Tohle možná o Facebooku nevíte

Technologie / 13.9.2013

K dnešní době neodmyslitelně patří internetová komunikace. Pojďme se podívat, jak je na tom sociální síť zvaná Facebook.

Kdo nemá Facebook, jako by nebyl

Byť tato věta může být sebevíce znepokojující, chtě nechtě s časem nabývá na pravdě. Pro většinu dnešních teenagerů je Facebook každodenní záležitostí. Bývá první webovou stránkou, která je po zapnutí počítače otevřena. Po otevření přichází několikaminutové kontrolování novinek, upozornění, zpráv a statusů, nad kterými člověku až zůstává rozum stát. Někteří jedinci na Facebooku tráví přes 7 a více hodin denně.

Odkud se vzal?

Snad každý ví, co Facebook je a k čemu se dnes používá. Málokdo ale ví, jak tato sociální síť vznikla a co bylo jejím prvotním účelem.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Facebook byl založen v roce 2003 tehdejším studentem Harvardovy univerzity v oblasti počítačového programování, Markem Zuckerbergem. Systém zapisoval pouze studenty univerzity, na které Zuckerberg studoval. Jeho nápad nabral za minimální čas na maximální úspěšnosti a Facebook se rozšířil i na jiných univerzitách. První univerzitou v České republice, na které měli studenti přístup k Facebooku, byla Masarykova univerzita. K vysokým školám se s časem začaly přidávat i kdejaké obchodní společnosti a zanedlouho měl možnost založit si účet na této nejmodernější sociální sítí každý člověk starší třinácti let.

Jaký má Facebook vliv na lidi?

Zdroj: commons.wikimedia.org

Už neplatí, že pokud chcete získat kontakt na osobu, kterou jste právě poznali, zažádáte o telefonní číslo. Otázka „Máš Facebook?“ je dnes srovnatelná s dotazem, zda máte mobilní telefon, nebo třeba email. Facebook je místem, kde mezi sebou lidé vzájemně komunikují, domlouvají všemožné akce a dozvídají se o sobě informace, které by člověk za normálních okolností sdílel s deseti blízkými – ale s touto sociální sítí jedním kliknutím informuje třeba 300 lidí.

I přes to, že díky tomuto všemu se může zdát, že se člověku dostává většího propojení s lidmi, ve výsledku dochází k větší izolaci. Poslední vědecké studie na toto téma ukazují, že nespokojenost člověka roste úměrně s řádovými hodinami strávenými na Facebooku. Jednoduše je to tak, že pokud vyjdete ven na ulici, dostane se vám většího kontaktu s lidmi, než když strávíte část dne na internetu. Přímý kontakt nedokázaly nahradit ani telefonáty, vylepšené video hovory a zcela jistě to nezvládne sebelepší sociální síť.

Facebook sám o sobě je také snad tím nejlepším nástrojem prokrastinace. Při té se málokomu chce leštit špinavé kohoutky v dřezu, když mnohem jednodušší je zasednout před monitor a „scrollovat“ myší od nevidím do nevidím, abyste se vyhnuli povinnostem a jako bonus zůstali v obraze – co se kde děje a co se komu líbí či nelíbí.

Nebezpečí Facebooku

Při vyplňování většiny registrací lidé odškrtávají políčko „Souhlasím se smluvními podmínkami“ jen proto, že se to po nich chce a větší význam tomu moc lidí nepřikládá. Kdo má přece čas číst nějaké smluvní podmínky při nějaké registraci, když je třeba rychle nakrmit rybičky a poníky na kdejaké facebookové a jiné hře sociálních sítí!

Zdroj: freedigitalphotos.net

Když se ale na facebookové smluvní podmínky alespoň tak letmo podíváte, nejradši byste udělali několik kroků zpátky a vzali většinu svých příspěvků zpět. Všechno, co si na stránku vyvěsíte, na stránce prostě zůstane. I když své příspěvky posléze mazaně odstraníte tak, aby je ostatní registrovaní neviděli.

Facebook vás totiž všechny přelstil a odstraněné i neodstraněné příspěvky, fotky a všemožné údaje ukrývá do své malé úschovny. Pokud tedy na tuto sociální síť často vkládáte příspěvky, tak vás Facebook zná pravděpodobně lépe než vaše maminka.

Tímto, většině lidí neznámým, faktem se straší spousta neopatrných facebookových uživatelů. Vše se ještě osolí historkou jedné slečny z Německa, která si právě takto vyvěšovala na tuto vševědoucí stránku fotku za fotkou, až se jednou stalo, že jela po německé silnici a uviděla svou fotku jako pozadí billboardové reklamy. Z právního hlediska na tom vlastně není nic špatného – se smluvními podmínkami souhlasila a co na Facebook vyvěsila, to už Facebook vlastnil.

Po všech těchto strašidelných odstavcích se může zdát, že celý Facebook jde ruku v ruce se satanášem, což samozřejmě ale pravda není. Ostatně na logu, které vidíte hned, co si načtete hlavní stránku („Facebook vám pomáhá spojit se s lidmi ve vašem životě a sdílet s nimi své zážitky.“) pravděpodobně něco bude. Není pochyb, že spousta lidí díky této stránce našla své druhé polovičky a nejlepší přátele. Ale také násilníky, psychopaty a životu nebezpečné lidi.

Zdroj: freedigitalphotos.net

Facebook sám o sobě, ač se mnozí snaží tvrdit něco jiného, za nic nemůže. Pokud si člověk do statusu napíše „Na týden odjíždím na dovolenou“ a do profilu uvede adresu svého bydliště, nemůže se pak divit, že po dovolené najde svůj dům rozkradený.

Nebezpečí hrozí u dětí a mladších 13 let, které pravidlo 13+ neřeší, a co se týče uvádění osobních údajů, bývají velmi nerozvážní. Co se týče sdílení fotek, rodiče teenagerů, kteří mají již na svůj facebookový účet věk, se často až nestačí divit.

Vše má své pro i proti

Stejně jako v reálném, tak i ve virtuálním světě existují různé nástrahy a různá nebezpečí, před kterými by se měl člověk chránit, jednat s rozvážností a podle jistých pravidel. Pokud tak lidé nedělají, v reakci na jejich chování přicházejí nepříjemné následky. Facebook stejně jako většina věcí na zemi má své pro a proti. Při používání této masově rozšířené sítě platí jednoduché pravidlo „Dvakrát měř, jednou řež“.

Zdroj perexové fotografie: Alice Pazderová, Generace 21

Daniela Kaminská

Daniela Kaminská

Člověk, který chce vědět všechno o všem a lenost je pro něj kamenem úrazu. Milovník fauny, kterému naopak flóra nic neříká. Člověk s věčným zájmem o lidi, společenské jak dění, tak chování a na neposledním místě kočky.

Zanechte komentář