Ať zazní Píseň ledu a ohně

Kultura Literatura / 19.9.2013

George R. R. Martin vytváří nový fantasy svět plný intrik a nebezpečí. Buď vyhraješ, nebo zemřeš. Hra o trůny může začít…

George R. R. Martin Zdroj: foter.com

George R. R. Martin
Zdroj: foter.com

Představuje se nám svět, ve kterém mají všichni jenom jeden cíl: získat železný trůn a sjednotit celou zemi pod svou vládou.  Děj se rozpíná do více dějových linií, které nám představují nové postavy, místa a zvraty. Je to směs toho nejlepšího, co tento žánr vůbec nabízí. Od magie a intrik až k dobrodružství a romantice.

V zemi, kde léto panuje několik let a po něm přichází delší a ukrutnější zima, už patnáct let Západozemí vládne Robert Baratheon, který drží Sedm království pohromadě. Na severu se tyčí obrovská Zeď, která má obyvatele chránit před Divokými, kteří žijí bez řádu v horách a v mrazivém počasí.

[two_third]

George R. R. Martin (20. září 1948) je americký spisovatel fantasy. Vystudoval žurnalistiku, ale nyní už se živí pouze psaním.  Za svá díla obdržel cenu Brama Stokera a World Fantasy Award. Hra o trůny je první kniha, která patří do série Píseň ledu a ohně a poprvé vyšla v roce 1966.

Mezi jeho nejznámější díla patří: Soumrak na WorlornuPísečníciPíseň ledu a ohně

[/two_third]

Spletitý a nikdy nekončící děj

První dějová linie nás zavede na sever ke Zdi. V knize se dlouho nedočkáme odpovědí na to, co se za ní děje, ani jaké hrůzy se na Sedm království řítí. Zeď má za úkol strážit Noční hlídka, která se skládá z udatných rytířů, ale také z vrahů a zlodějů, kteří sem byli posláni za trest. Vše se soustředí zejména na Jona Snowa, nemanželského syna Lorda Starka. Divocí se za Zdí začínají spojovat a utíkají před něčím ještě horším, než jsou oni sami…

Druhá linie příběhu se zabývá Lordem Starkem a jeho rodinou, která žije na Zimohradu. Ti se rozdělují, setkávají, umírají a přibývají, autor se totiž nebojí poslat na smrt hlavní hrdiny a vytvořit si vzápětí nové. Lord Eddard Stark je poslán na jih do Králova přístaviště a spolu s ním cestují i jeho dvě dcery. Jedna z nich, Sansa, je zasnoubená s budoucím princem Joffreym. Tak se osudy Starků a Lanisterů postupem času prolnou a začíná pravá výprava k intrikám, podvodům, lžím a nenávisti.

9588365866_632edae576

Jsou draci opravdu vyhynulý druh?
Zdroj: foter.com

Poslední příběh nás zavádí daleko od Západozemí, kde jsou dva potomci z královské dynastie Targaryenů v exilu. ViserysDaenerys se snaží sehnat dostatek moci a sil, aby se mohli vrátit zpět a přivlastnit si trůn. Viserys svou sestru prodá vůdci divokých Dothraků, aby si přisvojil jejich armádu a jejich snaha dostat se na železný trůn mohla začít.

Fantasy série, která skrývá nadpřirozeno

GOTMTI2

Hra o trůny
Zdroj: georgerrmartin.com

Sága se zpočátku zdá pouze jako historický příběh neznámé země, ale časem se proměňuje ve fantasy. Protože zlovlky, draky, nemrtvé a nadpřirozené jevy v našem světě přece jen nenajdete. Hlavním tématem knihy se stává otázka, kdo bude příštím králem Sedmi království. 

[one_fourth]

Série Píseň ledu a ohně:

  • Hra o trůny
  • Střet králů
  • Bouře mečů
  • Hostina pro vrány
  • Tanec s draky

[/one_fourth]

Příběh se neomezuje pouze na jednoho hlavního hrdinu, ale má jich hned několik, čímž se s každou novou kapitolou přenesete do hlavy jiné osoby a zjistíte, jaký pohled na celý příběh má ona sama. Čtenář si v jednu chvíli může připadat jako vševěd, který všechno pozoruje, na druhou stranu se toho ale stejně moc nedozví. Možná občas ví, kdo tahá za nějaké nitky, častěji však nemá vůbec tušení.

I tolik stran se zdá být málo

Přestože se přibližně čtyři sta stran  může zdát na první část knihy hodně,  autorem neustálé odhalování nových částí děje s novými postavami není vůbec matoucí, spíše přitažlivé. Před čtenářem se tak odhaluje podoba celého jednoho fantasy světa. Možná i proto se kniha může řadit k dalším nekonečným sériím fantasy, která si našla fanoušky po celém světě. K neustálému napětí navíc přispívá určitá zvláštnost: kterákoliv hlavní postava může každým okamžikem zemřít. To přispívá k realističtějšímu dojmu, na druhou stranu ale není náhodou hlavní postava jediná jistota, která má vždycky přežít? Nebo se alespoň dožít konce knihy? George R. R. Martin si s příběhem dělá naprosto cokoliv.

Vlastní názor

Ač jsem zapřisáhlá čtenářka, která se odmítá dívat na zfilmovaný příběh ještě před přečtením knihy, v tomto případě mi to nijak neublížilo, naopak. Tuto sérii jsem objevila právě díky seriálu stanice HBO Hra o trůny. Po zhlédnutí první série jsem se pak rozhodla prozkoumat původní příběh v knize a musím říct, že byl mnohem bohatší než seriál, byť byly rozdíly jen nepatrné.

Pokud jste viděli seriál, další krok, který byste měli udělat, je vzít si knihu a s radostí se do ní začíst. Protože od té chvíle se stanete knižním fanouškem, stejně jako jste byli tím seriálovým.

 Zdroj perexové fotografie: foter.com

Tereza Srbecká

Tereza Srbecká

Nenapravitelná knihomilovnice, která čte cokoliv, co má více jak dvě slova. Současně pisatelka drobných útvarů od podpisu až k povídkám. Studentka Literární akademie Josefa Škvoreckého...

Zanechte komentář