Glamping. Zdroj: Samuel Etienne, Wikimedia commons

Glamping – splynutí s přírodou nebo zhýralost moderní doby

Cestování / 23.9.2013

Spojení luxusu s nedotčenou přírodou není dnes již nic překvapivého.

Glamorous camping

Spojením slov glamorous a camping vznikl staronový styl cestování. Jak již vyplývá z názvu, glamping má s tradičním kempováním pramálo společného. Cílovou skupinou jsou především turisté, kteří chtějí poznat netknutou přírodu národních parků, ale nejsou ochotni obětovat své pohodlí. Pokud tedy chcete cestovat do přírodních rezervací v Tanzanii, Namibii nebo Kambodži, spát uprostřed pustiny, ale zároveň nechcete přijít o zázemí, které poskytují výdobytky moderní civilizace, glamping je pro vás to pravé.

Originální výhled z ložnice. Zdroj: facebook.glamping

Originální výhled z ložnice. Zdroj: facebook.com/glamping

Pohodlná postel, teplá sprcha, toaleta nebo nábytek jsou pro „glampování“ nezbytností. Pro cestovatele, kteří mají divokou přírodu spojenou s adrenalinovým přespáváním uprostřed nevyzpytatelné přírody jen se spacákem a karimatkou, je glamping nejspíš zbytečností. Jisté kouzlo v něm ovšem musí najít i zarytí odpůrci konzumního cestování. Přece jenom probudit se v rezervaci, posadit se do pohodlného křesla na terase, vychutnat si čerstvou ranní kávu a u toho pozorovat kolemjdoucí stádo zeber nebo antilop nezní zas tak špatně.

Koloniální architektura v 21. století

Výraz staronový styl cestování jsem použila záměrně. Jedná se vlastně o renesanci koloniálního cestování, které známe hlavně z filmů pojednávajících o britské kolonizaci afrických či asijských zemí, kdy zámožní pánové museli mít při sobě veškeré zázemí včetně služebnictva. Současné stany jsou zejména v Africe stavěné v podobném stylu.

Indiáni nebo Khmerové

Pokud vás ovšem více láká cikánská maringotka, mongolská jurta nebo indiánské týpí, žádný problém. Glampy ve stylu původních obydlí snad všech civilizací můžete najít různě po světě. Jeden z nejzajímavějších glampů najdete v jihovýchodní Asii, konkrétně na hranici Kambodži a Thajska. Stany ve stylu původních khmerských obydlí jsou unikátní zejména svojí lokalitou. Resort Koh Kong je totiž první plovoucí kemp na světě ležící uprostřed džungle.

"Pod širákem" v mongolské jurtě. Zdroj: facebook.glamping

„Pod širákem“ v mongolské jurtě. Zdroj: facebook.com/glamping

Pro někoho se může jednat o nepochopení kouzla klasického kempování s plynovými vařiči a rozkládacím nábytkem, pro jiného o dokonalé splynutí moderního životního stylu s přírodou.

Zdroj perexové fotografie: Samuel Etienne, Wikimedia commons

Zuzana Skříčilová

Zuzana Skříčilová

studentka práv a politologie, ve volném čase se věnuje cestování a fotografii

Zanechte komentář