Češi, kteří dosáhli vrcholu

Cestování / 24.9.2013

I malá zemička v srdci Evropy má reprezentanty, kteří sebrali dostatek odvahy a vydali se objevovat svět.

Česká republika není obvykle vnímána jako země neomezených možností ani země splněných snů. Pravdou je, že rčení „co Čech, to muzikant“ je mnohem univerzálnější než předpoklad, že Češi mají dobrodružnou povahu. Nicméně každé pravidlo má své výjimky, které ho potvrzují. V následujícím článku bude postupně představeno několik Čechů, kteří se nebáli vytáhnout paty z rodné země, sebrali odvahu a dokázali něco, co je pro zbylých devadesát devět procent Čechů zcela nepředstavitelné.

Vzhůru na vrchol střechy světa

Mt. Everest severní strana. Zdroj: Wikimedia Commons

Mt. Everest, severní strana.

První výstup na Mt. Everest pod naší vlajkou byl uskutečněn 15. října 1984 československými horolezci Zoltánem DemjánemJozefem Psotkou. Pokud se chceme bavit o výstupech pouze českých horolezců, pak se obecně uvádí, že na nejvyšší horu světa už vystoupalo deset Čechů. Ze sportovního hlediska jsou mnohem více ceněny výstupy bez použití kyslíkových bomb. Přestože Češi nepatří k nejčastějším návštěvníkům hory, budiž nám ke cti, že rovná polovina z deseti horolezců zvládla vyšplhat až na vrchol bez kyslíku.

Prvním a nejcennějším českým „nejvyšším himálajským skalpem“ je výstup Leopolda Sulovského z roku 1991, nejen že na vrchol vylezl bez kyslíku, ale navíc si k výstupu zvolil severní stranu hory, která je obecně vnímána jako ta náročnější a nebezpečnější. Dalšími úspěšnými Čechy postupně byli: Josef Nežerka, Radek Jaroš, Vladimír Nosek, Renata Chlumská, Miroslav Caban, Pavel Trčala (Právě jeho výstup byl zpochybňován. Ať už byl, nebo nebyl dokončen, je prokázáno, že pro výstup neměl povolení.), David Fojtík, Klára Poláčková, Pavel Bém a dosud posledním byl v roce 2012 Karel Mašek.

TIP Generace 21: Přečtěte si náš rozhovor s reprezentantem České republiky v horolezectví Markem Holečkem!

Dobytí vrcholů zeměkoule

Severní pól. Zdroj: Wikimedia Commons

Severní pól.

První dosažení Severního pólu nevypadalo tak, jak by si ho nejspíš mnoho z vás představovalo. Do devadesáté rovnoběžky severní šířky nikdo nezapíchnul českou vlajku, ani na ní vlastně nikdo nestanul. V roce 1928 nad tímto pomyslným bodem František Běhounek pouze proletěl vzducholodí Italia.

Prvním českým odvážným, který dobyl geograficky významný Severní pól, byl před dvaceti lety v roce 1993 významný český polární cestovatel Miroslav Jakeš, který dosáhl pólu v rámci expedice Malachov-Weber North Pole Light. O tři roky později stanula na Severním pólu i historicky první česká polární expedice, jejímiž členy byli Miroslav Jakeš, který expedici vedl, a dále Oldřich BubákVilém Rudolf.  Miroslav Jakeš se však na Severní pól vrací opakovaně. Od roku 2004 už tam absolvoval čtrnáct výprav a všechny v roli průvodce.

Vilém Rudolf spolu s Oldřichem Bubákem jsou zatím jedinými Čechy, kteří zdolali oba póly zeměkoule. Jižní pól pokořili v rámci South Pole Millenium Expedition v roce 2000. Zdaleka však nebyli prvními Čechy, kteří geograficky významného bodu dosáhli. První Čech, kterému se to podařilo, se tam ocitl náhodou. Jeho účast v letu na Jižní pól v roce 1969 nebyla plánována, přesto se hříčkou osudu stal geolog Jan Sekyra prvním Čechem, díky kterému se Jižní pól dostal na seznam světových vrcholů, na které Češi už dosáhli.

Polární stanice Amundsen-Scott na Jižním pólu. Zdroj:  Wikimedia Commons

Polární stanice Amundsen-Scott na Jižním pólu.

Jsme možná malá země, ale rodí se zde velcí lidé. Všem těm, kterým se podařilo dosáhnout aspoň jednoho z výše popsaných vrcholů patří obrovský obdiv. A pro všechny malé i velké cestovatele mohou být výše zmínění inspirací a v nejlepším případě i motivací. V každém případě jsou však důkazem, že nic není nemožné.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář