Pražské scény nabízejí více než jen zajímavé inscenace

Divadlo Kultura / 9.9.2013

Divadla lákají i na výstavy, workshopy a další různé aktivity. Co diváky čeká v nové sezoně?

Již se stalo téměř zvykem, že divadla rozšiřují svou nabídku o aktivity, které mají diváky nejen zaujmout, ale zejména je přilákat a zvýšit tak oblíbenost divadel. A přesně to se daří. Divadla nabízejí divákům především návštěvy do zákulisí či výstavy divadelních fotografií, výjimkou už ale nebývají ani zkoušky různých uměleckých povolání, od herců až po scénografy, v neposlední řadě se pořádají i představení pro různé skupiny lidí, ať už ve formě seznamky či jen tak pro zábavu. Lidé na takové akce slyší a hojně je navštěvují. Nebuďte pozadu a vyzkoušejte si nějaký workshop či nahlédněte do zákulisí divadla sami.

Projděte si divadelní prostory

Jak lépe poznat práci divadelníků než tak, že se podíváte do zákulisí a navštívíte všechny prostory, které k divadlu patří, a přesto jsou divákům utajeny. Návštěva divadelního zákulisí vám dovolí pochopit práci všech dalších zaměstnanců divadla, uvidíte vše, co je vám při běžném sledování inscenace utajeno, a určitě budete nadšeni. Prohlídku zákulisí si tak určitě nenechte ujít. Každoročně ji nabízí hned několik pražských scén, takže je z čeho vybírat. Nebo navštivte rovnou všechny a porovnejte zákulisí malých a komornějších scén před těmi velkými.

Fotografie z prohlídky zákulisí Divadla Rokoko. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Fotografie z prohlídky zákulisí Divadla Rokoko. Zdroj: mestskadivadlaprazska.cz

Během divadelní sezony se můžete setkat s prohlídkami zákulisí snad v každém druhém divadle. Sledujte tak webové stránky divadel a včas si zajistěte vstupenku, zájem je opravdu veliký. Co se týče pravidelnosti, největší počet prohlídek pořádají Městská divadla pražská, můžete téměř každý měsíc obdivovat zákulisí Divadla ABC i Rokoka. Zmíněné scény mají tak odlišné zázemí, že se opravdu vyplatí navštívit obě dvě. Naše první scéna taktéž nabízí možnost nahlédnout do svého zákulisí. Národní divadlo pořádá prohlídky na objednávku i pro velké skupiny lidí, jednotlivci pak mohou navštívit budovy Národního divadla většinou o sobotních dopoledních. Konkrétní termíny se s předstihem vypisují na webových stránkách.

Nezapomeňte sledovat náš seriál z divadelního zákulisí, kde vám přinášíme nejen reportáže ze zákulisí, ale přečíst si můžete i o divadelních profesích a dalších zajímavostech z druhé strany opony.

Divadla jako výstavní síně

Některá divadla dokonce přišla i na to, jak využít volný prostor ve foyer a nabídnout divákům před začátkem inscenace či o přestávce zase trochu umění navíc. Při návštěvě divadla se již při vstupu do foyer pozorně rozhlížejte, je dost možné, že narazíte na výstavu zajímavých fotografií. Většinou se jedná o díla, která jsou úzce spjata s divadlem samotným či uměleckou osobností, která má k tomuto divadlu nějaký vztah.

Letos se na začátku sezony uskuteční zajímavá výstava, kterou pořádá Švandovo divadlo. Nevyužije k tomu ale své vlastní prostory, nýbrž fotografie z vlastních inscenací umístí kousek dál od své scény. V prostorách nákupního centra Nový Smíchov budete mít možnost spatřit fotografie z aktuálních inscenací tohoto pražského divadla. Pod názvem výstavy „Zaostřeno na divadlo“ si tak na velkoformátových fotografiích budete moci prohlédnout všechny emoce herců a hereček smíchovské scény. Výstava potrvá od 10. září do 26. října. Ve čtvrtek 12. září se na místě dokonce objeví samotní herci, kteří mezi kolemjdoucími a nakupujícími vytvoří herecké performance, jejichž fotografování, včetně celé expozice, bude dovoleno a dokonce i vítáno.

Fotografie z inscenace Kro je tady ředitel, více fotografií z inscenací Švandova divadla uvidíte na výstavě Zaostřeno na divadlo. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Fotografie z inscenace Kdo je tady ředitel. Více fotografií z inscenací Švandova divadla uvidíte na výstavě Zaostřeno na divadlo. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Divadlo Na Jezerce představí během sezony hned dvě tematické výstavy. První bude mít své zahájení již 3. října a pod názvem Jezerní zrcadlení se ve foyer divadla představí malířka Alice Neugebauerová, která se ve své tvorbě nechala inspirovat inscenacemi této pražské scény. Druhá výstava se chystá na začátek prosince: „Bude věnována tvorbě vynikající herečky a naší milé kolegyně Věry Kubánkové, která v příštím roce oslaví úctyhodných 90 let. Diváci ji na Jezerce uvidí v prosincové premiéře hry Komedianti, dále například v Láskách paní Katty, v Gogolově Ženitbě a mnoho let s námi také hrála v Petrolejových lampách,“ uzavírá Jan Hrušínský.

Dalo by se říct, že každé divadlo svým způsobem pořádá výstavu, je téměř pravidlem, že ve foyer divadel naleznete fotografie aktuálních inscenací. Stačí se jen rozhlížet. Přestože divadla nepořádají vernisáže, ani na vás z médií nekřičí titulky, jsou tam. Vyplatí se sledovat i webové stránky divadel s aktuálními informacemi, v případě, že je ohlášena výstava, divadlo nabídne i něco navíc. A opět můžete vidět či zažít něco zajímavého.

Nechybí ani workshopy a tematická představení

Dostat se divadlu blíže můžete pomocí workshopů, kde poznáte samotné fungování divadla, jeho zákulisí a získáte zkušenosti při vlastní práci. Takovéto workshopy slibují nezapomenutelné zážitky, můžete si vyzkoušet cokoliv, co je spojeno s divadlem, a setkat se s různými umělci, herci i pracovníky konkrétního divadla. Na chvilku se tak stanete hercem, scénografem, tanečníkem či maskérem. Nechybí ani dílny pro děti. Workshopy pro lidi bez rozdílu věku pravidelně pořádá Švandovo divadlo, Městská divadla pražská se pak zaměřují zejména na kurzy pro herce.

Workshop Švandova divadla, zkuste si na chvilku být hercem, scénografem či maskérem. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Workshop Švandova divadla, zkuste si na chvilku být hercem, scénografem či maskérem. Zdroj: svandovodivadlo.cz

Pokud nepatříte k těm aktivnějším osobám, a přesto chcete zažít něco zajímavého, zkuste tematické večery, které divadla pořádají. Například Městská divadla pražská pořádají různá představení pro nezadané či dámský večer. Letošní novinkou je hudební soirée hereckých osobností divadla, jako první se divákům představí v Divadle Rokoko Veronika Gajerová v roli šansoniérky, nebudou chybět ani hosté, které si herečka pozvala.

Zajímejte se o činnosti svého oblíbeného divadla

Přinesli jsme vám jen malý výčet toho, co divadla připravují. Během sezony se přidá daleko více různých aktivit a divadelních akcí. Stačí pozorně sledovat informace od divadel a vybrat si z pestré nabídky zážitků, které dnešní divadla nabízejí. Naučte se něco nového, bavte se, seznamte se v divadle či prostě jen prožijte báječný večer ve společnosti umělců a zaměstnanců divadla, kteří to všechno dělají jen pro vás, pro své diváky. Vraťte jim to zájmem a – pokud budete spokojeni – i bouřlivým potleskem.

Zdroj perexové fotografie: Oliver Paul, Wikimedia Commons

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář