Přechytračte letos školu novým přístupem

V obraze / 9.9.2013

Září je tady, podzim přichází a škola už mnohým začala – jak k ní tento rok přistoupit?

Léto pozvolna končí, pomalu měníme kraťasy za rifle a výletní batůžek za školní tašku. Po ránu v tramvajích vidíme zvědavé tváře prvňáčků a znechucené obličeje středoškoláků. Ať se kdo těšil nebo netěšil, škola je zde a prázdninám je třeba dát sbohem!

Začátek s čistým rejstříkem

Výhoda úplného začátku školního roku je právě ten začátek. V žákovských knížkách a indexech na nás prozatím neskáčou červené pětky a začínáme úplně zčista. Udělejte si z tohoto faktu výhodu a hned ze začátku si vytvořte systém tak, aby vám rejstřík vydržel čistý co nejdelší dobu. Zde je pár tipů, které k dobrému začátku mohou napomoci:

1. Diář základem úspěchu

zdroj: www.freedigitalphoto.net

Pište si i radostné události. Zdroj: www.freedigitalphoto.net

Tato jednoduchá, známá, přesto mnohými nevyužívaná věcička je v mnoha ohledech základem úspěchu. V tomto školním roce eliminujte při svých příchodech do školy větu: „Cože? My píšeme?!“ a všechny důležité termíny zkoušek, testů, úkolů a povinností si zapisujte do diáře.

2.  Těšítka úspěšnou motivací

Abyste si z diáře ale neudělali pandořinu skříňku, kterou se vždy budete bát otevřít, jelikož při jednom pohledu do ní na vás vyskočí tisíc otřesných povinností, zaveďte si svá motivační těšítka.

Slovem těšítko je myšleno naprosto cokoliv, na co se těšíte. Oslava narozenin, koncert oblíbené kapely, klidně i jeden z výjimečně dobrých obědů ve školní jídelně. Bude to pro vás jako kostka cukru v jinak hořkém čaji. Těšítka můžou být útěchy v diáři, poznámky na pozadí počítačové plochy nebo motivační papírky na nástěnce. Budete překvapeni, kolikrát vám tato jednoduchá věcička ve chmurných dnech zvedne náladu.

3. Systém pro lepší přehled

Zde už se bohužel nejedná o věc, při které vám k výrobě stačí propiska a papír. Abyste do školy nepřicházeli s pocitem ztraceného štěněte, udělejte si ve svých věcech vám pohodlný a zároveň efektivní systém. Není sice nutné mít barevně roztříděné sešity a abecedně seřazené učebnice, ale je výhodné vědět, kde a kdy má co být.

zdroj: www.sxc.hu

Snažte se udržovat i pořádek na stole. Zdroj: www.sxc.hu

Neházejte staré svačiny i se sešity kamsi do šuplíku a na co nejvíce věcí si najděte své místo. Při vzdělávání je nenahraditelný dobrý systém v poznámkách. Možností je spousta – sešity, papíry později vkládané do jednotlivých složek, netbook apod. Hlavně, ať nakonec nedopadáte s utrženým listem papíru, který vám podal spolužák, jelikož se vám záhadně poztrácely všechny sešity a propisky už vlastně taky nevlastníte.

 4. Režim na míru

zdroj: www.freedigitalphoto.net

Nenechte si učení přerůst přes hlavu. Zdroj: www.freedigitalphoto.net

Uspořádaný systém ve školních pomůckách jde ruku v ruce s uspořádaným denním režimem. Ten má opět každý jiný, jelikož je každému pohodlného něco jiného. Někomu se lépe učí ráno, jinému večer.

Jde o to si dobře uspořádat své povinnosti s koníčky a zábavou tak, aby si navzájem nepřekážely a jedno o druhé se neochuzovalo. Neodkládat tedy vše až na tu úplně poslední půlnoc a vymyslet plán takový, při kterém se do druhého dne alespoň trochu vyspíte. Obecně je více osvědčené začít nejprve s prací a skončit se zábavou.

5. Pozitivní přístup

Spousta a spousta věcí má na člověka vliv takový, jaký má on k nim přístup. Pokud k věci přijdete s již negativním přístupem, věc vás bude negativně ovlivňovat až do úplného konce. A uznejte, že to vám v ničem neprospěje. Pokud budete ke škole přistupovat jako k povinnému dennímu mučení, budete se cítit opravdu umučeni.

Nedopusťte, ať se pro vás škola stane noční můrou! zdroj: www.photl.com

Nedopusťte, ať se pro vás škola stane noční můrou!
zdroj: www.photl.com

Může se to zdát jako taková ta typicky „chytrá rada“ a asi si říkáte, že takové řeči se velmi snadno vedou, ale těžko plní. Když se nad tím dvakrát zamyslíte, tak se například na tu „mučírnu“ můžete dívat jako na místo, ve kterém jste si našli několik přátel, poznali spoustu nových lidí. Místo, ve kterém poznáváte a učíte se novým věcem a to, jak vám to jde a nejde, je hodnoceno jakousi číselnou stupnicí. A mějte na paměti, že se neučíte pro učitelky ani pro rodiče, ale pro sebe!

Přístup dělá hodně! zdroj: www.photl.com

Přístup dělá hodně!
zdroj: www.photl.com

Nečekejte tedy na to, až vás zavalí kupa testů a vy nebudete vědět kudy kam, tentokrát překonejte sami sebe, buďte připravenější a hurá do školy!

„Neučíme se pro školu, ale pro život.“ – Seneca

Zdroj perexové fotografie: www.photl.com

 

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář