Minerální make-upy

Otestovaly jsme za vás: Minerální make-up

Krása a móda / 17.9.2013

Chcete znát výhody a nevýhody minerálního make-upu ještě předtím, než si ho pořídíte? Čtěte dál. My vám lhát nebudeme!

V současné době je na trhu nepřeberné množství make-upů od nejrůznějších značek. Od běžných, tekutých či pěnových, přes make-upy kompaktní či v tyčince, až po ty minerální. Ve skutečnosti však existují jen dva druhy make-upu: dobrý a špatný.

Najděte si ten svůj

Dobrý make-up vám především nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace (alergické reakce apod.), ideálně sedne vašemu typu pleti a není vám nepříjemný, není vidět, ale přesto zakryje všechno, co potřebujete, a vydrží minimálně několik hodin (ideálně však celý den). Pokud má navíc ještě nějaké vylepšení (například UV faktor či liftingový účinek), už nikdy nebudete chtít jiný. Kombinace těchto činitelů je totiž klíčem k sebevědomí mnoha žen. Ovšem najít ten správný make-up je někdy pořádná dřina!

Aplikace minerálního make-upu

Nejdůležitější je cítit se příjemně a přirozeně. Vyvarujte se proto především špatné volby odstínu a nanášení silné vrstvy, která vám na obličeji vytvoří masku. Zdroj: channel4.com

Mnohdy dokáže i relativně dobrý make-up naprosto odsoudit k neúspěchu špatně zvolený odstín. Zásady pro výběr správného odstínu byste si proto měly vrýt do paměti, co nejhlouběji to jen půjde: vždy zkoušet make-up na pokožce obličeje (kůže jinde na těle, např. na rukou, má jinou barvu) a na denním světle, protože reflektorové osvětlení v obchodech barvu zkresluje.

Chtějte vzorečky

Abyste našly vhodný odstín, je dobré si vyžádat vzorečky. Na internetu možnost nákupu vzorků nabízí všechny světové kosmetické firmy (některé je dokonce posílají jen za úhradu poštovného – zkuste trochu pátrat). Pokud stále nemůžete najít tu správnou barvu, můžete si ji nakombinovat. U sypkých minerálních make-upů to jde snadno a doporučují to i výrobci.

Vzorek make-upu

Nebojte se hledat vzorky i na zahraničních webových stránkách. Zdroj: cosmicbathandbeauty.com

V čem spočívá výjimečnost minerálních make-upů?

  • jsou naprosto přírodní (bez syntetických látek, konzervantů a parabenů)
  • jsou obohaceny o minerály (např. zinek), které mají na pleť blahodárný vliv
  • mají velmi dobrou krycí schopnost
  • jsou velmi odolné a na pleti vydrží dlouho
  • většina má ochranný UV faktor
  • jsou vhodné pro všechny typy pleti (některé značky přímo uvádí, že jsou hypoalergenní)
  • na výběr je široká paleta odstínů 

Štětec je podmínkou!

Vzhledem k tomu, že minerální make-upy jsou v podstatě prášky, nevyhnete se aplikaci pomocí štětce. Nejvhodnější jsou velmi jemné a husté štětce kabuki ze syntetických vláken. Zapomínat byste rozhodně neměly na jejich pravidelné čištění (zhruba jednou týdně – po delší době se ve štětci mohou přemnožit bakterie). K tomuto účelu lze použít váš běžný šampon na vlasy.

Detail štětce kabuki

Bez štětce kabuki by to nešlo. Zdroj: mojedilo.ireceptar.cz

Jak dopadl Lily Lolo?

Abyste měly hledání jednodušší, otestovaly jsme pro vás jeden z minerálních make-upů, konkrétně od značky Lily Lolo pořízený přes internet. Minerální kosmetiku v současné době ale nabízí mnohem více značek, a díky tomu ji tak seženete už i v kamenných obchodech. Pro své vlastnosti totiž momentálně zažívá velký boom.

Výrobek od britské značky Lily Lolo jsme vybraly k otestování z toho důvodu, že ho používají i některé přední kosmetičky pro líčení modelek. Chtěly jsme zjistit, zda přesvědčí i nás.

Balení: 10/10

Desetigramová dózička s obsahem 40 ml.

Krabička má šroubovací víčko, pod kterým najdete sypací sítko s krytkou, kterou oceníte především na cestách – make-up se nebude samovolně sypat do víčka. Dózička je nejen praktická, ale i hezky vypadá, takže dostává deset bodů z deseti.

Detail krabičky

Ideální na doma, na cesty i do kabelky… Zdroj: Irena Točíková, Generace 21

Sytost barvy a krytí: 9/10

Barvy jsou hodně pigmentované. Z toho důvodu stačí nanášet relativně malé množství make-upu, což snižuje jeho spotřebu, tudíž vám déle vydrží. Kryje velmi dobře již při lehké vrstvě; čím víc vrstev přidáváte, tím je krytí vyšší. Při použití menšího štětečku se make-up promění v korektor a velmi dobře zakryje i většinu nedokonalostí.

Výdrž: 7/10

Většina uživatelek je s výdrží minerálních make-upů spokojená, ovšem některé si stěžují, že po určitém čase přestává být make-up matný v T–zóně. Toto tvrzení bohužel musíme u Lily Lolo potvrdit. Pokud máte mastnější pleť, budete muset nejspíš v polovině dne make-up znovu nanést nebo použít speciální matný fixační pudr či ubrousky na odstranění mastnoty. V případě testované značky je to pravděpodobně daň za to, že (se záměrem eliminovat vysušování pleti) do svých produktů nepřidávají mastek ani kukuřičný škrob, jak to činí některé jiné značky.

Konzistence: 10/10

Minerální make-upy značky Lily Lolo mají hebkou texturu. Jistě vás mile překvapí jemnost a lehkost prášku.

Způsob nanášení: 9/10

Nanášení make-upu pomocí štětce sice vyžaduje určitý cvik, ale v podstatě je velmi jednoduché a efektivní a make-up se nanáší rychle a rovnoměrně. Díky jeho sypkému provedení vám ani nehrozí, že zapomenete dokonale rozetřít některá místa, což se u tekutého make-upu stává relativně běžně (stačí spěchat nebo nemít dostatečné osvětlení a problém je na světě).

Pocit: 8/10

Jednu stránku věci tvoří dobrý pocit z toho, že si na pleť člověk nenanáší žádnou chemii, ale jen přírodní minerály. Ochranný UV faktor je v takovém případě ještě velmi příjemným bonusem.

Na druhou stranu mohou mít především uživatelky se suchou pletí po nanesení pocit svírání a vysušení, proto je velmi vhodné zvolit pod make-up i nějaký hydratační (což ovšem nutně neznamená mastný) krém.

Ekonomický aspekt: 9/10

Jedno balení minerálního make-upu Lily Lolo vyjde zhruba na 450 Kč, což je v podstatě standardní cena jakýchkoliv běžně dostupných make-upů vyšší střední třídy. Minerálního make-upu ovšem není nutné nanášet příliš velké množství, takže v konečném důsledku vám vydrží opravdu dlouho.

Jeden bod strháváme za to, že spolu s make-upem je nutné pořídit si na něj i štětec, který vyjde zhruba na pětistovku. Je to sice jednorázový nákup, ale přece jen to vaše první balení dost prodraží.

Konečný verdikt: 8,5/10

Pokud nám chcete dát tipy na otestování dalších výrobků, napište je do komentářů. Dosáhne nějaký produkt na hodnocení 10 z 10?

 Zdroj perexové fotografie: beautycarebasics.com

Irena Točíková

Irena Točíková

Milovnice adrenalinových sportů a vášnivá pěstitelka dýní Hokaido. Nesnáší výraz "mraŽák".

Zanechte komentář