Září v kinech září

Film / 11.9.2013

Prázdniny jsou už bohužel pryč a s nimi i sezóna letních blockbusterů, přesto nezůstávají filmová plátna prázdná. Jaké premiéry přináší 12. září?

Lidský rozměr

Chceme si vzít zpátky veřejný prostor. Zdroj: vimeo.com

Chceme si vzít zpátky veřejný prostor. Zdroj: vimeo.com

Premiéra v ČR: 12. 9. 2013

Dokumentární

Dánsko / Bangladéš / Čína / Nový Zéland / USA, 2013

Režie: Andreas Dalsgaard

Také jste si někdy při pohledu z okna na ulice plné aut a smogu říkali, zda jsou města vůbec vhodným místem k životu? Přemýšleli nad tím, jestli je život v obrovských komunitách jako je New York nebo Tokio vůbec vhodný pro lidskou bytost? Autoři tohoto snímku rozhodně ano. Snažili se položit si otázky, na které možná není lehké si odpovědět, ale je nutné odpovědi hledat.

Lidský rozměr (The Human Scale) je koprodukční dokument s architektonickou problematikou. Jeho hlavními hrdiny jsou města a lidé. A hlavní otázkou to, zda lidé dokážou ve městech vůbec žít plnohodnotným životem. Myšlenka, že jsme sami sobě vlastně uchystali smrtelnou past, která budoucí generace zbaví lidskosti, může být mnohým proti srsti, ale má jistě cosi do sebe. Města by totiž měla ustupovat potřebám lidí, sloužit jim, být příjemnými pro každodenní život, poskytovat zázemí pro každou činnost od společenského sedánku přes sportovní vyžití. Zatím se ale my sami přizpůsobujeme chaosu, který jsme vytvořili.

Snímek, který má něco přes hodinu, osloví všechny, kteří se ve městě zkrátka necítí úplně volně, kteří mají pocit, že věci by mohly – a měly – být jinak. Stačí se dívat a trochu se zamyslet. Ovládáme my města nebo města nás?

Justin: Jak se stát rytířem

Vzhůru do boje. Zdroj: cinedor.es

Vzhůru do boje! Zdroj: cinedor.es

Premiéra v ČR: 12. 9. 2013

Animovaný

Španělsko, 2013

Režie: Manuel Sicilia

Hrají: Saoirse Ronan, Mark Strong, Antonio Banderas, Freddie Highmore, Olivia Williams, Charles Dance, Julie Walters, Alfred Molina, Rupert Everett, James Cosmo, Tamsin Egerton, Barry Humphries, David Walliams, Michael Culkin

Animovaná novinka pro všechny ty, kteří si čas od času rádi dají nějaký film z neamerické produkce nese název Justin: Jak se stát rytířem (Justin y la espada del valor). Jestli vám snímek padne do noty, to už je otázka vkusu, ale rozhodně má co nabídnout. Justin je synek z bohaté rodiny s dobrodružnou povahou, zkrátka mladík, kterých je ve filmech z doby středověku více než máku. Jeho smůlou je však fakt, že se narodil v království plném pravidel, omezení a příkazů. V království s trochu iracionálním krédem – rytířům vstup zakázán. A co čert nechtěl, Justinovým snem je právě představa sebe sama v lesklé zbroji.

A když už má všeho tak právě dost, rozhodne se jednat na vlastní pěst a získat zpět brnění a meč po svém dědečkovi, nejudatnějším z rytířů. Na svých cestách se – příhodně – dostane také do kláštera, kde ho dva mniši a starý šermíř začnou učit opravdovému bojovému umění. Jeho trénink však zdaleka není dokončen, když se na scéně objeví Sir Heraclio, rytíř bažící po pomstě, který hodlá usednout v království na trůn.

A tak se před očima diváka rozehrává klasický příběh o boji mladého nedouka, sympaticky ostřílené, přidrzlé amazonky, stupidního kouzelníka a krokodýla toužícího být drakem se zkušeným a nebezpečným záporákem. A ani romantická linie v takovém příběhu nemůže chybět. Sympatický rodinný snímek nadchne svým zpracováním i klasickým příběhem o boji dobra a zla.

Colette

Colette a Villi. Zdroj: colette-film.cz

Colette a Villi. Zdroj: colette-film.cz

Premiéra v ČR: 12. 9. 2013

Válečné romantické drama

Česko / Slovensko / Nizozemsko, 2013

Režie: Milan Cieslar

Hrají: Clémence Thioly, Jiří Mádl, Ondřej Vetchý, Petr Vaněk, Michal Dlouhý, Andrej Hryc, Helena Dvořáková, Ivan Franěk, Pavel Rímský, Ondrej Kovaľ, Miroslav Táborský, Václav Chalupa, Sabina Rojková, Dan Brown, Zuzana Mauréry, Kristína Svarinská, Barbora Kodetová, Anna Kočicová

O tom, že bude novela Arnošta Lustiga Colette zpracována i ve filmové podobě, jsme vám přinesli informace již v tomto článku. Faktem však zůstává, že ohlasy na výsledný snímek jsou poněkud rozporuplné, ať už kvůli nekvalitnímu dabingu zahraničních herců nebo kvůli patetičnosti některých scén, které nepůsobí dostatečně realisticky.

Klasika Arnošta Lustiga není snadným snímkem ke zpracování. Vypráví příběh, který se skutečně odehrál, příběh dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilují v době a místě, které lásce nesvědčí – v koncentračním táboře Osvětim. Kontrast jejich velké lásky a zvěrstev, která zde byla páchána na lidech, je v novele velmi silný. Zda se podobné napětí podařilo přenést i do filmu, to už záleží na posouzení diváka. V hlavních rolích dvou milenců se nám představí Clémence Thioly (Veřejný nepřítel č. 1: Epilog) a Jiří Mádl (Čtyři slunce, Probudím se včera), z českých herců očekávejte dále třeba Ondřeje Vetchého nebo Miroslava Táborského.

Více o snímku si přečtěte v této recenzi.

Mortal Instruments: Město z kostí

Zdroj: hdwallpapers.in

V našem světě je toho k vidění víc, než si myslíme. Zdroj: hdwallpapers.in

Premiéra v ČR: 12. 9. 2013

Fantasy / romantika

Kanada, 2013

Režie: Harald Zwart

Hrají: Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Jonathan Rhys Meyers, Lena Headey, Kevin Durand, Robert Sheehan, Jared Harris, Kevin Zegers, Aidan Turner, Jemima West, Stephen R. Hart,Godfrey Gao, CCH Pounder, Robert Maillet, Elyas M’Barek, Harry Van Gorkum, Chris Ratz

S fantasy teen romancemi se v poslední době roztrhl knižní pytel a mnoho z nich se probojovalo i na filmová plátna, zvláště po úspěchu Twilight série. I Mortal Instruments: Město z kostí (Mortal Instruments: City of Bones) je původně knížkou z pera autorky Cassandry Clare, dokonce prvním dílem šestisvazkového cyklu (pokud bude mít první část dostatečné tržby, fanoušci se mají nač těšit).

Jak už to tak bývá, hlavní hrdinka Clary (Lily Collins – Zrození šampiona, Sněhurka) je úplně obyčejná holka vyrůstající v úplně obyčejném Brooklynu s úplně obyčejnou, i když trochu úzkostlivou matkou (Lena Headey – Hra o trůny, Kletba Bratří Grimmů). Až na to, že se jednou cosi zvrtne a pro Clary začne být viditelný dříve skrytý svět stínů, jehož je vlastně součástí. Patří totiž mezi Lovce stínů, kteří chrání nebohé lidské bytosti před trochu temnějšími obyvateli našeho světa – vlkodlaky, upíry a další havětí. A nebylo by to jen tak, kdyby se jí do cesty nepřimotal ještě nějaký ten bad-ass krasavec (Jamie Campbell Bower – Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Harry Potter a Relikvie smrti) a kdyby nemusela řešit staré problémy vlastní rodiny.

Takže tak. Udělejte si obrázek. Teď už je jen na vás, jestli se odhodláte do kina vyrazit nebo ne.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: koláž – oficiální plakáty filmů, sxc.hu

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentář