6 emocionálních zlozvyků, kterými si bráníte ve štěstí

Osobní rozvoj Vztahy / 17.9.2013

Září hlásá, že prázdninový režim je u konce. Ve vzduchu visí začátek něčeho nového. Svěží start. Pojďme se zbavit zlozvyků, které nám brzdí v rozletu.

O tom, že kousání nehtů je špatné a jak s kompulzivním zvykem zatočit, se dočtete všude. S kouřením je to složitější, ale i nikotinoví závisláci mají své terapie. Také prokrastinaci, skáze lidské píle, je v poslední době věnováno dostatečně prostoru. Díky za to všechno.

Daleko méně pozornosti se dostává podstatně hlubším „zlozvykům“ – těm, které sídlí v lidské duši. Vytipovali jsme šestici nejčastějších podvědomých vzorců chování, které rozhodně nepřispívají k naplněnému životu. Psychologické poučky odložte stranou. Prokoukněte své emocionální zlozvyky, řiďte se intuicí a zapracujte na nich:

1. Přestaňte si stěžovat. Buďte vděční.

Na dotaz, co vás štve, vysypete z rukávu desítky důvodů, které vás činí nešťastnými. Politika, šéf, práce, škola, sousedi, peníze, špatné počasí. A když se zeptáme, za co jste vděční? „Hm, nevím. Třeba za den, kdy mi přistane na účtu výplata?“ No, pro začátek alespoň něco.

A co je na vašem seznamu? Napište nám do komentářů. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

A co je na vašem seznamu? Napište nám do komentářů. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Zahrajte si se svým myšlením hru. Místo pofňukávání nad tím, co nemáte (vilu na Bahamách, nový iPhone) zapřemýšlejte nad věcmi, které vlastníte. Psychicky, fyzicky i materiálně. Možná vám v garáži stojí staré auto, ale pyšníte se nejhezčí skalkou v ulici.

Sepište seznam věcí, za které jste v životě vděční. Od každodenních maličkostí po skutečné životní lekce. Může to být nemoc, která vás naučila zdravě žít. Babička, díky které dodnes umíte bezchybné borůvkové knedlíky. Dětský tábor, kde jste vázali skautské uzly a stavěli království z mechu. Včerejší půlhodinka po cestě z práce, během které jste vstřebávali sluneční paprsky. A po každý den v následujících 21 dnech přidejte 1 další důvod denně. Ze zlozvyku se pomalu vyklube užitečný rituál.

2. Konec sebepodceňování v Čechách

Vypněte v hlavě ten neodbytný hlas, který říká, že na to nemáte. Přestaňte se srovnávat s ostatními. Věci jdou i tak často ztěžka, natož abyste sami sobě podkopávali nohy – a sebedůvěru. Nejste dost talentovaní, výřeční, štíhlí, blonďatí, dokonalí? Když si nevěříte, zbytečně přicházíte o životní šance. Přitom na jejich zvládnutí určitě máte. Jen si vybavte ten pocit, když jste něco zvládli, i když jste předtím lehce pochybovali. Ať to je uběhnout 5 km, zhubnout 5 kg nebo získat pro firmu nového klienta, máte na to!

Pečujte o sebe s láskou, kterou byste věnovali sami sobě jako dítěti. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Pečujte o sebe s láskou, kterou byste věnovali sami sobě jako dítěti. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Scénáristka a spirituální lídr Kris Carr prozradila ve své knize Bláznivá sexy dieta skvělý recept, jak o sobě přestat pochybovat. Vyhrabejte v rodinném albu starou fotku sami sebe jako dítěte. A pořádně se na ni zakoukejte. Co se vám instinktivně vybaví? Určitě budete toužit bezbranné miminko ochraňovat před vším zlým, poskytnout mu lásku a pečovat o něj. Tak proč to samé stvoření teď týráte větami „na to nemáš“ a „stejně nikdy nebudeš jako ten a ten“?

Zahrňte sami sebe láskou, kterou si zasloužíte. Pečujte o sebe, vždyť velkou část z toho dítětě máte dodnes v sobě. Podporujte ho ve snech a výzvách. On ten vtíravý hlas to s vámi myslí často dobře – chce, abyste překonali sami sebe a stali se lepšími. Chce vás vyprovokovat, abyste mu dokázali, že se mýlil, když tvrdil, že na to nemáte. Nesoutěžte s ním – spolupracujte. Nechte váš vnitřní kritický hlas, aby byl váš učitel –  jeho mluva časem zmírní tón a bude vás podporovat.

3. Nemluvte v náznacích. Řekněte jasně, co (ne)chcete!

Představte si klasickou rodinnou hádku. Nadáváte příteli kvůli zvednutému prkénku, přitom vás ve skutečnosti štve, že na vás nemá tolik času. Vyjedete na kolegu kvůli půjčené čajové konvičce, ovšem na vině je šéf, který svěřuje úkoly spíše jemu než vám. Nehádejte se v náznacích. Přiznejte pravé důvody. Pojmenujte problém. Nahlas, prosím.

Nehádejte se o banalitách. Pojmenujte skutečné problémy. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Nehádejte se o banalitách. Pojmenujte skutečné problémy. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Když se hádáte o vedlejších věcech, mluvíte v metaforách a neřeknete pravý důvod vaší nespokojenosti, myslíte, že tím něčemu pomůžete? Správně, nevyřešíte nic. Naopak si zbytečně rozhádáte okolí. Sami víte, že stresu máte až nad hlavu – proč se tedy vysilovat hádáním o něčem, co vůbec nemá význam?

4. Nejste malé dítě, abyste potřebovali souhlas okolí

Opravdu špatný zlozvyk. Bohužel je nám vštěpován už jako malým dětem a společenské tlaky jej s radostí posilují. Musíme plnit očekávání rodičů, kteří do nás investovali lásku a peníze. Učitelů, kteří se s námi tak natrápili. Babiček, protože jsme přece jejich jediná radost ve stáří. Okolí, které po nás chce vysokou školu, zářnou kariéru, domek na okraji města, dvě děti a novou oktávku. A dost – to je cesta do pekel nespokojenosti.

Pokud si z tohoto článku máte vzít jen jednu myšlenku, pak vždycky poslouchejte svou intuici. Přestaňte hledat u ostatních požehnání. Proč potřebujete, aby vám kamarádka schválila nového přítele? Zaprvé bude okolí vždycky proti změně (má rádo pohodlnost) a za druhé – čí život chcete vlastně žít? Nedělejte věci, protože si myslíte, že je od vás někdo očekává – podnikněte takové kroky, které vyhovují vám. Stůjte si za rozhodnutími, které vás činí šťastnými. Mnoho lidí to nepochopí nebo absorbuje až časem. Jenže za život, který jste si vysnili, to stojí, nemyslíte? Bonus navíc: konečně přestanete okolí obviňovat z toho, co se vám nevede. Otěže života budou patřit jen a jen vám.

5. Říkejte NE. Alespoň sem tam

Chcete vyjít blízkým vstříc. Potud je vše správně. Váhy vašich vztahů s okolím se však nesmí vychýlit do situace, kdy byste se pro druhé rozkrájeli. Šéf na vás hodí úkol navíc. Slíbíte kamarádovi, že pohlídáte psa. Kolega je bezradný a žádá o pomoc. Do toho volá nepříjemný klient, až mu slíbíte hory doly. Jednou se prostě musí ucho vaší trpělivosti utrhnout. Nečekejte, až se složíte povinnostmi a pocity, že jste někomu něco dlužní.

Ze všeho nejdřív totiž musíte být sami v pohodě. Jedině tak dokážete pomoci, když to bude opravdu třeba. Řekněte občas ne. Bez pocitu viny. Klidně odmítnutí stručně vysvětlete – ale nemusíte. Pokud projevíte jistou dávku asertivity, okolí si vás bude více vážit.

6. Přestaňte žít v minulosti. Odpusťte a jděte dál

Odpustit je těžké. Ale když to zvládnete, posunete se dopředu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Odpustit je těžké. Ale když to zvládnete, posunete se dopředu. Zdroj: Freedigitalphotos.net

Snadno se řekne, hůře udělá. Šestý bod je zaručeně největší oříšek pro většinu z nás. Každého z nás někdy někdo blízký zradil, ranil, urazil, podvedl či zklamal. A přiznejme si, že často je snazší žít v roli oběti – jste v právu, okolí s vámi soucítí, jste „morálními“ vítězi sporu. Pěkně slabošský přístup, nemyslíte? Uvědomte si své tehdejší pocity. A srovnejte je se současnými. Třeba už značná část vzteku a zklamání odezněla – a vy se nimráte v minulých křivdách jen z pohodlnosti.

Když americká spisovatelka Luise Hay (autorka bestselleru Miluj svůj život) dokázala odpustit svému otci, který ji v mládí zneužíval, dokážeme to my všichni. Pomohlo jí, že hledala kontext – pátrala v dětství svých rodičů a objevila takové hrůzy, které jí pomohly vysvětlit impulzivní chování otce. Našla slitování. Přestala být vězněm své minulosti a mohla jít dál. A pokud jste byli vy těmi špatnými? Omluvte se. Vysvětlete své chování. Sepište dopis, i kdybyste jej nikdy neodeslali. A hlavně – přestaňte se trestat za chyby vzniklé v minulosti. Patrně jste se jich dopustili, protože vaše tehdejší já neznalo vhodnější cestu. Poučte se a žijte přítomností.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář