Jaký byl letošní Nike Run Prague?

Sport / 2.9.2013

Deset kilometrů, deset tisíc běžců, deset tisíc důvodů, proč vyběhnout. Pro někoho komerční záležitost, pro jiného příjemná akce.

Sami pořadatelé nazývají tento desetikilometrový běh spíše než závodem jako velkou běžeckou párty. Leč to má za následek svá pro i proti. Ke cti pořadatelů nutno říci, že nebýt tohoto běžeckého happeningu, mnoho lidí by se do tepláků nikdy neobléklo, nevyběhlo a i nadále by se váleli u televize. Takový počet začínajících běžců totiž na jiných závodech nepotkáte. Avšak bohužel se během jiných běžeckých událostí nesetkáte ani s tak vysokým počtem zkolabovaných běžců. Důvod je jasný. Netrénovanost a přepálení svých možností.

Jaké jsou mé pocity z běhu?

Jako vždy se jednalo o skvělou akci a letos prvně vyšlo i ideální počasí. Výhrady mám jen ke koridorům. Dlouho jsme si s běžeckými kolegy šlapali na paty. Nicméně atmosféra byla skvělá, lidé tleskali, povzbuzovali, doprovodný program byl také fajn a s hodinovými frontami se holt u masových akcí musí počítat. Za mě tedy jednoznačné ano a těším se na další ročník.

Pozitiva i negativa

Oproti loňským ročníkům však mají pořadatelé pochvalu za nepodcenění nemilé situace. Sanitky a zdravotníci byli přítomni po celé trati. Stejně tak výrazně poskočila úroveň občerstvovacích stanic na trati. Dostatek bylo vody i iontových nápojů, a to bez větších front.

Nicméně velké mínus patří organizátorům za nedostatek slibovaných nápojů, banánů i tyčinek v cíli. Kdo doběhl za hodinu a výše, měl smůlu.

Závodníci čekající na startovní výstřel.

Závodníci čekající na startovní výstřel.

Jako ne zcela dobrý nápad bych viděla i koridory, kterými letos pořadatelé překvapili. Sportovci jimi byli rozděleni do osmi skupin dle předpokládaného času doběhu. Kvůli tomu docházelo k velmi pomalému rozdělování běžců do rozestupů a teprve kolem druhého kilometru se dalo běžet bez neustálého kličkování a obavy, že někomu šlápnete na paty či vy sám budete povalen.

Kdo vyhrál?

Muži:
Radoslaw Kleczek – 30:46
Vít Pavlišta – 31:06
Ondřej Fejfar- 31:29

Ženy:
Lucie Sekanová – 35:34
Radka Churaňová – 36:36
Šárka Macháčková – 37:55

Běh historickou Prahou

Abychom ale jen nekritizovali, je třeba vyzdvihnout i mnohá pozitiva, která tato událost má. Hlavním lákadlem závodu je bezesporu trasa, která vede na památky bohatým centrem města. Nemusíme se proto kochat pouze zády běžce před námi, ale v běhu poznáme to nejkrásnější, co Praha nabízí.

Letos pořadatelé sklízí velkou pochvalu také za trička. Nejenže i letos každý účastník mohl dát vědět všem ostatním, proč běží, ale i design byl velmi povedený.

Na trať se vydalo deset tisíc běžců.

Na trať se vydalo deset tisíc běžců.

Rovněž podpora na trati byla skvělá. Nejen dobrovolníci z řad organizátorů, ale i turisté tleskali, fandili a povzbuzovali. Hned se lépe běželo. A co se fotografů týká, letos jich podél trati bylo opravdu mnoho. Věřím proto, že fotek bude dostatek a každý si nějakou najde. Během tří ročníků udělali pořadatelé Nike Run Prague velký pokrok. Těšme se proto na ročník 2014, který bude jistě ještě povedenější.

A co vy, taky jste si zaběhli svoji desítku? Jaké jsou vaše pocity?

Zdroj všech fotografií: Werunprague.cz

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentářVaše názory

  • Radka

    Závidím všem co se toho letos účastnili, mě to bohužel nevyšlo a po přečtení tohoto článku mě to mrzí ještě víc! Ale tak snad příští rok 🙂

    • Eliška

      Do příštího roku alespoň ještě o trochu vylepšíš formu. 🙂