znojemske vinobrani

Znojemské historické vinobraní je za dveřmi

Hudba Kultura / 12.9.2013

Autor:

Už jen pár dní zbývá do zahájení největšího vinobraní u nás. Buďte u toho!

Nejenom cimbálové muziky a ochutnávky vína a burčáku čekají na desetitisíce návštěvníků jubilejního třicátého ročníku Znojemského historického vinobraní. To proběhne ve dnech 13. a 14. září v centru Znojma a již tradičně ho doprovodí různorodý program, jehož největším lákadlem je historický průvod krále Jana Lucemburského s chotí a dvořany.

Na devíti scénách, které budou rozmístěny po celém centru města, se představí desítky účinkujících. Vše bude zabaleno do středověkého roucha na počest krále Jana Lucemburského, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít zdařilé státnické jednání ve Vratislavi. Jmenovitě se pak mohou návštěvníci těšit na kapely Fleret, Charlie Straight, 4tet, Desmod, Šlapeto, F-dur jazz band, Zrní, Cikanské diabli, Miro Žbirku, Janu Kirschner a mnoho dalších.

Znojemské historické vinobraní

Nedílnou součástí vinobraní jsou i rytířské souboje. Zdroj: znojemskevinobrani.cz

Mimo to vystoupí také středověké taneční soubory, žongléři, bubeníci, kouzelníci a dojde taky na rytířské souboje a jezdecká klání. To vše bude doprovázet dobová hudba a kostýmy, které se již tradičně představí také v historickém průvodu, který v pátek vyrazí ve 20 hodin z Pražské ulice a ve 20:30 přijde na hlavní tribunu na Masarykově náměstí. Stejnou trasu zopakuje průvod i v sobotu od 14 hodin.

A co by to bylo za vinobraní bez ochutnávek vín a burčáků? Ty budou probíhat nejenom u rotundy sv. Kateřiny, ale i ve stáncích a prodejnách místních vinařství po celou dobu vinobraní. Nebude chybět ani cimbálová muzika a folklórní soubory, které jsou s vínem a tudíž i jižní Moravou neodlučitelně spojeny.

Předprodej vstupenek probíhá až do 13. září. Pernamentka na oba dny stojí 310 korun, zatímco jednodenní vstupenky stojí 210 (pátek) a 230 korun (sobota). Studenti a lidé nad 60 let mají vstupné zlevněné, děti do 15 let a osoby s průkazem ZTP mají vstupné zdarma.

Historie Znojemského vinobraní sahá až do roku 1966, avšak v roce 1974 bylo jeho konání přerušeno komunistickým režimem. K znovuobnovení tedy došlo až v 90. letech minulého století. Více o celém vinobraní naleznete na oficiálních stránkáchFacebooku.

Zdroj perexové fotografie: znojemskevinobrani.cz

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář