Mají knihy ve vašem životě místo?

Kultura Literatura / 16.5.2013

Knihy patří k lidskému životu. Provází nás v dětství, ve škole, na univerzitách i ve volném čase. Ale čteme ještě dnes?

Často se říká, že v dnešní době prožíváme informační revoluci spojenou s obrovským rozvojem technologií. Jsme zahlceni informacemi, které se na nás valí doslova ze všech stran. Všechno se mění, všechno se rozvíjí. Je však jedna věc, která přetrvává – kniha.

Knížka latinsky

Knížka v latině
Zdroj: foter.com

Knihám už odzvonilo?

Knihy byly, jsou a budou. Papírové, elektronické, jakékoli. Ať už ve své klasické podobě nebo moderní, knihy jsou zde stále. Osobně si myslím, že jakákoli elektronika nikdy plně nenahradí knihu klasickou, tištěnou. Důvod je prostý: papírová se vám nevybije.

I dnes jsou tradičně chápány jako médium, do nějž ukládáme své poznání, ale i prožitky, příběhy i úvahy.

Knihy nejen jako učebnice

Že knihy nemusí a také nejsou spojeny jen a pouze se vzděláváním, dokazuje široká nabídka současného knižního trhu. Nemusíme se omezovat na literaturu odbornou. Nabízí se nám i témata oddechová, knihy pro volný čas. Snad neexistuje téma, o němž by nebyla napsána alespoň jedna kniha.

Zdá se, že tak vytoužená svoboda slova, o níž se starším generacím jen snilo, dnes lidi příliš nezajímá. Že bychom si přestali vážit toho, že si můžeme vybrat z mnoha tisíců titulů? Literatura populární, detektivky, erotická literatura nebo knihy komiksů – nic z toho už není zakazováno ani potíráno. Literatura je dnes schopná se vztáhnout ke komukoli, může oslovit skutečně každého. Děti, teenagery, dospělé i starší.

Neexistuje taková bezcenná kniha, v níž by nebylo napsáno alespoň něco dobrého.

Samuel Johnson

Nabídka je velká, stačí si vybrat

Knížka v kožené vazbě

Knížka v kožené vazbě
Zdroj: foter.com

O to více je ovšem zarážející, jak málo dnes lidé čtou. Jako  by svoboda slova měla na čtenáře opačný účinek – za totality se četlo, vydávalo i přes pohrůžky trestem. Dnes nás v literatuře nikdo neomezuje, a přesto si toho nevážíme. Je škoda nevyužít obrovskou nabídku, je škoda, neumíme-li si vybrat.

Klasickou literaturu zná málokdo a současnou už téměř nikdo. Samozřejmě, že nikdo nemůže obsáhnout, přečíst či poznat všechno. To není možné a je jen hloupým snem se o to jakkoli snažit. Ale proč si nevybrat?

Říká se, že kdo hledá, najde. A toto přísloví platí i zde. Věřím, že každý je schopen objevit knihu, byť jen jednu, která mu za přečtení stát bude.

Zdroj perexové fotografie: wallpaperswide.com

 

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář