Zařiďte si ložnici podle Feng – shui II.

Design / 3.12.2012

V posteli spíme, sníme, léčíme se i řešíme problémy. Aby vám v ní bylo co nejlépe, zkuste rady podle feng-shui.

Důležitá je samotná poloha pokoje, jeho výmalba a barvy, které použijete. Přečtěte si více v našem prvním díle o ložnici podle feng – shui. Mimo to se dozvíte i kam s nejdůležitějším nábytkem – postelí.

Nábytek

Nábytku by v ložnici mělo být co nejméně. Neměl by mít ostré hrany. Postel by neměla být kovová. Používejte přírodní materiály.

Dřevo

Rozhodující může být i druh dřeva, který použijete. Dejte i na svůj pocit, máte rádi procházky jehličnatým nebo listnatým lesem? Máte oblíbený strom? Je důležité, aby se vám dřevo na nábytku líbilo, bylo vám příjemné. Můžete však i přihlédnout k účinkům dřeva.


ÚČINKY DŘEVA

Jehličnaté stromy

 • Borovice – vhodná pro melancholické lidi, smutné a citlivé. Pomáhá jim najít klid. Dále pomáhá plícím k hlubšímu dýchání.
 • Jedle – stejně jako borovice dodává klid. Pomáhá nervózním a napnutým lidem, proto se mohou i zlepšit problémy se zády.
 • Smrk – pomáhá především tělu, dýchání, zádům i nervům.
 • Modřín – pomáhá především duši, dává ji do rovnováhy. Osvobozuje zatvrzelé povahy.

Listnaté stromy

 • Buk – povzbuzuje a osvěžuje, vhodný pro hodně nervózní lidi.
 • Dub – ideální dřevo pro nový start, regeneruje.
 • Bříza – pro duševní stránku přináší radost a světlo, pro tělo pomáhá v pohyblivosti.
 • Lípa – vhodné pro lidi, kteří vedou rušný a hektický život.
 • Javor – pomáhá utřídit si myšlenky a pročistit hlavu. Zahřívá a uklidňuje vystrašené lidi.
 • Jasan – podporuje fantazii, pomáhá odstranit zahořklost.
 • Kaštan – Jírovec pomáhá při pánevních bolestech, posiluje nervy. Kaštanovník jedlý pomáhá k veselosti a nalezení vnitřního klidu.
 • Ořech – vhodné pro zklidnění lidí, kteří jsou nerozhodní a náladoví.

Ovocné stromy

 • Jabloň – posiluje pocit mladosti a veselost.
 • Hrušeň – vhodná pro výbušné lidi, zchladí je. Podporuje veselost a ochranu zranitelných lidí.

zdroj: Günter Sator, Feng shui harmonie v partnerství a lásce, vydalo Ottovo nakladatelství v roce 2002

Elektrické spotřebiče

Z ložnice odstraňte všechny elektrické přístroje. Nejsou vhodné ani radiobudíky a v žádném případě ne televize. Snažte se netahat si do postele notebook. Elektrické přístroje vyzařují negativní energii. V ložnici by také mělo být co nejméně zásuvek a světel. Při romantických chvílích zkuste místo stínové lampičky svíčky.

Obrazy a fotky

Jak vás jistě napadne samotné, nevěšte na zdi v ložnici příliš chaotické obrazy se spoustou barev nebo hranatými tvary. Vhodné jsou například fotografie, ale pouze vás a partnera, protože ložnice je pouze vaše místnost.

zrcadlo, zdroj sxc.hu

zdroj: Christa Richert, sxc.hu

Zrcadlo

Nejideálnější je zrcadlo z ložnice úplně vynechat. Pokud vám ale z nedostatku prostou nic jiného nezbývá, v žádném případě ho nevěšte na strop nebo nad hlavu postele ani naproti ní. Nekupujte si zrcadla, které jsou tvořena z několika kusů, protože by obraz člověka kouskovala a to se opět nedoporučuje. Nezavěšujte ho proti oknu či dveřím. Dejte si pozor, co je v zrcadle odráženo. Důležité je udržovat je čisté.

Rady na závěr

Pokud máte partnera, tak plánujte ložnici společně.

K odvrácení negativních vlivů od místa, kde spíte, použijte zvonkohru nebo křišťálovou kouli. Umístěte ji mezi postel a dveře.

Rostliny v ložnici nejsou vhodné, kromě kyslíku vám berou i pozitivní energii.

Nad postel nezavěšujte nic těžkého, obrazy s těžkými rámy či police. Měli byste strach, že na vás spadnou, a mohlo by vás velmi nepříjemně vyděsit, pokud by vám opravdu spadla z police na postel třeba kniha.

Dejte pozor na to, co uvidíte, když se probudíte. Není na protější stěně postele něco, co vás ruší? Stejně tak není vhodné umísťovat naproti posteli něco, co má pro vás neurčitý tvar, protože pokud se v noci probudíte, leknete se ho.

budík, photl.com

Budík vybírejte takový, který příliš hlasitě netiká. zdroj: photl.com

Kromě elektrospotřebičů se nedoporučují mít v ložnici ani posilovací stroje či jiné cvičební pomůcky.

Snažte se si do postele nebrat práci, materiály k učení a podobně. Pokud se vám nejlíp učí v posteli, večer je odstraňte a věnujte se jen odpočinku.

V každém případě zavírejte na spaní dveře, nejen do místnosti, ale i od skříně či šuplíky.

Pokud hledáte lásku a partnera, mějte všechny věci v ložnici v páru, povlečte druhou peřinu a polštář, pořiďte druhý noční stolek, lampičku. Dekorace mějte vždy po dvou – dvě svíčky, dva obrazy, dvě sošky a podobně.

Pamatujte, že ložnice je především místem k odpočinku a relaxaci. Pro jiné místnosti zase platí jiné rady feng shui, ale o tom zase příště.

Zdroj úvodní fotografie: Roger Kirby, sxc.hu

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář