Církev katolická - mše svatá, zdroj cirkev.tisk.cz

Velké problémy současných církví nejsou jen hádky o restituce

V obraze / 30.8.2013

Největším problémem církve nejsou ani restituce, ani pedofilní kněží, ani „zastaralé“ názory. Je to její izolace a neschopnost se bránit.

Za tisíciletí existence křesťanství a jeho nejsilnějšího proudu katolictví vyrostla celá evropská kultura, ať si to přiznáme, či ne, právě na křesťanských základech. Křesťanské zvyky, morálka, rituály, to vše tvoří nedílnou a stále aktuální součást dnešní „nevěřící“ společnosti. Církev sama a její představitelé ale čelí stále silnějšímu tlaku ze strany právě té společnosti, kterou formovali a utvářeli. Proč?

Systém, který se nerozvíjí, upadá

Církev přestala evangelizovat obyvatele v zemích, které považovala za své suverénní teritorium. V Evropě nevyvíjí iniciativu přijímat nové konvertity a obracet na křesťanství jinověrce. Aktivity církve se zaměřují téměř výhradně na samotné křesťany, uzavírá se kontaktu s vnějším světem. Pečuje jen o své stádo ovcí, o ty na sousedních pastvinách se nezajímá. Jednotlivé akce pro nekřesťanskou veřejnost, které by mohly mimo jiné přilákat nové věřící (např. Noci kostelů, charitativní jarmarky apod.), nestačí.

Křesťanské církve přesměrovaly svou evangelizační snahu do rozvojových zemí, kde se jim také daří (nepočítáme-li konflikty např. s muslimy). V Evropě přebírá akční iniciativu islám.

Církev není schopna aktivní obrany svých zájmů

Všechny církve, katolickou nevyjímaje, jsou zájmovou skupinou. Jejím zájmem je primárně získat co nejvíce věřících, sekundárně získat prostředky pro získání co nejvíce věřících. Každá zájmová skupina si však musí umět své zájmy obhájit a prosadit, což zejména katolíci poslední dobou dost nezvládají.

Biskupové a kněží sedí ve svých rezidencích, šťastní jako blechy z restitučního zákona, a že na ně ze všech médií i hospod padá oheň a síra kritiky, jako by je nezajímalo. Když se vyskytne problém s jednotlivým mnichem, knězem nebo jeptiškou, reagují zdrženlivě nebo vůbec. Neobjevují se na veřejnosti. Nekomunikují mimo svou církev. Měli by vystoupit, měli by říct, na co prostředky z restitucí chtějí a jak s nimi naloží. Měli by mluvit s těmi, vedle nichž žijí a působí, což navazuje na předchozí odstavec.

V minulých stoletích obranu církve zabezpečoval buď panovník, nebo církev sama svou silou. Dnes tuto sílu církev nemá a i s tím panovníkem je to nahnuté, takže se musí sama iniciativně snažit cestou diskuzí, veřejných akcí a tiskových konferencí, což se neděje.

Přiznejme jí, že málokteré médium, ať už komerční, nebo veřejnoprávní, uveřejní nesenzační reportáž nebo rozhovor a obhájit se jejich prostřednictvím je nesmírně obtížné, není to ale ani nemožné a variant, jak se zviditelnit, je více.

Představitelé českých katolíků budou sloužit mše pro křesťany, nebo pro všechny? Zdroj: tisk.katolik.cz

Představitelé českých katolíků: budou sloužit mše pro křesťany, nebo pro všechny? Zdroj: tisk.cirkev.cz

Veřejnost i církev sama by mnohem lépe snášela jednotlivé skandály, které se zákonitě musí objevit v každé větší organizaci tvořené obyčejnými lidmi se všemi jejich slabostmi a chybami, kdyby vybudovala v lidech mimo své řady povědomí o obrovském množství své užitečné činnosti. Pokud o nějaké neznámé skupině lidí budu vědět, že jeden z nich je pedofil, budu je mít všechny za bandu pedofilů a zvrhlíků. Pokud to budu vědět o celostátní organizaci, která zaštiťuje misie v rozvojových zemích, provozuje hospicy a školy se skvělými výsledky, zvážím názor, zda jde o chybu jednotlivce, nebo ne.

Zmíníme i ty osudné restituce – z pohledů pro i proti

Na závěr vám předkládáme dvě videa, reprezentující základní argumenty stran zápasících o soud církevních restitucí. Všimněte si, že návrhy ČSSD se dostaly do veřejnoprávních médií a v poměrně lukrativním vysílacím čase, video obhajující restituce už tolik štěstí nemělo.

Církevní restituce = tunel politiků a podnikatelů

Debatní klub o restitucích

Zdroj perexové fotografie: tisk.cirkev.cz

Anna Jordanová

Anna Jordanová

Profesionální studentka s amatérským zájmem o politologii, historii a filosofii. Fanatický obdivovatel čajoven, podzimních parků a čokolády, naopak zavilý odpůrce umělého ovoce v jogurtech a nestabilních krytů od kanálů.

Zanechte komentářVaše názory

 • Denisa

  Dobrý článek! Dívá se na problematiku obou stan (restituce) a pravdou je, že si katolická církev hrabe na svém písečku a tak trochu nemá akce zaměřené ven, opravdu by to mohli změnit.

 • Alžběta Kalábová

  Milá redaktorko, děkuji za článek a jako aktivní katolička bych se ráda vyjádřila k některým věcem v článku, které znám na vlastní kůži, protože je žiju. Píšeš, že biskupové a kněží žijí ve svých rezidencích..znám osobně desítky kněží a jednoho biskupa a nikdo z nich rezidenci nemá. (Tohle je smutný předsudek a o to smutnější, že je vydáván jako pravda v médiích psaných nevěřícími lidmi, i když není! – zkus kontaktovat kněze z města kde bydlíš – budto bude bydlet v normálním bytě a nebo na staré faře, kterou se snaží opravit a padá mu na hlavu).I biskup, kterého znám, bydlí v normálním dvoupokojovém bytě, prostě zařízeném. Kde by taky měl bydlet, když tento byt musí uživit z normálního platu? Další věc je neúčast kněží a biskupů na veřejném životě? Co říkáš účasti kněží a biskupa Františka Radkovského na nedávném protirasistickém pochodu Plzní? Jeho proslov a aktivní zastání Romů před neonacisty? Co říkáš jeho nebo kardinála Duky diskuzi se studenty ZČU o pozici Církve ve světě a restitucích? A mše jen pro křestany nebo pro všechny? Na žádném kostele nemáš zakázán vstup nevěřícím, na jakoukoliv bohoslužbu může kdokoliv přijít, nechat si vysvětlit co se tam děje..atp. Dalo by se narazit na více věcí v tomto článku, který promiň, ale je tendenční a nezakládá se z většiny na pravdě, protože je viděn optikou z venčí a nezkušeností s živou Církví v Čechách. Nebo se pletu? PS: Studovala jsem religionistiku a islám rozhodně nemá akční misijní úlohu v Evropě, kde jsi tohle zjistila? Nějaké tabulky? Omlouvám se za malinko nepříjemný komentář, ale protože si G21 moc vážím a líbí se mi naše práce, tak chci aby byla kvalitní a to není pokud píšeme tendenčně, neověřeně a tudíž neprofesionálně. Přeji vše dobré!

 • Alžběta Kalábová

  A snad ještě jedna věc – píšeš, že Noci kostelů atp. nestačí. Souhlasím, chce to víc akcí. Ale snad jen pro pořádek, sama jsem byla 2x koordinátorkou jednoho kostela při Noci kostelů v Plzni. Program se tvoří asi půl roku, většinou z řad běžných věřící, kteří vedle práce/školy věnují svůj čas ještě této akci. Není to nic lehkého..propagace/oslovování médií/..a pak i různé věci po skončení Noci, které účastníci samozřejmě nevidí. To jen za nás, kteří tomu věnujeme energii a děláme to opravdu upřímně, není to taková brnkačka;) PS: máte-li zájem o akce Církve, tak každé univerzitní město v ČR má i svou duchovní studentskou správu/zahajovací studentské mše/ filmové kluby/výlety/přednášky..pro mladé, stačí pár kliků a chtěné akce máte na světě:)

  • Anna Jordanová - autorka

   Milá Alžběto, prvně děkuju za názor a nepříjemný mi rozhodně není, jsem za něj ráda.

   Já jsem také katolička. Přiznávám, že slovo „rezidence“ bylo nadsazené, mohla jsem použít „fara“ nebo některý z pojmů, který navrhuješ. Smysl věty ale zůstane stejný – ať už od hradu nebo od chatrče dveře zůstávají zavřené.

   Výstupy pana kardinála a dalších vítám a oceňuji. Jsou vidět, ale jsou stále jednotlivci – tady jsem už nejspíš přílišný hnidopich a idealista co se týče kontaktu zasvěcených osob s laiky, ale co už se mnou.

   V každém kostele je místo pro všechny. Opakovaně se mi bohužel stalo, že mě – vydávající se na nevzdělanou nevěřící – z kostela vyhodili, jinde mě naopak uvítali, záleží kostel od kostela, lidé od lidí. V Brněnských kostelích vidím, že když se přijdou nevěřící podívat na mši, nikdo si jich nevšímá, oni chvíli koukají kolem sebe, co to tam ta banda blázní s tím vstáváním a klekáním a pak zase odejdou – pokud je ještě předtím neznechutí žebráci. Kostel od kostela.

   • Anna Jordanová - autorka

    Misijní aktivity ve smyslu charity nebo pomoci islám rozhodně nedělá, to ani netvrdím. Že ochotně nabírá nové věřící ano (aniž by chodil po ulicích jako Mormoni nebo Jehovisté).

    Já jsem byla v přípravném týmu PRESS setkání mládeže ve Žďáře nad Sázavou a taky to byla pěkná fuška 🙂
    Anička