Smrtící honba za dokonalou postavou: mentální bulimie

Krása a móda / 14.9.2013

Strašák zvaný bulimie patří mezi další poruchy příjmu potravy. Až u 20 % případů končívá předčasným úmrtím! 

Minule jsme se zaměřili na mentální anorexii, nyní nahlédneme na diagnostiku bulimie. Toto psychické onemocnění má k anorexii velmi blízko, v porovnání tuto podobnost jistě sami odhalíte. Nutno podotknout, že zahrávat si s bulimií není o moc bezpečnější, než se pouštět do křížku s mentální anorexií!

Začarovaný kruh: přejídání, zvracení, hladovění…

Mentální bulimie, nebo častěji jen bulimie, je porucha příjmu potravy, která spočívá v záchvatovitém přejídání. Postižený má po najedení výčitky, obává se ztloustnutí, takže jídlo musí ze sebe nějakým způsobem dostat co nejrychleji pryč, což řeší nejčastěji vyvrhnutím potravy (zvracením) nebo užitím léků k vyvolání průjmu (různá projímadla). Tyto praktiky pak doplňuje ostatními činnostmi směřujícími k hubnutí – přehnané cvičení, neustálé diety, hladovění, prostředky na odvodnění, léky na hubnutí apod.

Bulimik neustále kontroluje svou tělesnou hmotnost, přičemž pohled na příbytek váhy je pro něho depresivní, a tudíž opět přemýšlí, jak svou hmotnost snížit. Bulimie postihuje většinou dívky a ženy ve věku 13-18 let, ale nejsou výjimkou ani starší pacienti (častěji než u anorexie).

Bulimie je porucha příjmu potravy spočívající v záchvatovitém přejídání spojeném s vyprovokovaným zvracením.

Jak k bulimii přijdete?

Příčiny vzniku bulimie nejsou přesně známy, přesto lze vydedukovat určité „spouštěče“ a rizikové faktory, které mohou vznik choroby zapříčinit. Nejčastěji nemoc vzniká kombinací několika příčin.

Proč jsem tak ošklivá?

Tuto otázku si často pokládají postižení bulimií. Jedny z nejčastějších příčin jsou ty psychické. Nemoc má tendence propukat u děvčat s nízkým sebevědomím, nízkou sebeúctou, se sklony k perfekcionismu a u psychicky labilnějších jedinců, kteří mohou být choleričtí, mají problémy s kontrolou vlastního vzteku či jsou náladoví. Stres a velké životní změny v jakémkoliv věku jsou zátěžové prvky, které mohou mít na svědomí vznik bulimie. Hlavně puberta je velmi rizikovým obdobím, protože člověk prochází fyzickými i duševními změnami, což má velký vliv na jeho psychiku.

Bulimie úzce souvisí s anorexií. V 50 % případů se bulimie rozvine z anorexie.

Dokonalost všude, kam se podíváte

Neustále jsou nám všude předkládány dokonalé a povětšinou vyretušované fotografie krásných, a hlavně hubených modelek. Proč oku více lahodí oblečení na štíhlých modelkách než na těch plnoštíhlých? Protože šaty pověšené na ramínku vypadají lépe? Těžko říci. Každopádně hubenost je v naší společnosti očividně žádanější. A tak jsou mezi námi ženy, které drží celý život stále nějaké diety, počítají kalorie a cvičí, protože chtějí být za každou cenu štíhlé jako laňky. Jenže, milé dámy, zdaleka není pravidlem, že být štíhlejší znamená také být úspěšnější, zdravější či šťastnější!

Existence povolání a sportů, které hubenost vyžadují, ke snížení výskytu choroby také nepřispěje. Rivalita mezi vrcholovými ambiciózními sportovci může být ničivá. Věděli jste například, že čím je skokan na lyžích lehčí, tím dál doskočí? Špatný způsob, jak skloubit lásku k jídlu s láskou k vítězství (ať už v boji s kaloriemi, soupeřem ve sportu atd.): pořádně se nadlábnout, až skoro prasknete, a pak jít, strčit prsty do krku a všechny ty dobroty v poměrně nechutnějším stavu ze sebe dostat.

Bulimie

Ke vzniku bulimie mimo jiné přispívají diety. Zdroj: freedigitalphotos.net

Když to vidíte doma

Ačkoliv to není dokázané, spekuluje se i o genetických příčinách, přičemž na pozoru by se měly mít zejména dcery matek, které bulimií samy trpěly. Většinou se ale zkombinuje více příčin, než jen ta dědičná. Ovšem někdy také postačí, když nějaký člen rodiny není se svou postavou spokojen, drží občas diety, případně má nepravidelný stravovací režim. Dítě to od něho „odkouká“ a situace se může vyhrotit natolik, že si postupně samo vypěstuje bulimii.

Často se stává, že pacienti trpící bulimií pocházejí z problematických rodin, v nichž hlavní funkce rodiny kolísají či nejsou vůbec přítomny. Z toho se pak mohou odvíjet ostatní příčiny onemocnění.

  • Bulimie se objevuje častěji než anorexie.
  • Až u 50 % dívek se anorexie rozvine v bulimii.
  • 1-3 % mladých dívek a žen trpí bulimií, u mužů je výskyt cca 10krát nižší.
  • Až 20 % chronických případů končívá předčasným úmrtím.

Co je alarmující?

Duševní onemocnění bulimie se může projevovat u každého odlišně, její příznaky jsou individuální. Obecně lze bulimii diagnostikovat tehdy, když se zmiňované střídání záchvatů přejídání s tzv. očistou (zvracení, projímadla atd.) objevuje u pacienta minimálně 2x týdně po dobu alespoň 3 měsíců. Zvracení způsobuje časté bolesti v krku a v ústech, což může vznikat například následkem poškrábání nebo zanesení bakterií do ústí dutiny. Postupně si postižený může zapříčinit onemocnění slinných žláz, vlivem žaludeční kyseliny mu mohou zežloutnout zuby, které se časem kazí, případně dokonce vypadávají.

Bulimik je dehydrovaný, což se mu napovrch projeví například suchou kůží, vypadáváním vlasů či papírovými nehty. Z nedostatku tělu potřebných látek řídnou kosti. Postižený trpí často únavou a celkově se cítí slabý. Hlavně v břiše takový režim dělá neplechy – nemocný se potýká s bolestmi břicha, žaludečními potížemi a problémy se střevy. Bulimie ale postihuje i další orgány, například kardiovaskulární systém nebo oči, neboť může dokonce způsobit i úplnou a nenávratnou slepotu. Stejně jako u anorexie může mít žena nepravidelnou menstruaci nebo úplnou menstruační absenci.

Postižený si může vypěstovat závislost na projímadlech, což mimo jiné vede například k poruše vylučovacích funkcí. Navenek se pacient chová depresivně, je přecitlivělý, podrážděný, jeho nálada kolísá a neustále se zaobírá svým vzhledem (váhou). Může mít také tendence k sebepoškozování, nebo až sebevražedné sklony. Není ojedinělé, že trápení s bulimií končí úmrtím. Příčinou může být selhání srdce či oběhu nebo také prasknutí enormně přeplněného žaludku. Stejně tak mohou pacienti náhle zemřít právě při zmiňované „přejídací mánii“.

Bulimie - zvracení

Po přejedení přijdou výčitky a jídlo musí z těla pryč. Zdroj: foter.com

Jak bulimii léčit?

Při léčbě mentální bulimie se, stejně jako u anorexie, klade velký zřetel na psychickou očistu – je zapotřebí pravidelně absolvovat psychoterapii. Terapie bývají dlouhodobé a náročné. Pacient se snaží srovnat se svým tělem, učí se novému stravovacímu režimu, odnaučuje se zvracet jídlo a užívat projímadla, aby se zbavil všeho, co do sebe dostane. Většinou se léčba neobejde bez léků. Kromě duševna je samozřejmě nezbytné napravit i fyzické prvky těla jako orgány atd.

 Nechcete takhle dopadnout!

Člověk trpící mentální bulimií si často řeší své osobní problémy skrz jídlo. Je nespokojený sám se sebou a niterně touží být dokonalý. Stejně jako u anorexie postižený „bojuje s hladem„, ale rozdíl je ve vnitřním prožívání. Bulimik prožívá strach se najíst (aby neztloustl), jídlo ho láká, má na něj chuť, ale vůlí ho potlačuje, zatímco u anorexie má postižený k jídlu odpor. Když jeho vůle povolí a on má opět „přejídací mánii“ následovanou nuceným zvracením, alespoň z počátku nemoci se postižený necítí dobře, tento zvrácený způsob mu připadá odporný, sám je ze sebe znechucený, ale je k tomu svým tělem nucen.

Máte osobní zkušenost s bulimií? Trpěli jste vy sami nebo někdo ve vašem okolí touto chorobou? Podělte se s námi o svůj příběh a varujte tak ostatní!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář