Stvořitel Tarzana by oslavil 138. narozeniny

Kultura Literatura / 1.9.2013

Autor:

Rádi bychom vám dnes připomněli jeho duchovního otce a mistra exotických příběhů – Edgara Rice Burroughse.

Edgar Rice Burroughs

Edgar Rice Burroughs. Zdroj: elbkin.net

Edgar Rice Burroughs se narodil v americkém Chicagu 1. září 1875. Poté, co úspěšně vystudoval vojenskou akademii, ale nesložil zkoušky na tu ve West Pointu, sloužil dva roky u jezdectva. Když byl propuštěn, snažil se najít nějaké výdělečné zaměstnání. Smůla se mu ale lepila na paty, míval časté úrazy, a proto nezůstal dlouho u jednoho zaměstnání.

Mohli bychom ho považovat až za hypochondra, ale ne vždy za své nemoci a úrazy mohl sám. Když několik měsíců pracoval jako kovboj, byl několikrát těžce zraněn zloději dobytka. Ve zlatých dolech onemocněl těžkým zápalem plic. Své štěstí proto hledal v bezpečnějších kruzích – literárních. Nejprve jako neznámý autor reklam a inzerátů, později jako spisovatel drobných povídek z venkova. Často používal pseudonymy: Norman Bean či Normal Bean.

Sláva pisálka z venkova

Tarzan

Tarzan. Zdroj: fanpop.com

Opravdu slavný se však stal až v roce 1914, kdy odevzdal americkému nakladateli dokončený rukopis první knihy – Tarzan mezi opicemi.

Hned v příštím roce na žádost nakladatele i četných čtenářů vydal pokračování Tarzanových dobrodružství pod názvem Návrat Tarzana. Od té chvíle psal každý rok další a další román o Tarzanově životě. Konečně zbohatl, stal se průmyslníkem a bohatým farmářem. Poblíž Hollywoodu zakoupil obrovský pozemek a pro všechny milovníky Tarzanových dobrodružství zde vybudoval osadu Tarzanwild, kde si každý přišel na to své „tarzanovské“.

Kromě světoznámých příběhů o Tarzanovi sepsal série knih, kde hlavní hrdinové neprožívají dobrodružství na naší Zemi, ale na planetách Marsu a Venuši. Obzvláště oblíben byl seriál o Marsu, který začal vycházet roku 1917. Ten měl velmi přitažlivé názvy jako: Princezna z Marsu; Bohové na Marsu; Pozemšťan vojevůdcem na Marsu; Thuvia, děvče z Marsu; Vražedná šachovnice na Marsu. Seriál o Venuši nesl podobné názvy: Čaroděj z Venuše, Ztracen na Venuši, Piráti z Venuše.

Třetí série knih objevovala tajemný svět uvnitř zeměkoule. Mezi takové patří kniha Do středu Země, která je  zfilmována,  a román Pellucidar, což byl název podzemního světa.

V březnu 1950 Edgar Rice Burroughs – mistr dobrodružství, jak byl kritiky nazýván – zemřel. Do své smrti tvořil stále nové a nové romány, denně prý psával třicet stránek. Jeho celoživotní literární dílo tvoří 59 dobrodružných a fantastických děl. Na jeho počest byl na Marsu pojmenován kráter Burroughs.

Zdroj perexové fotografie: fanpop.com
Jana Jechová

Jana Jechová

Studuji na Vyšší odborné škole publicistiky a miluji četbu knih. Nic víc snad není potřeba říci. :)

Zanechte komentář