Jak na portrétní fotografie?

Design / 10.9.2013

Baví vás fotografování? Tak to vás dříve nebo později zláká i focení portrétů!  Ale jak začít?

Chcete-li dosáhnout skutečně povedených fotek, není důležité mít nejnovější fotovýbavu, ale znát několik základních pravidel a umět je správně využít. Kvalitní výsledky tak můžete mí i s malým kompaktem či mobilem. A jak tedy lepších fotografií dosáhnout?

Hlavní je světlo

Máte-li již něco nafoceno, pročítáte-li se fotografickými servery či se jen rádi podíváte na hezkou fotografii, pak jistě víte, že namísto hezkého dne si fotografové přejí dobré světlo. Důvod je jasný, světlo je rozhodující.

Fotografie vlevo: foceno na tvrdém světle za slunečného dne. Fotografie vpravo: foceno za měkkého světla ve stínu.

Fotografie vlevo: foceno na tvrdém světle za slunečného dne.
Fotografie vpravo: foceno za měkkého světla ve stínu.

Nepatříte-li mezi zkušené fotografy, kteří si poradí se všemi světelnými podmínkami, foťte za měkkého světla. To vám nebude kazit fotku nepěknými stíny v obličeji. Jak na to? Vyvarujte se přímému slunci. Dejte přednost době při východu či západu slunce, stinným místům jako jsou parky či stíny velkých budov nebo nejlépe počkejte, až bude zataženo.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Jak (ne)fotit na slunci? 

Pravidlo třetin

Také si myslíte, že čím více na středu se fotografovaný objekt nalézá, tím lépe? Chyba! Zapamatujte si pravidlo třetin a vaše fotografie budou dynamičtější a profesionálnější. Je to jednoduché. Pomyslně si rozdělte snímek dvěma vodorovnými a dvěma svislými čarami. V místech, kde se čáry střetnou, by se měl fotografovaný objekt nalézat. Samozřejmě se ale nápaditosti meze nekladou, skvělé kompozice se dá docílit i jinak.

Při fotografování dbejte kompozice a mějte na paměti pravidlo třetin.

Při fotografování dbejte na kompozici a mějte na paměti pravidlo třetin.

Rovněž dbejte, aby se vám na snímek vešel celý objekt. Oříznout fotografii můžete vždycky, ale s chybějící dlaní či půlkou boty už nic neuděláte. Vězte proto, že i díky těmto peripetiím se lépe pracuje s fotografiemi, které zachycují jen horní část těla.

Jak nastavit fotoaparát?

Co se pozadí a kompozice týká, měli byste si dát pozor na rušivé elementy, jako jsou značky, lidé, ale záběr vám dokáže pokazit i odložený batoh či váš stín. Dále je důležité si zapamatovat, že podstatné je ostřit na oči. S fotografií si můžete pohrát dle vaší fantazie, ale oči by měly vždy zůstat nejostřejším místem. Mezi lokality, které jsou kompozičně atraktivní, patří například schody, zdi, lavičky, ale také parky, lesy či jezera.

Důležitá je kompozice. Nebojte se využít květiny, zdi, schody, doplňky a barvy

Důležitá je kompozice. Nebojte se využít květiny, zdi, schody, doplňky a barvy.

Rovněž platí, že lépe a dynamičtěji vypadají portréty s rozostřeným pozadím. Čím nižší clonové číslo, tím více otevřená clona, zároveň menší hloubka ostrosti a konečně lepší výsledek. Fotíte-li zrcadlovkou, nastavte váš fotoaparát do režimu priority clony (A) a clonu co nejvíce otevřete. Dosáhnete tak příjemně rozostřeného pozadí, díky čemuž fotografovaná osoba vynikne a nebude splývat.

S fotografováním začínáte? Začtěte se do těchto článků:

Kde hledat modelku

S fotoaparátem si již tykáte, teorii portrétu taky zvládáte, ale kladete si otázku, kde vzít modelku? Nejsnadnější je domluvit se s kamarádkou. Pokud ovšem máte stydlivé přátele, nezoufejte. Zaregistrujte se na internetovém serveru fotopatracka.cz a oslovte někoho z vašeho okolí. Hned na začátku dané slečně (samozřejmě lze oslovit i muže) napište na rovinu, že s focením začínáte, tudíž výsledek nemusí být stoprocentní. Rovněž si domluvte podmínky, za jakých se vaše spolupráce uskuteční. Většina modelek nepožaduje honorář, ale slibte jim za odměnu povedené fotografie. Uvidíte, že uspějete.

Tak, teď už víte vše, co pro začátek potřebujete. Přejeme vám mnoho povedených fotografií a především dobré světlo!

Zdroj všech fotografií: Eliška Marková, Generace 21

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentářVaše názory

  • Eva

    Velmi užitečná článek pro začátečníky! Děkuji