Zhoršil se vám zrak?

V obraze / 3.9.2013

Nejste sami! Pojďme se podívat, co se s tím dá dělat.

Ve svém nejbližším okolí vím pouze o třech lidech, kteří nemají problémy se zrakem. Většina, včetně mě, už bohužel úplně výborně nevidí. Ale nemůžeme se divit, kromě vrozených vad si zrak horšíme třeba příliš častým díváním se do počítače.

Brýle a kontaktní čočky

Nejčastější vady zraku:

Dalekozrakost – postižený člověk vidí dobře na dálku, ale na blízko už má problémy.

Krátkozrakost – postižený vidí dobře na blízko, na dálku problematicky.

Většina z nás pravděpodobně začínala korigovat zhoršený zrak brýlemi, někteří pak přešli ke kontaktním čočkám. Postačí pro běžné vady zraku. Výhodou obou možností je nižší pořizovací cena, nevýhodou to, že se vada pouze koriguje, ale neléčí a může se tak dále zhoršovat. Jestli se rozhodnete pro brýle nebo čočky, je už většinou jen na vás. Někomu vadí kontaktní čočky, protože nesnesou nic „cizího“ v oku. Někdo další bude naopak čočky preferovat, protože mu přijdou brýle těžké. Zatímco s brýlemi vidíte dobře jen před sebe, s čočkami nebudete mít rozmazané ani periferní vidění. Nezapomínejme také, že brýle mohou být i hezkým módním doplňkem, ale jsou typy lidí, kterým prostě brýle slušet nebudou.

Brýle jako módní doplněk. Zdroj: Photl.com

Brýle jako módní doplněk. Zdroj: Photl.com

Zatímco péče o brýle je velmi jednoduchá a dokud se vám zrak nezhorší, vystačíte si s jedněmi, o kontaktní čočky se musíte starat mnohem více. Cena brýlí se odvíjí od materiálu a kvality obrouček, ty nejlevnější pořídíte i pod tisíc korun, průměrná cena je pak kolem dvou až tří tisíc. Kontaktní čočky mohou být jednodenní, kdy nepotřebujete žádný roztok nebo třeba měsíční, kdy po dobu jednoho měsíce nosíte jeden pár. V tomto případě už musíte zainvestovat do roztoku a po každém vyndání v něm čočky vyčistit.

Laserové operace

Tady už nejde o korekci vady, ale o její odstranění. Kromě klasických vad se operativně řeší i vady závažnější. Běžná laserová operace vyjde na zhruba 25 tisíc. Jako při všem, i v případě laserové operace existují jistá rizika, ale jejich četnost je minimální. V řadě případů také nemusí dojít k úplnému odstranění vady nebo se po čase může zrak zhoršit. Zpravidla se operace provádějí, až když se zrak ustálí, to znamená, že děti se operují jen ve výjimečných případech. Laserová operace není také vhodná pro všechny, to už ale pozná váš oční lékař a případně vám zákrok nedoporučí. Týká se to například lidí s velmi tenkou rohovkou.

Pomáhá mrkev?

Kromě brýlí či operativních zákroků můžeme zraku pomáhat i stravou. Já mám například výborné zkušenosti s bylinkami, důležité je doplňovat vitamíny A, C a zinek. Pozor ale na to, že vitamín A je rozpustitelný jen v tucích. Kromě mrkve může pomoci třeba špenát, brokolice, meloun, citron a luštěniny.

A jak jste na tom se zrakem vy? Vidíte bez problémů, nebo už vás oční vada také dostihla?

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář