Kdo zabil Miku Kisaragi?

Film / 12.9.2013

Pět mužů zavřených v jedné místnosti řeší záhadnou smrt mladé modelky. Drama? Kdepak, perfektní komedie.

Kisaragi

Komedie / Mysteriózní
Japonsko, 2007, 108 min
Režie: Yûichi Satô
Hrají: Shun Oguri, Yûsuke Santamaria, Keisuke Koide, Muga Tsukaji, Teruyuki Kagawa

Mladá modelka Mika Kisaragi si za svou krátkou kariéru získala pouze pět fanoušků, ale zato věrných a oddaných tak, že by jí je mohlo závidět leckteré božstvo. Přesně rok po dni, kdy tragicky zahynula, se všichni scházejí, aby patřičně uctili její památku. Ukáže se, že každý z nich má k jejímu úmrtí co říct a že se jejich tvrzení vůbec neshodují s oficiální verzí. Pomocí vlastních vědomostí, nashromážděných důkazů a logiky společně dospějí k řešení toho, co se ve skutečnosti stalo.

Guru, Snake, StrawberryGirl, OdaYuujiYasuo se nikdy předtím neviděli a sraz svolali přes fanouškovské fórum. Vyklubají se z nich podivné a svérázné existence a všichni si samozřejmě zakládají na tom, že Kisaragi zbožňují víc, než kdokoliv na světě. Celou dobu používají svá internetová jména, což dochází až do takové absurdity, že i ulíznutého chlapíka se vzhledem zapřisáhlého byrokrata ostatní oslovují „StrawberryGirl“.

Postupně se ukáže, že nikdo z nich není tak úplně tím, za koho se vydával. Spolu s pravými identitami odkrývají i tajemství smrti mladé dívky.

kisaragi2

Snake, StrawberryGirl a Guru po jednom ze šokujících zjištění. Zdroj: movielovertime.diandian.com

Film pracuje se specifickým japonským stylem humoru, který je v tomto případě pořád ještě dobře stravitelný i pro někoho, kdo se s ním dosud nesetkal. Chytře paroduje přehnané fanouškovství, samotné idoly a showbusiness vůbec. Mika Kisaragi se řadila k tomu druhu zaměnitelných celebritek, u kterých nikdo netuší, čím se proslavily a co za lidi je vlastně může podporovat. Kromě krásy a schopnosti udělat cokoliv tak, aby to vypadalo roztomile, neuměla nic.

Na mušku si komedie bere i specifika japonského chování a mentality. Příslušník jiné kulturní oblasti by to možná bral jinak, ale zejména podlézavá zdvořilost a automatická podřízenost mi nepřišla slučitelná s normálním životem.

Muži v černém

Celý film se až na flashbacky odehrává v jedné místnosti, což spolu s kamerou a rozvržením záběrů vyvolává dojem divadelní scény. Pomáhají tomu také herci svým mírně afektovaným způsobem hraní, které by v jiném filmu rušilo, ale sem se hodí. Ke zvláštnímu vyznění přispívají i černé obleky, které mají všichni protagonisté oblečené.

Samotný děj se rozjíždí velmi pomalu, aby představil jednotlivé charaktery, ale pak už atmosféra v místnosti houstne a mění se rychleji než brigádníci v Tescu. Jedno ohromující zjištění rychle střídá jiné, teorie se nečekaně kroutí a šíleným způsobem zamotávají.

Kisaragi stojí na promyšleném a skvěle vystavěném scénáři, který napsal Ryota Kosawa. Všechno do sebe zapadá, dialogy fungují a příběh se vyvíjí logicky. Nemá hluchá místa, každá scéna má svůj smysl. Pozornější divák se může držet pořád o krůček před postavami, protože se mu dostává nápověd, které postavám z různých důvodů unikají.

Komedie působí jako jeden z těch filmů, které vznikly z nadšení, lásky a s tak nízkým rozpočtem, že si na něm tvůrci museli dát doopravdy záležet. I přes vážnou zápletku evokující 12 rozhněvaných mužů, je to „jen“ praštěná a neskutečně zábavná komedie o podivných lidech a šílené smrti.

Pro zajímavost: Oguri Shun (Guru) patří k nejznámějším japonským hercům. Mimo jiné ho slavný režisér Takashi Miike (z nouze nazývaný japonským Tarantinem) obsadil do hlavní role perfektní řežby Crows Zero. Objevil se i v šíleném japonském „easternu“ Sukiyaki Western Django (Nemilosrdný střelec, 2007). Ano, čtete správně, Django. A třešnička navíc – roli si v něm střihnul i Tarantino. Filmový svět je vážně malý, že?

Zdroj perexové fotografie: movielovertime.diandian.com

Zdroj videa: youtube.com

Anežka Nedvědová

Zanechte komentář