Konopí nejen jako droga

Krása a móda / 16.9.2013

Ožehavé téma, které poutá pozornost, budí zvědavost a odborníky dělí na dva znepřátelené tábory. 

Ministerstvo zdravotnictví pacientům slibovalo, že léčivé konopí na lékařský předpis bude v českých lékárnách dostupné již v září. Zatímco školáci se do lavic dávno vrátili, „marijánce“ to do lékáren nějak trvá. Firmám se zájmem o dovoz konopí do ČR totiž zatím nebyla udělena potřebná povolení. Pacienti si tedy budou muset na legální cestu k úlevě od svých potíží počkat minimálně do listopadu. I poté si ale většina zájemců nebude moci léčivý přípravek dovolit – předpokládaná cena za gram konopí se může vyšplhat až na 300 Kč (tzn. šest tisíc korun za povolených 30 g). O hrazení léčebného konopí pojišťovnami se zatím neuvažuje. Mnoho lidí tak stále spoléhá a spoléhat bude na domácí pěstování. To u nás však povoleno není a při pěstování do pěti rostlin pro vlastní potřebu ze zdravotních důvodů je bráno jako přestupek, u něhož hrozí finanční pokuta ve výši až 15 000 Kč. Při pěstování více jak pěti rostlin nebo při distribuci mluvíme už o trestném činu a pěstitelé riskují tresty odnětí svobody na několik let. Proč by někdo takové riziko podstupoval?

konopi

Notoricky proslulý list si snad každý vybaví pod jménem Boba Marleyho, nově i při nákupu kosmetiky či léků. Zdroj: sxc.hu

Pokud nemluvíme o drogových dealerech pěstujících konopí pro jeho sušené květy (marihuanu), k nelegálnímu pěstování dohání uživatele především zdravotní důvody. Podle pacientů samotných i některých lékařů totiž konopí prokazatelně pomáhá při některých chronických či nevyléčitelných onemocněních jako je roztroušená skleróza, Alzheimerova choroba, Crohnova choroba nebo Parkinsonova choroba. Údajně zmírňuje osteoporózu, cukrovku, lupénku, epilepsii, deprese a menstruační křeče, nově se dokonce uvažuje o konopí jako o budoucím léku na rakovinu. Za vším pak stojí kanabinoidy, látky obsažené v rostlinách konopí, v čele s psychoaktivní látkou THC. To ona je tím kamenem úrazu, který úplné legalizaci konopí v ČR brání. Paradoxně nejúčinnější látka v boji s výše vyjmenovanými chorobami vede k závislostem a může se stát hojně zneužívána především mladistvými. Stále se jedná o drogu, nikoli výhradně o léčivo.

joint

V užívání konopí jako léku brání vysoké riziko jeho zneužití jako drogy. Zdroj: sxc.hu

Z historického hlediska je konopí jednou z nejpoužívanějších a nejkomplexněji využívaných rostlin na světě. Pochází pravděpodobně z Indie a kompletního využívání se dočkalo v Číně. Staří Číňané dokázali z konopí zužitkovat každičkou část – semena jako potravinu, z konopného oleje vyráběli mýdlo, používali ho do lamp a na vaření. Suché výlisky sloužily jako krmivo pro domácí zvířata. Z konopných kořenů se vyráběly masti a obklady, ze stonků se získávala cenná vlákna na textil a papír. Jako halucinogen sloužilo konopí pochopitelně při náboženských obřadech nejednoho národa. Dokonce se jím léčil tetanus.

medicine

Za legalizaci marihuany jako léku se organizuje množství protestů, které pomalu, ale jistě zaznamenávají úspěch. Zdroj: sxc.hu

Konopí se ale hojně využívá dodnes – konopná vlákna jsou používána díky své odolnosti vůči povětrnostním vlivům, semena jako výživné krmivo pro ptáky a v neposlední řadě získává na oblíbenosti i konopný olej. Ten se stal zásadní surovinou pro výrobu konopné kosmetiky, která se pyšní hned několika přednostmi – vitaminy A, D a E, nenasycenými mastnými kyselinami Omega 3 a 6, chlorofylem, fytosterolem a důležitými minerály. Tato kosmetika je přírodní, šetrná k pokožce a má antibakteriální vlastnosti. Použít ji můžete při léčbě lupénky, ekzémů, akné, kožních alergií, na vlasy. Vhodná je i pro děti a kojící ženy. Konopnou kosmetiku můžete sehnat například u značek Cannaderm, Cannabios nebo Cutishelp. Můžete si však vyrobit i kosmetiku vlastní. Jak na to se dozvíte na stránkách Konopí jako lék.

Jaký je váš názor? Jste pro legalizaci konopí? Věříte v jeho léčebné účinky? 

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Petra Krejčířová

Student, nenapravitelný idealista, milovník umění a veškeré elegance starých časů.

Zanechte komentář