Poznejte Tajemství karet Josteina Gaardera

Kultura Literatura / 8.12.2012

Každý z nás zná jistě knihu, kterou objevil kdysi dávno, přečetl ji a od té doby se k ní pravidelně vrací.

Obálka Tajemství karet

Obálka knihy Tajemství karet
Zdroj: knihy.heureka.cz

…A zjišťuje, že s dalším přečtením příběh na zajímavosti neztrácí, naopak nás utvrzuje v přesvědčení o své kráse a poutavosti.

Poprvé jsem knížku Tajemství karet četla ještě na základní škole. Půjčila jsem si tehdy ohmataný brožovaný výtisk z knihovny na doporučení kamarádky. Ještě než jsem dočetla, pochopila jsem, proč byla kniha v takovém stavu – musela jít z ruky do ruky. I mě tehdy naprosto nadchla.  Tehdy poprvé a od té doby ještě mnohokrát.

Tento román je dílem nejznámějšího současného norského spisovatele Josteina Gaardera. Autor vystudoval skandinávské jazyky a teologii, v současné době působí jako profesor literatury a filosofie na univerzitě v Bergenu.

 Nic není náhodou

Děj románu je poměrně jednoduchý: Malý hoch, Hans Thomas, vypráví o své cestě z Norska do Athén. Tu podnikl spolu s otcem za maminkou, která tam pracuje jako modelka. Cestou se s otcem zastavují na historicky zajímavých místech, navštěvují známé památky.

Stejně jako v dalších Gaarderových dílech ani zde nechybí úvahy nad smyslem lidské existence a další filosofické otázky. Spolu s Hansovým otcem si klademe otázky: Kdo jsme? Odkud jsme přišli? Kam jdeme?

Zprvu nudná cesta se pro Hanse stává nanejvýš zajímavou v okamžiku, kdy chlapec od kolemjdoucího dostává na pumpě zvětšovací sklíčko. O několik dní později ve Švýcarsku narazí na pekařství, za jehož výkladní skříní stojí naprasklé akvárium. Není náhodou, že Hansova lupa tvarově přesně odpovídá sklíčku, které se z akvária odlouplo. A náhodou není ani to, že od pekaře Hans dostává knížku psanou písmem tak drobným, že k jeho rozluštění musí použít právě tuto lupu. Při čtení je chlapci více a více jasné, že nejde jen o pohádku pro děti. Příběh námořníka, o němž se v knížce píše, se nápadně podobá osudům, které potkaly jeho dědečka. Námořníkova minulost je odhalována pomocí fantastického světa karet. Když totiž ztroskotal, byl jeho jediným majetkem balíček karet.

[three_fourth]

Karty v přírodě

Karty v přírodě
Zdroj: foter.com

Karetní kalendář

Aby mohl na ostrově měřit čas, vytvořil si brzy vlastní kalendář inspirovaný jejich rozložením: 4 roční období reprezentují 4 barvy. Rok má 52 týdnů, balíček 52 karet, na každou kartu tedy připadá jeden. Týden má 7 dní, každá barva 13 karet. 13 týdnů po 7 dnech je 364 dní. Jeden zbývající den patří Žolíkovi. A každé čtyři roky jsou takové dny dva.

[/three_fourth]

Námořník na ostrově strávil celých 52 let. Po celou tu dobu jeho jedinými společníky na pustém ostrově byly karty. Byl zcela sám, jen se svými kartami, a tak není divu, že s nimi po nějaké době začal mluvit. Promlouval k nim, jako by šlo o skutečné lidi. Vytvořil si svůj snový svět, v němž se obklopil karetními postavami.

Jaké ale bylo jeho překvapení, když tyto představy vyklouzly z jeho fantazie,  zhmotnily se a on začal na ostrově potkávat piky, kříže či srdce. Domníval se, že se zbláznil, že postavičky vidí jen on. Že jsou ale skutečné se ukáže ve chvíli, kdy se na ostrově objevuje další trosečník…

Fantazie ožívá

V tomto originálně vystavěném textu splývá minulost, přítomnost i budoucnost, fantazie se prolíná se skutečností. Vyprávění hlavního příběhu o Hansově cestě je doplňováno příběhem z kolibří knížky. Knihu vydalo naposledy nakladatelství Albatros v roce 2003. Do češtiny text přeložila Jarka Vrbová a její překlad byl v roce 1997 oceněn Zlatou stuhou.

Čtení pro zábavu i k zamyšlení

V tiráži knížky najdeme dovětek: pro čtenáře od 12 let. Text ale rozhodně ocení i dospělí a starší. Složitost příběhu koncipovaného jako „vyprávění ve vyprávění“, kde se střídá až pět mluvčích, naléhavost otázek o smyslu a původu lidské existence a především lehkost s jakou je příběh psán, to vše dělá z románu víc než jen pohádku na dobrou noc. Malé čtenáře zaujme fantastický svět oživlých karet, starší se zamyslí nad otázkami lidského bytí.

Pokud hledáte knížku, která vám zpříjemní sychravé podzimní večery, máte vybráno.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář