Jak fotografovat portréty?

Fotografujeme portrety s Michalem Bartošem

Design / 18.9.2013

Fotografujete nebo chcete fotografovat portréty? Michal Bartoš vám ve své knize Fotografujeme portréty poradí, jak na to.

Zaujal vás náš článek o portrétním fotografování? Máme pro vás další možnost, jak se vzdělávat! Pořiďte si knihu od Michala Bartoše, která nese jasný název – Fotografujeme portréty. Rozšíří vám obzory a pomůže vám nejen se začátky portrétní fotografie, ale pomocnou ruku nabídne i těm, kteří se portrétům už nějakou chvíli věnují a mají chuť se posunout o trochu dál.

Kniha je rozdělena do deseti kapitol, kdy každá kapitola obsahuje jakýsi návod, jak na to. V úvodní kapitole se dozvíte, zda je kniha pro vás vhodná, nicméně najde se zde téměř každý, především však začátečníci. Jak sám autor píše, kniha je vhodná i pro vyspělé portrétisty, kteří hledají další inspiraci a nové cesty ve své tvorbě.

[two_third]

Fotografujeme portréty - obálka

Čemu se kniha věnuje?

správné kompozici

chybám začátečníků

technickému vybavení

fotografování ve všech prostředích

[/two_third]

Druhá a třetí kapitola se netýkají úplně portrétů, ale jsou zaměřeny na techniku, možné problémy při fotografování (podexponované, přeexponované snímky…) a kompozici. Až do páté kapitoly se autor nezabývá tím portrétním fotografováním, které byste možná čekali, ale momentkami, zachycováním životních okamžiků a podobných situací, které fotí téměř každý. I to je určitý druh portrétní fotografie, které vytváříme, ani o tom nevíme. Autor vám na těchto stránkách poradí, jak na to, aby i vaše vzpomínky vypadaly hezky.

Fotografování v exteriéru a interiéru

Pátá kapitola se věnuje fotografování v exteriéru. Dozvíte se, jak se správně fotografuje v různých světelných podmínkách. Autor se zde téměř nezabývá figurální fotografií a aranžovaným portrétem, což mě trochu zklamalo. Sám píše, že s tímto fotografováním v exteriéru přestal před dvaceti lety, proto i pár průvodních fotografií pochází z té doby. Na druhou stranu se dozvíte něco o pouliční a reportážní fotografii, a to i přesto, že byste to možná v této knize nehledali.

Fotografujeme portréty

V knize Fotografujeme portréty se dozvíte, jak na momentky i na profesionální portrét. Zdroj: Simona Mašková, Generace 21

Další kapitola představuje portrétní fotografie z přirozeného prostředí. Začátečníci i mnozí pokročilí portrétisté nedisponují ateliérem, proto jistě ocení kapitolu o fotografování v domácím prostředí, v kavárnách nebo jiných budovách. Autor vysvětluje využití přirozeného světla dopadajícího oknem a také radí, jak fotografovat portrét tak, aby „pasoval“ do určeného prostředí.

Osvětlení v atelieru

Ukázka osvětlení v ateliéru podle Michala Bartoše. Zdroj: Simona Mašková, Generace 21

Fotografování v ateliéru

V sedmé kapitole se seznámíte s ateliérem. V knize je dobře popsáno, co je třeba vlastnit, abyste mohli v ateliéru tvořit krásné portréty. Dozvíte se nejen to, jaké druhy světel si pořídit, ale i jak je využívat – jak které světlo svítí, jak se používají odrazné plochy a difuzéry. Zde se setkáte s velmi dobrou obrázkovou přílohou, na které snadno vše pochopíte. A samozřejmě nemluvíme jen o světlech, ale i o ostatních znalostech potřebných k fotografování v ateliéru, například jak se fotí na tmavém či světlém pozadí, jak fotografovat muže a jak naopak ženy. Tady bych navázala devátou kapitolou, kde se naučíte, jak vyfotografovat v ateliéru skupinu lidí, rodinu, přátele.

Přeskočená osmá kapitola se zabývá různými fotografickými žánry zachycujícími portrét. Opět se setkáváme se street fotografiemi, s reportážemi a dalšími nearanžovanými žánry, ale i my, příznivci aranžované fotografie, budeme mít radost. Kapitola začíná podobenkou, což je taky aranžovaná forma portrétu. Dále se pročtete k zajímavým tématům, jakými je stylizovaný portrét, glamour, boudoir nebo fotografie aktu.

Michal Bartoš

  • narozen roku 1957
  • fotograf živící se převážně ateliérovou, technickou, reportážní a portrétní fotografií
  • vystudoval Institut výtvarné fotografie
  • Získal několik ocenění (Fotografia Accademica, Czech Press Photo…)

Nakonec, jak už to u fotografování bývá, následuje postprodukce. Respektive kapitola zaměřená na to, co je třeba udělat před zveřejněním. Nicméně jde především o inspiraci, nečekejte lekce v Photoshopu, tomu jsou věnovány jiné knihy.

Splnila kniha svůj účel?

Autor napsal knihu se záměrem seznámit čtenáře s fotografováním lidí ve všech situacích – a toho jistě dosáhl. Nicméně pokud je čtenářem někdo, kdo se chce zabývat portrétní fotografií do hloubky a ještě k tomu právě tou aranžovanou, asi trochu narazí. Jsou zde dobře popsány různé situace, prostředí, styly a vy se dozvíte, co dělat a co ne, ale co se týče pózování, nastavení modelky, postavení rukou a podobně, to už se zde moc nerozvíjí. Nakonec to zřejmě ani nebyl autorův směr.

BARTOŠ, MICHAL. Fotografujeme portréty. Praha: Computer Press, 2013.

Zdroj perexové fotografie: pixmac.cz

Simona Mašková

Simona Mašková

"Fotografie jsou pohledem do duše fotografa"

Zanechte komentářVaše názory

  • Jane

    Tato knížka může být jistě zajímavým pomocníkem jak pro začátečníky i pokročilé. Osobně jsem ji v rukou nedržela, takže nemůžu hodnotit, nicméně poslední odstavec mě od koupi bohužel odrazuje.