Colette

Colette: Démantový příběh v objetí smrti

Film / 10.9.2013

Autor:

Milan Cieslar zpracoval příběh, který Lustigovým perem vykresluje jiskřičku naděje a lásku na místě, kde život visí na vlásku.

Válečné snímky jsou odjakživa vděčným tématem českých filmařů. Lustigova Colette se ale přeci jen liší. Láska, kterou objeví mladí milenci na nejnepravděpodobnějším místě na světě, zůstává ve chvílích hrůzy koncentračních táborů tím nezbytným stéblem trávy pro tonoucího člověka s vůlí žít. Je to příběh o strašlivém osudu těch, kterým jediná chyba stačí k rozsudku smrti.

Mladá belgická židovka Colette přijíždí transportem do koncentračního tábora s celou svojí rodinou. Při rozdělování do pracovních skupin poslechne rady jednoho z vězňů Vilyho, který jí svou znalostí o poměrech v táboře zachrání život. Vděčná dívka se do Vilyho zamiluje, ale stává se zároveň centrem pozornosti nacistického důstojníka, který ji brutálním způsobem zneužívá. Zmatená Colette bojuje s touhou být stále s Vilym a společně s ním odolává všedním nástrahám na místě, kde kouř z pecí tvoří strašlivé panorama smrti.

Atmosféra Cieslarova filmu by se dala místy skutečně krájet. Tvrdá práce, hlad a násilí jsou v Colette vykresleny více než věrně. Divák se setkává nejen s lovestory mladých milenců, ale také se sérií minipříběhů ostatních spoluvězňů. Všichni mají totiž stejný cíl – ve zdraví přežít. Jenže v koncentračním táboře je život hrou na náhodu, a tak vidíme utrpení a zášť lidí, kteří z minuty na minutu ztratí vůli žít.


Colette
(válečný/drama)
Režie: Milan Cieslar
Scénář: Arnošt Lustig, Milan Cieslar
Hrají: Clemence Thioly, Jiří Mádl, Eric Bouwer, Andrej Hryc…
V kinech od 12. 9. 2013

Postavy ve filmu mají svůj příběh a rozhodně se nejedná jen o plytké vaření z vody. Kápové pracovních skupin si s běžnými vězni pomáhají jak jen to jde, i když přitom sami velmi riskují. Ukazuje se, že ani důstojníci nejsou neúplatní. Minutu po minutě se blíží nevyhnutelný osud. Osvobození nebo smrt. Mezinárodnímu obsazení (film byl dokonce natáčen v angličtině) vévodí Clemence Thioly, Eric Bouwer a Jiří Mádl.

Colette 2

Eric Bouwer v roli nacistického důstojníka. Zdroj: colette-film.cz

Francouzská herečka Clemence Thioly uplatňuje svůj šarm i v situacích, kde by ho divák nehledal, a tak, když si jí v transportu Vily všimne, není na tom nic zvláštního. Naopak se to zdá být zcela automatické a jasné. Skvělým výkonem, pomyslnou aurou a charismatem Francouzka dokazuje, že byla výbornou volbou pro hlavní roli. Bouwer, který si do vzniku Colette zahrál jen malé role v nízkorozpočtových filmech, budí skutečně strach a Mádl zdatně rozvíjí milostný vztah i nenávist vůči utlačovateli.

Je velká škoda, že film nemohl vidět sám autor literární předlohy Arnošt Lustig. Colette je totiž film se světovým nádechem, který je poctou i jemu. Režisér a scénárista Milan Cieslar přenesl oběti holocaustu na plátno způsobem, jaký tu ještě nebyl. Boj o holé přežití a láska dvou mladých lidí se ve vzájemném kontrastu bijí o místo na výslunní. Je ale nejisté, zda se šťastným koncem.

Zdroj perexové fotografie: colette-film.cz

Tomáš Fiala

Tomáš Fiala

Student novinařiny se zájmem o sport, divadlo a kulturu obecně. Nadšenec do filmů a TV sérií. Řídí se heslem "Na všem negativním hledej pozitivum" i když jde do tuhého.

Zanechte komentář