O2 GRAND PRIX PRAHA 2013

Sport / 10.9.2013

Jedinečnou atmosféru noční Prahy, kterou zaplní nadšení běžci a běžkyně ze všech koutů světa, zažijete pouze při závodu O2 GRAND PRIX Praha.

Hlavní organizátor.

Hlavní organizátor. Zdroj: Radka Hanzlová, Generace21

O2 GRAND PRIX je závod, který spadá pod RunCzech. Jedná se o masový běh s kapacitou 6 500 běžců, která byla vyprodaná týdny dopředu. Letošní ročník měl hned několik svých „poprvé“. V rámci závodu se každoročně koná METRO běh na deset kilometrů, který byl letos poprvé zpřístupněn i ženám, a dále adidas Běh pro ženy na pět kilometrů. Součástí jsou i týmové závody na 3×5 km nebo 3×10 km.

K letošnímu ročníku přistupovali pořadatelé velmi důkladně, neboť jejich snahou bylo dosáhnout zlaté známky IAAF a připojit se k Hervis půlmaratonu a Volkswagen maratonu. Kvůli tomu změnili trať, aby byla rychlejší a splnila požadavky. Na úkor toho však běžci uvidí méně historické Prahy. Zdali snaha byla úspěšná, se dozvíme později.

Pohled očima dobrovolníka

Poprvé jsem jako dobrovolník RunCzech pomáhala na takovém závodu. Poznala jsem zde spoustu aktivních lidí, kteří mají rádi sport. Zároveň jsem měla možnost proniknout do organizace celé akce. Musím říci, že jsem nečekala, jak náročné přípravy vyžaduje zorganizování celé akce. Po celém dnu jsem padla do postele, avšak zážitek budu mít na celý život.

Jak dopadl adidas Běh pro ženy na 5 km?

Na start běhu, který začínal v 18:00, se postavilo 1 300 běžkyň, které měly na svůj pětikilometrový závod limit 45 minut. Jako první se do cíle dostala Slovenka Janečková, která trať zvládla za 18:16, druhou příčku obsadila s půlminutovým odstupem česká běžkyně Eliška Drahotová. Na stupních vítězů je doplnila Hanka Randáková.

Ženy se řadí do startovních koridorů.

Ženy se řadí do startovních koridorů. Zdroj: Radka Hanzlová, Generace21

Souboj až do posledního metru

Hlavního závodu, METRO běhu na 10 km se zúčastnilo 6 500 běžců, kteří do Prahy přijeli z různých koutů světa. Nová trať slibovala v podání keňských běžců útok na traťový rekord, který nakonec odolal o pouhou jednu sekundu. Vítězem se po úchvatném finiši stal Keňan Daniel Kipchumba Chebii (27:35), který o jednu sekundu přespurtoval Etiopana Atanawa. Třetí místo obsadil další Keňan Lomerinyang. Mezi ženami triumfovala Keňanka Chepkoech (32:00) před svou krajankou Chebet. Pro třetí místo si doběhla Britka Gemma Steel, která v závěru na Keňanky nestačila.

Z českých závodníků se blýskl skvělým časem 30:16 Jan Kreisinger, který v domácím souboji porazil favorizovaného Milana Kocourka i Jirku Homoláče. Z českých žen se závod nejlépe povedl juniorce Anežce Drahotové, která vylepšeným osobním rekordem 33:59 předčila Petru Kamínkovou. Na bronzovém místě doběhla Lucie Sekanová.

Závod, který proběhl za ideálního počasí a bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, se určitě jako loni zařadí mezi TOP 10 silničních běhů 2013, neboť atmosféra a celkový závod se povedl na výbornou.

A co vy, také jste večer neleželi u televize a proběhli se? Podělte se s námi o vaše zážitky.

Zdroj perexové fotografie: Radka Hanzlová, Generace21