Jaký byl letošní půlmaraton Moravským krasem?

Sport / 8.9.2013

Autor:

Na samém sklonku léta se konal již 18. ročník populárního půlmaratonu – jaké novinky a překvapení přinesl? Podívejte se s námi.

Jak posouvá svoje hranice redakce?

Půlmaraton v Blansku byl druhý závod, kterého jsem se zúčastnil i jako běžec. Tento pohled na „half“ je rozhodně zajímavý a doporučuji ho každému už jen proto, že můžete říct, že jste to dokázali. I přes zajímavě profilovanou trať se mi běželo moc dobře – zlepšil jsem výrazně svůj osobní čas. Nicméně mi pořád vrtá hlavou, jak to dělají profíci, že u toho vypadají tak zrelaxovaně (Jan Markel)

Přemýšleli jste někdy o tom, kam si posunout své hranice? Jak překonat sami sebe? Napadl vás půlmaraton? Běhání je v dnešní době stále rozšířenější a těší se velké oblibě. Běžeckých akcí je přehršel, tak kterou si vybrat? Možná právě tím vaším ideálním závodem pro začátek může být legendární půlmaraton Moravským krasem – středně velký závod co do počtu účastníků, konaný v nádherném prostředí Moravského krasu, které učaruje každému.

Čím je závod typický?

Každý půlmaraton měří 21 975 metrů. Naprostá většina půlmaratonů se pyšní výbornou atmosférou. Ale jen tento závod nabízí unikátní trať přírodou Moravského krasu. Po proběhnutí dvou městských okruhů s kulisou bujarého povzbuzování nadšených fanoušků, hudby linoucí se z reproduktorů a vzduchu prosyceného endorfiny vás trať vyvede z Blanska do údolí říčky Punkvy a dále vzhůru okolo Skalního mlýna až k Punkevním jeskyním, kde zhruba po třinácti kilometrech s letmým úsměvem pokynete fandícím turistům, než se obrátíte na cestu zpět do města.

Mistr ČR v maratonu, Mulugeta Serbessa, v cílové rovince. Tentokrát jeho výkon stačil jen na čtvrté místo.

Mistr ČR v maratonu, Mulugeta Serbessa, v cílové rovince. Tentokrát jeho výkon stačil jen na čtvrté místo.

Potěšení z nádherných výhledů na okolní krajinu trošku kazí fakt, že kvůli této trase je první polovina závodu do kopce, nicméně převýšení sto metrů je rozloženo takřka do deseti kilometrů, takže nejde o žádné příkré stoupání – a konec konců – i tohle je pro tento závod typické.

Jak se běželo v roce Hada?

Letošní ročník v číslech

Startujících: 1075

Závod dokončilo: 906

Ač prý rok Hada, tedy 2013, má být těžký a působit nejedny komplikace, na organizaci a průběhu závodu se to nijak neprojevilo, a to i přesto, že letošní účast převýšila loňský ročník téměř o třetinu. Běžci i diváci se tak mohli setkat na blanenském náměstí s tradičním pódiem, na kterém probíhal doprovodný program, stejně jako se stánky nabízejícími občerstvení či sportovní oblečení a doplňky za zvýhodněné ceny. Pro nejmenší byly v dosahu tvůrčí dílny a skákací hrad, takže i ratolesti se notně vyřádily.

Umístění mužů:

1. Jan Kohut, 1:08:17

2. Daniel Orálek, 1:09:58

3. Filip Ospalý, 1:10:27

Umístění žen:

1. Michaela Mertová, 1:25:55

2. Eva Filipiová, 1:26:16

3. Lucie Kolková, 1:30:47

Z doprovodného programu stojí za zmínku vystoupení parkourové a freerunové skupiny Motion of Life, stejně jako biketrialového klubu Blansko. O kulturní program se pak postarala taneční show AD’S crew, kapela Dio five guitars a jako největší tahoun česká pop-rocková legenda Turbo. Stále víc tak platí, že běžecké závody se stávají událostí nejen sportovní, ale i kulturní a přístupnou pro širokou veřejnost.

To potvrzuje i fakt, že v letošním ročníku byl vedle tradičního půlmaratonu a běhu městem na 2,4 km pro „nesportovce“, zařazen i běh pro rodiče s dětmi. Ten se rovněž setkal s velkým ohlasem. Na trať vyrazila více než stovka nadšenců pro běh městem a zhruba stejný počet dětí – s některými běželi rodiče, v této disciplíně jde jen a pouze o zábavu, byť nejeden malý závodník dal do výkonu všechno.

Dětské běhy se těší stále větší oblibě.

Dětské běhy se těší stále větší oblibě.

A jelikož i největší nepřítel vytrvalostního běžce, počasí, se udobřilo – tedy nepršelo, ale nebylo ani horko, nedá se letošní ročník půlmaratonu v Blansku nazvat jinak než vydařeným. Těšíme se na ten příští – přijedete taky?

Zdroj všech fotografií: sportujsnami.cz

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář