Když už tapety, tak ve 3D!

Design / 22.9.2013

Že by snad už odzvonilo tradičním papírovým, textilním či dřevěným tapetám? V kurzu jsou teď 3D prvky i na stěnách vašeho pokoje!

Nebylo by žádným překvapením, kdyby každý z nás teď na místě potvrdil, že nanášení papírových tapet je celkem nehezká práce a mnohdy ani výsledek za moc nestojí. Současní designéři si jsou  ovšem této problematiky vědomi a přišli na jednodušší způsob, jak si upravit vzhled stěny a neutopit se při tom v hromadě lepidla. Kde se vzaly, tu se vzaly, na trhu se objevily keramické tapety, doslova vyčnívající ze zdi!

Není tapeta jako tapeta

Tyhle kapky z koupelnových obkladů jen tak nesetřete!

Ptáte se asi, jak se takovýto materiál nanáší na zeď? Tento porcelánový prvek v bílé nebo kovově glazurované barvě se upevní na stěnu jakéhokoliv povrchu v libovolném množství a v libovolném uspořádání, bez jakýchkoliv složitých nanášecích postupů. K zavěšení se používají vruty nebo hřebíky podle typu podkladu. Pro zajištění umístěného prvku se může ze zadní strany nanést silikonové lepidlo. Zajímavé a hladké tvary tapet jsou jednoduše odlitky z porcelánové hmoty, které se při výrobě nechávají zaschnout a poté jsou objekty ručně retušovány a namáčeny do glazury. Konečná fáze výroby se nazývá výpal, který dovede onen výrobek k dokonalosti. V redukční místnosti, kde neproudí žádný vzduch, je keramický výrobek rovnoměrně pokryt tenkou vrstvou zlata, platiny nebo jinými kovovými barevnými listry. Tento proces nese i svůj název – listrovaná technika.

Neuvadající růže si můžete vystavit do své ložnice či dětského pokoje.

Neuvadající růže si můžete vystavit do své ložnice či dětského pokoje.

Líbí se vám tvorba Davida Piršče, kterou vidíte na fotografiích? Podívejte se i na jeho další nápady na Pirsc.cz.

Výrobky z keramiky se objevily už v období fátimovského Egypta, tedy okolo devátého století. Znovuobjevení listrované keramiky na sebe nechalo dlouho čekat. Uběhlo téměř deset století,  než ji v Evropě proslavil francouzský keramik Pierre Clément Massier. V České republice se tomuto umění věnuje Daniel Piršč, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V Mikulově realizoval v roce 2005 svůj dávný den – autorský ateliér Studio Pirsc Porcelain, ve kterém vznikají tyto krásné umělecké skvosty z porcelánu.

Prahnete po troše přírody a přejete si doma naplno vydechnout? Pak je tato tapeta přesně pro vás!

Prahnete po troše přírody a přejete si doma naplno vydechnout? Pak je tato tapeta přesně pro vás!

Na trhu jsou tyto tapety velmi známé, ovšem jejich odbyt by se podle slov designéra Daniela Piršče nedal srovnat ani s malou fabrikou. Cena těchto tapet se pohybuje poměrně vysoko, a tak si takový luxus může dovolit jen málokdo. Porcelánové tapety se prodávají buď po jednom, nebo po čtyřech či osmi kusech. V některých sadách jsou dokonce různé rozměry prostorových objektů, takže si můžete být jisti, že vaše stěna zaručeně nebude vypadat jednotvárně a fádně.

Umístěte sněhově bílou tapetu na barevný podklad a nechte tak vyniknout její osobitost a půvab.

Umístěte sněhově bílou tapetu na barevný podklad a nechte tak vyniknout její osobitost a půvab.

A čím jste si vy ozdobili svou zeď? Napište nám, rádi se inspirujeme!

Zdroj fotografií: David Piršč

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentářVaše názory