Každý jsme hostitelem pro svou duši

Literatura / 25.9.2013

Zkuste poznat mimozemský svět podle Stephenie Meyerové, stojí za to!

Zemský povrch pohltil nový mimozemský druh, duše. Lidé začínají být napadáni a ztrácejí svou podstatu. Vše, co v lidech kdy mohlo být, odstraní duše, které jsou implantovány do lidských těl – hostitelů. Lidé se začínají bránit,  začínají se vzpouzet, ovšem po chvíli pochopí, že vládu nad světem, stejně jako všechno, ztratili a zemi začínají velet duše.

Hrdinka knihy Melanie, která dlouhou dobu byla „sama sebou“ spolu se svým bratrem Jamiem a přítelem Jaredem, je náhle objevena hledači těchto lidí a taky okamžitě „nakažena“. Melanie se ale vzpouzí dál a odporuje. I po implantování duše totiž zůstala uvnitř těla stále naživu. Se svou novou duší, Poutnicí, komunikuje a Poutnice je pohlcena jejími dojemnými vzpomínkami. Vzápětí se vydávají hledat Melaniinu rodinu, dosud žijící lidi.

Úmorný začátek

Kniha mi doma v knihovničce ležela dva roky. V průběhu těch dvou let jsem se do ní snažila asi třikrát začíst, třikrát neúspěšně, neustále jsem to vzdávala. Přece jen je to bichle, a pokud vás prvních 100 stránek nezaujme, je to špatné znamení. Na začátku se dlouze zasvěcuje do příběhu, bohužel nijak akčním způsobem. Z jisté části ale autorku obdivuji, za jak poměrně krátkou dobu dokázala vyložit celistý nový fikční svět, v němž je zahrnuto a představeno mnoho nových pojmů, neobvyklých jmen, zvyků a vlastně i jiný způsob života.

Na čtvrtý pokus jsem dala knize šanci a už jsem to nevzdala. I když by knize nijak neublížilo, kdyby prvních 100 stránek chybělo, dále si to kniha natolik vynahradila, že jsem na nezáživné stránky vypustila z hlavy.

Hostitel. Zdroj: teaser-trailer.com

V dubnu roku 2013 u nás měl premiéru i film na bázi této knihy se stejným názvem. Jako Melanie se představila Saoirse Ronan, v zádech pak měla Maxe Ironse s Jakem Abelem.

Úžasný svět dokonalých duší

Se světem, s jakým se seznámíte v Hostiteli, jste se dosud nikde nesetkali. Je to svět poskládaný na důvěře, což sice v jistých ohledech může připadat trochu přitažené za vlasy, ale jako pouhá fantastická představa se mi to doopravdy líbí. Duše udělají cokoliv pro jinou, klidně i naprosto cizí duši. Jsou bezchybné, důvěřivé a přesvědčené o dobrotě druhých, všechny o velikosti asi jako hrst. V čem však jejich dokonalost spočívá? Jak to, že umí žít bez sebemenších chyb? Odpověď je prostá: protože žijí stovky let jeden život na různých planetách.

Jedna z mála

Duše implantovaná do těla Melanie, Poutnice, je neuvěřitelná. Od začátku vám bude sympatická. Je jednou z těch postav, které si nejde neoblíbit. Staví se proti systému, přátelí s lidmi (tedy s těmi, kdo ji při první příležitosti nechce zabít), jimž ukázala, že i duše dokáží být nakloněné. Poutnici budete obdivovat za její odvahu. Nadále však zůstává hlavně i duší v těle člověka, „tou z jiného světa“, a proto se snaží být i na straně svého druhu. Poutnice tak hraje na dvě strany; na svět, který jí byl přidělen a svět, který si vybrala.

K premiéře filmu byl Hostitel vydán podruhé s filmovou obálkou. Zdroj: bux.cz

K premiéře filmu byl Hostitel vydán podruhé tentokrát s filmovou obálkou. Zdroj: bux.cz

Milostný trojúhelník 4 osobností

Určitě se nejedná o hlavní zápletku, ale i přes to velkou roli v knize hraje právě milostný trojúhelník. Popravdě řečeno, bohatě by mu stačily „pouhé“ tři postavy a rozhodně by se čtenář nenudil. Ovšem je to stará dobrá Stephenie Meyerová, autorka ságy Stmívání, a tak chápu, že z jejího pohledu je lepší cesta ta více komplikovaná.

Vcelku jde pouze o dva kluky, kteří mezi sebou bojují o jedno tělo, ovšem ale dvě osobnosti. Neustále se předbíhají, hází na sebe nevraživé pohledy, netolerují se. Každý chce někoho jiného, jejich rozepře vám budou připadat nesmyslné. I když věřím, že kdybych byla v jejich situaci, necítila bych se o nic líp.

Vlastní názor

Knihu bych rozhodně nedala do ruky milovníkovi pravého sci-fi žánru. Hostitel, který se pod tímhle označením ukrývá, je spíše pro dívky užívající si příběh v neobyčejném prostředí se spoustou fantastiky. Já osobně přečtení 600 stránek nelituji, jsem nadmíru ráda, že jsem měla tu čest si knihu přečíst a záhy okamžitě oblíbit.

Zdroj perexové fotografie: screencrush.com

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentářVaše názory

  • Jana Jechová

    Skvělý film a ještě lepší kniha 🙂