A pozdravil ho: Dobré ráno, Harri

Literatura / 9.9.2013

Ne vždy musí dětští hrdinové máchat kouzelnou hůlkou, abyste se do jejich příběhu zamilovali.

Česká obálka knihy. Zdroj:odeon-knihy.cz

Česká obálka knihy. Zdroj: odeon-knihy.cz

Určitě to všichni znáte. Vezmete do ruky knihu a jedna z prvních věcí, která vás zajímá, je, co můžete čekat od hlavního hrdiny. Dumáte nad tím, jestli opravdu chcete zrovna jeho příběhu věnovat svůj drahocenný čas. A v případě, že v příběhu figuruje dítě, bývá to o to horší. Objevují se obavy, zda nebude kniha příliš naivní, příliš jednoduchá, slabá, dětinská. I když, i takové knížky někdy potřebujeme. Občas se ale stane, že vám ústřední hrdina, ačkoliv ještě neukončil ani základní školní docházku, dokáže podat svůj příběh s bezprostředností dětství vlastní. Nezapomene to ale, možná nevědomky, dochutit přímočarou realitou. A vy si uvědomíte, že tento lehce naivní, ale přesto mnohdy krutý popis věcí ve vás zanechá hluboký dojem.

Seznamte se Harrisonem

Harrisson Opoku, pro přátele a rodinu Harri, věk 11 let, narozen v Ghaně, nyní žijící v Londýně. Poprvé se s ním setkáváme dva měsíce po imigraci, kdy pro něj již život na londýnském předměstí ve vysokých panelácích a všudypřítomná chudoba nejsou nic nového. Podařilo se mu zapadnout, má už i kamarády, ve škole vše relativně zvládá. Jeho cíle se mění každou chvíli, ale jeden stojí nad těmi ostatními – chce se stát členem dellského gangu. Patří tam ti „nejhustší týpci“, ze kterých mají všichni strach. Zbožňuje svoji malou sestřičku Agnes, která prozatím zůstala s tátou v Ghaně. A taky má rád holuby. Hlavně toho svého.

Stephen Kelman (*1976) je anglický romanopisec, který byl za svůj literární debut Dobré ráno, Harri (Pigeon English) nominován v roce 2011 do finále Bookerovy ceny.

Harriho vcelku poklidný život je narušen událostí, o které můžeme říct, že mu jej převrátí naruby. Setkání se s vraždou by ovšem poznamenalo každého z nás. Zvláště pokud by byl zabit někdo jako váš kamarád (jednou mu pomohl) a k tomu vlastníte opravdu činorodou mysl; o představivosti ani nemluvě. Harri se tedy spolu se svým nejlepším kamarádem ze školy Deanem rozhodne vraždu vyřešit. Protože to prostě tomu „mrtvýmu“ klukovi dluží.

V Anglii mají pro všechno pekelně různých slov

Harri je takříkajíc kuře, a k tomu ještě navíc přistěhovalec. Spoustu věcí vidí poprvé, hodně pojmů slyší  poprvé a stejně tak se prvně setkává s mnoha situacemi. A vše popisuje s upřímností dítěti vlastní. Nijak se s ničím moc nepáře. A i když angličtina pro něj není překážkou, čtenáři jeho vyprávění přináší mnoho zábavných momentů.

Dobré ráno, Harri nepatří mezi knihy, kde bychom sledovali vývoj hrdiny v průběhu let. Kelman nám „Ghanu“ (jak mu přezdívá X-fire, šéf gangu) půjčí na pouhých pět měsíců. Ale i za tak krátkou dobu prožijeme mnoho významných události v Harriho životě. Od všemožných rvaček, vítězství v běhu, dostání super tenisek Diadora, přes setkání s jeho holubem, k první holce a puse. A to vše na pozadí rádoby dětského vyšetřování vraždy, inspirované americkými televizními seriály. Jenže kde končí hra a začíná závod o život?

Život na předměstí Londýna není žádný med. Zdroj: foter.com

Život na předměstí Londýna není žádný med. Zdroj: foter.com

S izolepou se dá dělat spousta detektivní práce. Třeba zachytit otisky prstů nebo vlasy.

Autor se vrhl do příběhu, který mohl velice snadno sklouznout k vyprávění o tom, jak je život na předměstí Londýna těžký. Nechat se svést k vyprávění o těch, co se snaží utéct za lepším životem, aby se pak srazili s krutou realitou všedního dne a bojem s imigračními úředníky. Velice lehce mohla být kniha poznamenána příchutí rasismu. Kelmenovi se však podařilo příběh udržet na úplně jiné rovině. Život se zde sice za lehký považovat nedá. Harri ale věci bere tak, jak běží, nebojuje proti systému ani proti bezpráví. Snaží se žít, jak mu střídavě jeho Bůh, jeho kamarádi či máma káží. Dobré ráno, Harri je prostě nepříliš dlouhý román o jednom klukovi, který rád a rychle běhá, ale před životem přesto neutíká.

A nikdy nezapomínejte na holuby. Mohou to být oni, kteří vám  jako poslední řeknou sbohem.

KELMAN, Stephen. Dobré ráno, Harri. Vyd. 1. Praha: Odeon, 2012, 258 s. ISBN 978-80-207-1468-8.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Veronika Mahdalová

Veronika Mahdalová

I'm almost never serious and I'm always too serious. Too deep. Too shallow. Too sensitive, too cold-hearted. I'm like a collection of paradoxes...

Zanechte komentář