Kachna

Sapa – město ve městě

Na talíři / 16.9.2013

Pokud se vám letos nepodařilo vyrazit za exotikou za hranice, mám pro vás tip, jak to dohnat. Jak by se vám líbil odpolední výlet do Vietnamu?

O této vietnamké tržnici, o které se často právem mluví jako o “městě ve městě”, slyšel skoro každý. Ovšem ne každý ji navštívil a připravil se tak o jedinečný zážitek.

TTTM Sapa se nachází na kraji sídliště Písnice v pražské Libuši. Je to obrovský areál o rozloze 25 hektarů, pracuje zde asi 7000 lidí. Ale nepředstavujte si Sapu jako obyčejnou vietnamskou tržnici, kde se prodává jen padělané oblečení a nekvalitní kosmetika. Sapa má daleko větší potenciál díky tomu, že tu Vietnamci fungují jako komunita.

Naleznete tu vietnamské školy a školky, lékaře a lékárny, svatební studio, několik kadeřnictví, pobočky pojišťoven, sídla firem, vietnamskou pobočku Vodafonu, právníky, koupíte zde letenky a mají tu vlastní hasiče. Také tu je spousta bufetů a obchodů s potravinami (výhradně vietnamskými, tady si řízek nekoupíte), větší i menší obchody s domácími potřebami a tak dále, a tak dále.

 

Kontejnery

Místní atmosféra je těžko zachytitelná. Musíte ji nasát sami.

Pokud se do Sapy vypravíte, nejlépe uděláte, pokud požádáte nějakého svého známého – Vietnamce, aby vám dělal průvodce. Není totiž vůbec složité se tam ztratit. Všechny nápisy jsou v cizí řeči, v obchodech nevedou cenovky. V následujících pár řádcích se vám alespoň pokusím dát pár tipů.

Nákup surovin pro vaření

Koupíte tu všechno pro asijskou kuchyni, a to velmi lacině. U většiny sortimentu může nastat problém, že nebudete mít nejmenší ponětí, na co se to vlastně koukáte a jak by ona věc mohla chutnat.

Nabízejí tu hromady rýžových nudlí, jasmínové rýže (kg za 50 Kč), široký sortiment zeleniny, čerstvé exotické ovoce jako třeba zvláštní kokosy (osekané, bez chlupů) a obrovské duriany,  spoustu kořeníbylinek (seženete tu třeba citrónovou trávu, chilli, kurkumu, tamarind), hromady sójových, sladkokyselých, chilli a ústřicových omáček, vietnamské pochutiny a cukrovinky, mražené krevetky, živé ryby a kraby. Skvěle si tu nakoupíte na domácí přípravu sushi.

Bylinky

V Sapě najdete čerstvou nabídku.

Za potravinami se vydejte nejlépe do řady několika maličkých krámků, které jsou na mapě (dole) vyznačeny modrou barvou.

Já jsem si posledně kromě pytle rýže a nudlí odvezla kari pastu, která je výborná na kuře – vezmete jí jen trochu a společně s olivovým olejem v ní kuřátko obalíte – velmi chutné jídlo a jinde není k sehnání. Půlkilový kelímek stál 60 Kč.

Sortiment

Obchody nabízejí široký sortiment asijských surovin.

Nákup čehokoli jiného

O tomhle nemá smysl se rozepisovat. Koupíte tady opravdu všechno. A tím mám na mysli všechno.

Gigantické obchody

Je tu spousta velkých obchodů.

Figuríny

Je libo bělošku, nebo černošku?

Jdeme jíst!

Po šmejdění po obchodech si musíte dopřát posezení v jednom z místních bister. Je jich tu prý asi 30 a většina z nich se zaměřuje jen na jeden druh jídla. Dáte si polévku Pho, rýžové závitky s vepřovým masem, bubble tea, grilované vepřové Bún Chá anebo famózní kachnu?

Bún Chá je hanojský pokrm, složený z tučných grilovaných vepřových kousků (=chá), z nudlí (=bún), nakyslé polévky s mrkví, talíře s bylinkami a s omáčkou. Nejlepší Bún Chá tu ochutnáte v bistru Hai Há, které určitě poznáte už z dálky, protože maso grilují na venkovním grilu, ta vůně!

Polévka bambusová

Bambusová polévka, která se podává ke grilované kachně.

Zlatý hřeb – nejlepší kachna v Praze. Pozor, nepřeháním, opravdu se to říká. Jděte do bistra Dung Lien a objednejte si ji. V menu jí najdete pod jménem Bún Ngan Nuong. Za 120 Kč vám donesou obrovskou porci a věřte, že na ni ještě dlouho budete v dobrém vzpomínat se slzou v oku.

Nejprve vám donesou kopec rýžových nudlí, zeleninový talíř s ledovým salátem a vietnamskou bazalkou – což je velmi aromatická a chutná bylina – a slabou polévku, ve které najdete koriandr, bambusové výhonky a jarní cibulku. Kachní  grilované kousky jsou maličké, velmi křupavé a okořeněné galgánem a sezamovými semínky. A teď už je na vás, abyste do menší mističky, kterou vám donesli, nalili trochu vývaru, přidali nasáknout nudle a bylinky a k tomu zakusovali kachní kousky, máčené do připravené sojovky s česnekem, sezamem a chilli. K dochucení máte k dispozici ještě citróny a chilli papričky. Dobrou chuť!

Kachna

…a kachna z grilu. Mmm!

Další místní kulinářskou raritu jsem bohužel neměla to štěstí potkat. Mluvím o mobilní kavárně. Měl by se tu pohybovat chlapík na kole, na kterém má zabudovanou nádobu s vietnamskou kávou. Ta je prý opět hodně specifická. Nechutná jako káva, na kterou jsme tu zvyklí, a má aroma vanilky. Tak snad příště.

Ještě, než vyrazíte

Pokud se chystáte jet autem, tržnici najdete na adrese Libušská 319/126, Praha 4 – Libuš  a není problém tam zaparkovat. Nejbližší autobusová zastávka je pak hned před vstupem do areálu, jmenuje se Sídliště Písnice a dostanete se sem několika autobusovými linkami od metra C – Kačerov.

A poslední rada nakonec: hlavně se nebojte. Tamější prostředí na vás asi bude působit cizácky a nezvykle, ale věřte, že jste vítanými hosty. Je to trochu kulturní šok. Při druhé či třetí návštěvě se tu budete cítit už daleko lépe.

Sapa mapa

Legenda k mapě:
SVÍTIVĚ ZELENÁ – vchody do areálu
MENTOLOVÉ ZELENÁ – bistro Hai Há
RŮŽOVÁ – bistro Dung Lien
MODRÁ – obchůdky s potravinami

Zdroj perexové fotografie: Veronika Wenigová, Generace 21

Zdroj ostatních fotografií: Veronika Wenigová, Generace 21

Veronika Wenigová

Veronika Wenigová

Jsem studentka z Prahy a baví mě všechno a nic.

Zanechte komentář