Seznamte se s českými divy světa – 2. díl

Cestování / 3.10.2013

Dvanáct. Tolik českých památek je součástí světového dědictví UNESCO. Poznejte s námi ve dvou dílech největší kulturní klenoty naší vlasti.

V předchozí části jsme se seznámili se šesticí kulturních pokladů naší republiky. Následující článek vám přiblíží zbývající české památky UNESCO.

Holašovice

Patnáct kilometrů západně od Českých Budějovic leží malá vesnička Holašovice. Ty si zasloužili místo na seznamu svojí půvabnou architekturou známou jako selské baroko. Vesnice si dodnes dokázala zachovat původní atmosféru a vy máte pocit, jako byste se přenesli o několik století nazpátek. Každoročně se zde koncem července konají Selské slavnosti, kde se za doprovodu hudby různých žánrů seznámíte s lidovými řemesly.

Náves v Holašovicích

Malebné Holašovice si dodnes zachovaly své kouzlo. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Kroměříž – zámek a areál zámeckých zahrad

Malebné východomoravské město se může pyšnit nádherným barokním zámkem, který je znám z oscarového snímku Miloše Formana Amadeus. Nachází se zde obrazárna, ve které nalezneme díla od světových mistrů, jakými byli Tizian či Hans von Aachen. Zámku náleží dvě zámecké zahrady – Podzámecká a Květná. Květná zahrada je střižena do geometrických tvarů a najdeme zde fontány, kašny, rybníčky či bludiště tvořené živým plotem.

zámek v Kroměříži

Překrásný zámek dominuje kroměřížskému náměstí. Zdroj: wikimedia commons

Litomyšl – zámek a zámecký areál

Toto město na pomezí Čech a Moravy není jen jedním z vyjmenovaných slov. Litomyšl láká návštěvníky především na nádherný renesanční zámek, který se řadí k největším v Česku. Podobně jako zámek v Českém Krumlově, i litomyšlský zámek se může pochlubit zachovalým barokním divadlem.

Přímo na zámku se narodil slavný český skladatel Bedřich Smetana, jehož otec zde pracoval jako sládek. Na jeho počest se v Litomyšli každý rok na přelomu června a července koná operní festival Smetanova Litomyšl.

zámek v Litomyšli

Zámek v Litomyšli patří k nejkrásnějším renesančním památkám České republiky. Zdroj: foter.com

Olomouc – sloup Nejsvětější Trojice

Město v srdci Hané se již po staletí řadí k nejvýznamnějším městům naší vlasti. Sídlí zde arcibiskupství a nejstarší univerzita na Moravě. Mezi nespočtem pozoruhodností je předmětem zápisu na seznam morový sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí. Ten sloužil jako projev vděčnosti za ukončení morové epidemie. Uvnitř sloupu se nachází malá kaplička. Zajímavostí je, že na výstavbě sloupu se podíleli občané Olomouce.

sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice se stal jedním ze symbolů Olomouce. Zdroj: foter.com

Brno – vila Tugendhat

Moravská metropole nabízí spoustu historických památek, ovšem na seznamu patří toto čestné místo vile Tugendhat. Jedná se o funkcionalistickou budovu vystavěnou pro manžele Tugendhatovi na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Projektu se ujal německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších architektů své doby. Dnes slouží vila jako muzeum a je považována za perlu české moderní architektury.

Vila Tugendhat

Vila Tugendhat zastupuje na seznamu UNESCO moderní památky. Zdroj: wikimedia commons

Třebíč – bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť

Tucet českých klenotů uzavírá Třebíč, která je na seznamu nejkratší dobu. Zapsána byla až v roce 2003. Pod ochranou UNESCO je románsko-gotická bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť. Zajímavostí je, že židovská čtvrť v Třebíči je mimo Izrael jedinou židovskou památku zapsanou na seznamu. Třebíč je jednou z názorných ukázek soužití dvou různých kultur – křesťanské a židovské.

pohled na Třebíč

Třebíč je zatím poslední českou památkou UNESCO. Zdroj: wikimedia commons

Ve dvou dílech jsme vám představili největší skvosty naší vlasti. Je jen otázkou času, kdy k těmto dvanácti kulturním pokladům přibudou další.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář