Ředitel Moravského divadla v Olomouci odchází do rozhlasu

Divadlo Kultura / 6.9.2013

Zdá se, že změny ředitelů divadel jsou v kurzu. Po ND v Praze a ND v Brně čeká změna ředitele i Moravské divadlo v Olomouci.

Blesk z čistého nebe

27. srpna bylo radním města oznámeno, že ředitel divadla Josef Podstata opouští ke 31. září svoji funkci, v níž setrval čtyři roky, a počátkem října se stane novým ředitelem ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu.

Pro Josefa Podstatu by byla právě začínající sezona poslední v jeho funkčním období, proto se rozhodl kývnout na nabídku Českého rozhlasu, která mu přinesla tak vysoký post. Vzhledem k dobíhajícímu mandátu se tedy dalo předpokládat, že se jeho nástupce v blízké době hledat bude. Že na to zástupci města budou mít pouze měsíc, nepředpokládal nikdo. Svým rozhodnutím Podstata přidělal městu značné starosti, to se musí s volbou nového ředitele popasovat v dramaticky krátké době a dostává se pod značný tlak.

Město svolalo mimořádnou radu

V době, kdy nového ředitele hledá Národní divadlo v Brně či Divadlo J.K. Tyla v Plzni, navíc též po čachrech ohledně jmenování ředitele ND v Praze (více čtěte v článku Terezy Kosákové zde) byli před tento úkol postaveni i olomoučtí radní, jelikož zřizovatelem Moravského divadla je město Olomouc. Ti svolali hned k 29. srpnu mimořádné jednání, na němž projednali postup volby nástupce Podstaty a dokonce už jmenovali i výběrovou komisi.

Josef Podstata opouští ke 31. září svoji funkci. Zdroj: moravskedivadlo.cz

Josef Podstata opouští ke 31. září svoji funkci. Zdroj: moravskedivadlo.cz

Primátor Martin Novotný se k nastolené situaci vyjádřil takto: „S ohledem na mimořádně malý časový prostor a s přihlédnutím k nedávným či aktuálně probíhajícím konkurzům na ředitele Národního divadla v Praze a Národního divadla v Brně navrhujeme postupovat analogicky jako v těchto zmiňovaných případech.“

Náměstek primátora v oblasti kultury Jan Holpuch pak dodal, že „radou pověřená expertní komise na základě svého odborného rozhledu vytipuje a sama aktivně osloví potenciální kandidáty s prokazatelnými předpoklady a profesními zkušenostmi, zváží jejich ekonomické, provozní a umělecké záměry a po absolvování osobních pohovorů a posouzení předložených koncepcí doporučí radě města nejvhodnějšího uchazeče.“

Nového ředitele budou hledat odborníci

V navržené odborné komisi zasedne mimo zástupců města i odborná rada – kupříkladu ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, dočasný ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Ilja Racek nebo třeba šéfdramaturg Divadla na Vinohradech a pedagog DAMU Jan Vedral. Je tedy s podivem, že se zástupcům města podařilo obsadit do komise odborníky na slovo vzaté a zajistit tak profesně naprosto odpovídající volbu nového ředitele.

Komise zahájila svoji činnost neprodleně, nejpozději do 25. září by měla předložit návrh na obsazení vedení tak, aby mohl být nově zvolený ředitel jmenován k prvnímu říjnu 2013 a tím nebyl chod divadla ohrožen.

Zdroj perexové fotografie: Lehotsky, commons.wikimedia.com

Zdroj citací: www.olomouc.eu

Michaela Kotásková

Michaela Kotásková

Studentka se zájmem o cestování, divadlo, dobrou literaturu a se slabostí pro dobrou kávu a ještě lepší kuchyni.

Zanechte komentář