„Wall poems“ v Leidenu aneb za poezií můžeme i jinam než do knihovny

Kultura Literatura / 5.9.2013

Verše desítek autorů z celého světa našly svou výstavní plochu na zdech domů nizozemského města.

Projekt, který by se do češtiny dal přeložit jako „Básně na zdech“, vznikl v roce 1992. Byl financován soukromou nadací dvou umělců, kteří jeho vznik iniciovali a bezesporu tak zprostředkovali možnost nevšedního zážitku pro milovníky literatury z celého světa. V Leidenských ulicích totiž najdeme básně v mnoha jazycích, přičemž verše vybraných autorů doprovází překlad do angličtiny či nizozemštiny, umístěný pod samotnou malbou na malém plakátu.

Pestrá paleta jazyků, námětů a grafických zpracování poukazuje na kulturní rozdíly a zároveň nechává diváka/čtenáře nasávat inspiraci a kouzelnou atmosféru ulic tohoto města.

S čí tvorbou se zde můžeme setkat?

Krchovský - Na samém konci zdroj: commons.wikimedia.org

J.H. Krchovský – Na samém konci
zdroj: commons.wikimedia.org

Tento originální projekt nastartovala báseň ruské autorky Mariny Cvětajevové. Postupem času začaly exteriéry leidenských budov zdobit verše autorů jako je Shakespeare, Rimbaud, Verlaine, Baudelaire, Apollinaire nebo Borges, ale své místo si zde našli i autoři, kteří jsou v našich končinách naprosto neznámí. Ani zástupci z Číny, Indonésie, Turecka nebo Pákistánu totiž nejsou pro projekt žádným tabu.

Dokonce i naše malá země se může pyšnit autorem, jehož dílo tvoří součást leidenského komplexu. Fasáda jednoho z místních domů disponuje básní „Na samém konci“ jednoho z nejmladších českých samizdatových básníků, J. H. Krchovského. Jeho tvorba je specifická svým dekadentním ražením, motivy jako smrt, šílenství a erotika mu rozhodně nejsou cizí. Svou precizní formou okouzlil nejednoho nadšence pro ostřejší poezii, své místo mezi další stovkou autorů tedy rozhodně má.

K dnešnímu dni celou sérii tvoří přesně 103 básní, jejichž chronologický seznam doplněný o fotky, překlady a další informace můžete nalézt na stránkách projektu. Pokud se tuto netradiční expozici rozhodnete vidět na vlastní oči, jako nadšenec pro literaturu rozhodně neprohloupíte.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lenka Vojtíšková

Lenka Vojtíšková

Grafoman, přičemž inspirace roste s klesající hladinou piva.

Zanechte komentář