Seznamte se s českými divy světa – 1. díl

Cestování / 27.9.2013

Dvanáct. Tolik českých památek je součástí světového dědictví UNESCO. Poznejte s námi ve dvou dílech největší kulturní klenoty naší vlasti.

Praha – historické centrum města

O tom, že si Praha zaslouží svoje čestné místo na seznamu UNESCO, není pochyb. Město sta věží se řadí mezi nejnavštěvovanější metropole nejen Evropy, ale i světa. A není divu – Praha má totiž co nabídnout každému návštěvníkovi, který sem zavítá. Již od svého založení byl centrem politického života Pražský hrad, který se během tisíce let své historie rozrostl v největší hradní komplex na světě. Hrad se stal symbolem nejen Prahy, ale i celého Česka a dnes zdobí téměř každou pražskou pohlednici. Vedle Pražského hradu jsou pod záštitou UNESCO i místa jako Karlův most, Staré a Nové město pražské či židovská čtvrť.

Pražský hrad

Pražský hrad není nutné blíže představovat. Zdroj: foter.com

Český Krumlov – historické centrum města

Vydáme-li se z Prahy na jih proti proudu Vltavy, dorazíme do Českého Krumlova, jednoho z nejnavštěvovanějších českých měst. Tomuto půvabnému městu dominuje renesanční zámek, který byl původně gotickým hradem. Po tři staletí zde vládl mocný rod Rožmberků, který se významně zasloužil o rozkvět města a zámku vtiskl dnešní podobu. Součástí zámku je barokní divadlo a zámecký park s unikátním otáčivým hledištěm. Turisty lákají do města nejen památky, ale i bohatý kulturní život.

O otáčivém hledišti si můžete více přečíst v následujícím článku.

centrum Českého Krumlova

Český Krumlov je oblíbeným jihočeským cílem. Zdroj: foter.com

Telč – historické centrum města

Mezi Jindřichovým Hradcem a Třebíčí leží město Telč, které spolu s Prahou a Českým Krumlovem tvořilo první trio památek UNESCO – všechna tři místa byla zapsána na seznam v roce 1992. „Moravské Benátky“ se pyšní honosným zámkem a dochovaným náměstím a již mnohokrát se dostaly do hledáčku českých i zahraničních režisérů. V centru města se snoubí několik architektonických slohů – od románského až po klasicistní – které vytvářejí z Telče jedno z nejkrásnějších měst u nás.

náměstí v Telči

Telčské náměstí si zahrálo v mnoha filmech. Zdroj: Michal Voráček, Generace 21

Žďár nad Sázavou – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Duchovní památky naší vlasti zastupuje na seznamu UNESCO kostel sv. Jana Nepomuckého stojící na Zelené hoře nedaleko Žďáru nad Sázavou. Má půdorys pěticípé hvězdy, jelikož tolik hvězd se prý objevilo na místě, kde Jan Nepomucký utonul. Kostel je považován za vrcholné dílo mistra barokního umění Jana Blažeje Santiniho. Je obklopen hřbitovem, kam už se dnes ale nepohřbívá.

kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel Jana Nepomuckého je barokním skvostem naší země. Zdroj: foter.com

Kutná Hora – historické centrum města

Kutná Hora sehrála v českých dějinách významnou roli. Ve 13. století započala ve městě těžba stříbrné rudy, která představovala téměř třetinu veškeré těžby stříbra v Evropě. Byla zde založena mincovna známá jako Vlašský dvůr, kde se razily pražské groše. Dominantou města je gotický chrám svaté Barbory, který měl vyzdvihnout význam a bohatství tohoto města. Nachází se zde i muzeum stříbra, jehož prohlídka zahrnuje návštěvu bývalého dolu.

chrám sv. Barbory

Chrám sv. Barbory dominuje historickému centru Kutné Hory. Zdroj: foter.com

Lednicko-valtický areál

PAMÁTKY USILUJÍCÍ O ZÁPIS NA SEZNAM

  • hradiště v Mikulčicích
  • hrad v Chebu
  • města lázeňského trojúhelníku
  • hřebčín v Kladrubech nad Labem
  • barokní areál Kuks
  • pevnost Terezín
  • kamenný most v Písku
  • papírna ve Velkých Losinách

Tato jedinečná oblast na jihu Moravy je rájem romantiků, milovníků historie a vína. Rodina Lichtenštejnů tu během několika staletí vybudovala areál o rozloze téměř 300 km2, který se řadí mezi největší člověkem vytvořená území v Evropě. Pohádkový zámek v Lednici sloužil jako letní sídlo rodiny. Je obklopen parkem s několika zajímavými stavbami, například minaretem, skleníkem či umělou zříceninou hradu. Valtice byly využívány jako sídlo zimní a dnes jsou významným vinařským centrem.

V okolí těchto dvou center najdeme i menší stavby, například Dianin chrám nebo empírový zámeček Pohansko. Celý areál je protkán hustou sítí cyklostezek, takže i sportovci zde najdou své vyžití.

zámek v Lednici

Pohádkové sídlo Lichtenštejnů v Lednici je turistickým magnetem jižní Moravy. Zdroj: Wikimedia Commons

V příštím díle vám představíme zbývající půltucet českých kulturních pokladů, které mají své místo na této prestižní listině.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář