestou.

Podívejte se pravdě do očí. Zdroj: Photl.com

Podívejte se pravdě do očí. Zdroj: Photl.com

Nevymlouvejte se

Nevymlouvejte se neustále na něčí vinu, na nedostatek času nebo energie. Je to váš život a pokud vám v něm něco nevyhovuje a musíte často sahat do studnice výmluv, abyste ukonejšili svědomí, nebude nejspíš něco v pořádku. Stěžujete si, že máte málo peněz? Může být, ale doopravdy děláte vše proto, abyste se situace zlepšila?

9. pravidlo: Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod!

Chodíte všude pozdě, protože vám pokaždé jak naschvál ujede výtah? Vyjděte o pět minut dřív. Takto se dá pokračovat donekonečna. Momentů, kdy zůstávají naše snahy bez odpovědi, je ve skutečnosti mnohem méně než těch, kdy si neustále na něco stěžujeme, ale doopravdy se nesnažíme.

Buďte realisté

Realita sice umí být někdy krutá, ale nalhávání si nám moc nepomůže. Nečekejte, že alkoholik přestane pít jenom pro vaši lásku, že za málo práce dostanete hodně peněz a že popíjením odvodňovacího čaje zhubnete.

10. pravidlo: Nezavírejte oči před skutečností. Jedině díky pravdě máte šanci něco změnit.

Receptů na štěstí je všude spoustu. Našim cílem však byla snaha, abyste si uvědomili, že jediní lidé, kteří mohou změnit váš život, jste VY sami! Snad vás tato slova donutila se nad sebou alespoň malinko zamyslet. Opravdu si zbytečně nekomplikujeme život? Co bychom mohli dělat lépe?

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Martina Najbrtová

Martina Najbrtová

Pár slov o mně - jsem zásadně nepoučitelná, miluji přátelskou atmosféru a Prahu (i když se to občas vylučuje), umím se zasmát (nejen) sama sobě a nesnáším pokrytce a mrkev (jen abyste věděli, že mrkvovým koláčem mě neuctíte).

Zanechte komentář