Jak oživit pracovní šatník?

Krása a móda / 11.9.2013

Pracovní dress code už dnes nemusí být jen bílá košile a černé kalhoty. Popusťte uzdu kreativitě a nechte se inspirovat módními trendy!

Při svých toulkách Prahou, popřípadě Brnem, ráda pozoruji lidi okolo. Čím dál více žen ve městech podléhá módním trendům a sledovat jejich módní kreace je opravdu radost. Ovšem potkávám také mnoho těch, které zůstávají už dvacet let oděny v tom samém, jakoby od rozpadu Československa neuplynul ani jeden rok.

Tento článek by proto měl být inspiracípodporou pro ženy, které by rády vystoupily ze zabředlého stereotypu a zkusily něco nového.

dress code2

I v práci můžete mít originální styl! Zdroj: polyvore.com

Co znamená dress code?

Dress code v překladu znamená pravidla pro oblékání, která se mění v závislosti na různých příležitostech. Typy dress code pokrývají nejrůznější druhy akcí od casual dress code (neformální styl oblečení, běžný styl) až po black tie, který je definován pro nejhonosnější události, kdy se u pánů vyžaduje smoking s motýlkem a u žen dlouhé večerní šaty.

Pokud ale budeme mluvit o běžném pracovním dni, dress code se nejčastěji týká zaměstnanců, kteří jsou v přímém kontaktu s klienty, a obvykle se jedná o pracovníky bank, úřadů či různých velkých firem.

Nejpřísnější pravidla pro oblékání mají v bankách – muži musí nosit oblek a kravatu, ženy business kostýmek, uzavřené lodičkypunčochy i v létě. Téměř ve všech firmách bývají tabu kraťasy, sandály a volnočasové nebo domácké oblečení obecně. Dress code se může týkat i další úpravy zevnějšku, a to například účesu, délky nehtů, výraznosti líčení, piercingu, tetování apod. (Zdroj: Jobs.cz)

Vzory, barvy, materiály

Je jasné, že v některých profesích, u nichž je vyžadovaná uniforma, například u letušek nebo na poštách, nemáte téměř žádnou možnost oživit váš denní „outfit“. U velké většiny profesí, kde je vyžadován formálnější styl, je však možné být originální i v rámci dodržení všech pravidel.

dress code3

Nebojte se barev! Zejména v létě jsou nepostradatelné. Zdroj: polyvore.com

Nejlepším pomocníkem v tomto případě jsou především barvy a vzory. Samozřejmě je nutné vybírat si vhodné decentnější vzory a raději se vyhnout leopardům, zebrám a jiným zvířecím motivům. Co se barev týče, velmi záleží na daném prostředí. V některých firmách mohou být skutečně vyžadovány pouze střídmé barvy, zatímco v jiných zaměstnáních si můžete dovolit sáhnout také po výrazných, dokonce až neonových barvách.

Hledáte pomoc při organizaci šatníku? Poradíme vám!

Každopádně se není čeho bát. Černé kalhoty, sukně a saka rozhodně nevyhazujte, ale zkuste si do svého šatníku pořídit pár přírůstků, jako je pastelová blůza, pruhované sako nebo šaty s decentním vzorem a jemnými barvami.

dress code

Decentní pastelové barvy skvěle doplní černý kostýmek. Zdroj: polyvore.com

Další možností, jak obohatit svůj šatník, je hra s materiály. Nikde není psané, že musíte nosit pouze bavlnu nebo polyester. Na trhu dnes najdete nejrůznější druhy materiálů, z nichž nejlepším příkladem pro pracovní příležitosti je satén, hedvábí či kůže.

Kouzlo doplňků

Pokud jste spokojená s černobílou kombinací nebo nechcete investovat peníze do rozšíření svého šatníku, jsou i další možnosti, jak zvýraznit svůj styl a odlišit se od ostatních „šedých myšek“. Ideálním řešením jsou doplňky v jakékoliv formě. Náhrdelníky, prstýnky, hodinky, náušnice, šátky, kabelky, brože – to všechno a mnohem víc můžete každý den využít.

office style

Pokud jste spokojená s černobílou kombinací, nevadí. Zkuste přidat několik extra doplňků. Zdroj: Polyvore.com

 

Zapomeňte na jednoduché stříbrné „pecky“ do uší nebo klasický zlatý řetízek. Módní značky se předhánějí ve vytváření kreativních doplňků pro každou příležitost, a je tedy z čeho vybírat! Doplňky jsou navíc levnější záležitostí než nové šaty nebo sako a můžete je kombinovat s čímkoliv, což je o další dva důvody víc, proč si nějaké pořídit.

Pokud jste se přece jen rozhodla vylepšit svůj neutrální šatník, ale nevíte, kde přesně nakupovat, rozhodně nevynechejte značky Zara, Reserved nebo Orsay, kde seženete veškeré druhy oblečení i doplňků za poměrně přijatelné ceny. Navíc tyto obchody mají své kolekce vystavené také na internetových stránkách, takže se můžete inspirovat i z pohodlí domova.

A co pro pány?

Pánové mají v tomto ohledu oproti ženám nevýhodu. Zatímco ženy mohou volit mezi kalhotami, sukní či šaty, pánové mají přece jen jednu možnost, a tudíž i způsoby oživení klasického dress codu jsou velmi omezené.

men dress code

I pánové mohou vylepšit svůj šatník. Zdroj: polyvore.com

Naštěstí je na trhu nepřeberné množství kravat, košil, ale také různých obleků (které jsou však dražší záležitostí). Pánové mohou dále investovat do kvalitních hodinek, manžetových knoflíčků nebo opasků za účelem vylepšit každodenní rutinní oblékání.

Pokud hledáte další inspiraci, pak zkuste stránky polyvore.com, kde najdete množství originálních módních kombinací a kde jsou uvedeny i konkrétní značky a ceny.

A jak se do práce oblékáte vy?

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Radka Ostřížková

Radka Ostřížková

Multifunkční studentka s příliš mnoha zájmy, která zkouší také psát.

Zanechte komentář