Ukliďte si šatník!

Krása a móda / 5.9.2013

Vytvořte ze svého šatníku příjemné a přehledné místo, kde bude radost vybírat, co si vzít na sebe.

Bohužel, každá z nás nemůže mít vlastní místnost na šaty, jako měla Carrie v Sexu ve městě. To však neznamená, že bychom se neměly alespoň snažit uchovávat své oblečení co nejlépe Nejenže to prospěje našim oděvům, ale především to prospěje nám samotným. Když si uděláme pořádek ve skříni, bude pro nás i jednodušší poprat se s každodenní otázkou „Co si vezmu na sebe?“, protože šatník bude mnohem přehlednější.

Takovou šatnu jako měla Carrie by si přála každá z nás! Zdroj: mumsthewordn16.blogspot.com

Takovou šatnu, jako měla Carrie, by si přála každá z nás! Zdroj: mumsthewordn16.blogspot.com

Chce to odvahu a chuť do práce!

Chápu, že vrhnout se na úklid oblečení chce notnou dávku odvahy, a řekla bych, že člověk na to dokonce musí mít náladu. Zamyslete se ale nad tím, jaká to bude očista pro váš šatník i pro vás samotné. Zbavíte se věcí, které vám jen zabírají místo a vytvoříte tak více prostoru pro ty nové. Otázkou ale zůstává, jak se správně zhostit tohoto úkolu? Nejdříve začněte tím, že si zapnete příjemnou hudbu a nalijete si sklenku dobrého vína. Přeci jen před sebou máme náročnou cestu, takže si ji musíme patřičně zpříjemnit. Připravte se na to, že úklid vám zabere více času, proto si na něj vyhraďte raději celé odpoledne.

Ano, ne a možná

Začněte tím, že vezmete všechny věci a vyskládáte je ven. Nemusíte hned celou skříň, to by bylo nepřehledné, stačí vyndat oblečení vždy po určitých sekcích – například jednu sekci můžou tvořit trička, tílka, košile, další sekci pak všechny kalhoty, legíny apod. A teď přichází na řadu ta obtížná část. Kterých kousků se zbavit? Vytvořte si tři hromádky – „nechat“, „zbavit se“ a „možná“. Každé oblečení si pečlivě vyzkoušejte, abyste skutečně věděly, zda vám sedí. Pokud je malé nebo velké, nemilosrdně patří na hromádku „zbavit se“.  Tam patří i věci oprané, poškozené (pokud nejdou spravit) a obnošené. Občas se v šatníku objeví i kousky, které jsou sice pěkné a slušivé, ale jsou nám nějakým způsobem nepříjemné. Někde nás škrtí či škrábou, hrnou se… Těch se zbavte také! Vyřazené oblečení věnujte rodinným příslušníkům, kamarádkám nebo na charitu. Tak či tak, vždy budete mít radost, že jste někoho potěšily.

Všechno oblečení vyndejte na jednu hromadu a můžete začít! Zdroj: blog.houseoffrase.co.uk

Všechno oblečení vyndejte na jednu hromadu a můžete začít! Zdroj: blog.houseoffrase.co.uk

[one_fourth]

Oblečení můžete také zkusit prodat na populárním webu votocvohoz.cz

[/one_fourth]

S hromádkou „nechat“ je to docela jednoduché. Sem patří všechny hitparády vašeho šatníku a kousky, které nosíte běžně. Ponechat byste si měly i takové oblečení, které patří k základním pilířům každého šatníku – bílé triko, černé sako, barevný šátek… Jaké to jsou? To se dozvíte v našem nedávném článku!

Naopak komplikovanější je to s kolonkou „možná“. Na tuto hromadu odkládejte oblečení, u kterého skutečně nevíte. Například objevíte tričko, které jste na sobě už přes rok neměly, nicméně vám sedí a mohly byste ho přeci zkombinovat s těmi novými kalhotami. Tuto hromádku pak neuklízejte zpět do skříně, ale nechte ji nějakou dobu (například týden) vyskládanou někde na očích. Jaký je účel? Tohle oblečení totiž projde zkouškou. Pokuste se vzít si každou věc v následujícím týdnu na sebe. Například když jdete koupit rohlíky, vezměte si tu bílou košili, kterou vám bylo líto vyhodit. Buď vám sedne a vy jí dáte druhou šanci, nebo třeba zjistíte, že je příliš krátká a vám to vadí.

Nemusíte se bát vyhodit některé kousky oblečení, později nebudete litovat. Zdroj: style.catalogs.com

Nemusíte se bát vyhodit některé kousky oblečení, později nebudete litovat. Zdroj: style.catalogs.com

Pokud narazíte na oblečení, které jste předešlých 12 měsíců neměla na sobě, rovněž zauvažujte nad hromádkou „zbavit se“. Pokud se mu rozhodnete dát ještě šanci, zamyslete se nad tím, jestli už takovou šanci nedostalo při minulém úklidu. V tom případě se ho nekompromisně zbavte.

Skladování

Některé věci jsou ovšem speciálnější, a i když je momentálně nenosíme, nemůžeme je ani vyhodit. Patří sem například sezonní oblečení, společenské a večerní šaty, různé kostýmy apod.

[three_fourth]

Oblečení můžete skladovat i podle účelu. Vyhraďte si šuplík na sportovní oblečení nebo oblečení na doma, aby se nemíchalo s ostatními oděvy.

[/three_fourth]

V tomto případě radíme věci neskladovat ve skříni, kterou denně používáme, ale uklidit oblečení na méně frekventované místo. Využijte úložný prostor v posteli, anebo si kupte speciální boxy a pytle v obchodě. Oblečení můžete ukládat i v prázdných kufrech, pokud v nich neskladujete nic jiného. Fantazii se meze nekladou.

Organizace je polovinou úspěchu

Rovněž popřemýšlejte nad uspořádáním šatníku. Velice šikovné jsou různé organizéry, které se dají využít nejen na spodní prádlo. K dispozici jsou i různé kapsáře, které lze pověsit na vnitřní stěnu skříně a uložit tam drobnější věci. Šátky jednoduše uvažte na ramínko, kde budou krásně přehledné. A jako třešničku na dortu si můžete pořídit voňavý pytlíček, který vložíte mezi prádlo, aby hezky vonělo. A máme hotovo! I když byl úklid jistě náročný, můžeme se nyní pokochat pohledem na krásně urovnanou skříň, ze které teď bude radost ráno vybírat oblečení!

Chytrý způsob, jak skladovat šátky. Zdroj:dallisonlee.com

Chytrý způsob, jak skladovat šátky. Zdroj: dallisonlee.com

Jakým způsobem uklízíte svůj šatník vy?

Zdroj perexové fotografie: commachic.com

Aneta Kuchařová

Aneta Kuchařová

Milovnice módy, kavárenský povaleč, studentka práv, nadšená cestovatelka, nenapravitelný labužník, obdivovatelka krásy všeho druhu a věčná naivka...

Zanechte komentář