7 receptů na dobrou náladu z celého světa

V obraze / 28.8.2013

Vídáte každé ráno tytéž zamračené obličeje v metru? Nekazte si náladu – zkuste je pro změnu nakazit úsměvem od ucha k uchu!

Někdy až příliš ujíždíme na vlně negativismu

Moc vedro. Moc zima. Ten Zeman. Ta Bartošová. A ty České dráhy! Zdražování, škola, práce, děti, doktoři, šéf. A ta Kofola už taky není, co bývala před dvaceti lety.

Ruku na srdce, občas si postěžujeme všichni. A někdy nás daná situace skutečně tak namíchne, že nad ní nejde jen mávnout rukou. Ale často – až příliš často – se v negativismu vyžíváme. Přizvukujeme, stereotypizujeme, trumfujeme se ve vypočítávání chyb, místo v hledání plusů. Z okolí vím, že mnoha lidem tento negativní pohled nesedí. Jen je jaksi jednodušší ho udržovat, než jít proti proudu. Nedejbože chválit. Být nadšený. Smát se na celé kolo.

Cestování otevírá oči, obzory i lidská srdce

Cestování otevírá obzory optimismu. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Cestování otevírá obzory optimismu. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Přesto přichází chvíle, kdy se cítíme lehčí a méně svázaní. Na dovolené se všechno jeví růžověji. Při cestování a objevování nových kultur zažíváte opojné pocity. Problémy jsou daleko a svět je najednou náš. A chceme si trošku toho optimismu přivézt i domů. Jenže tam je zase ten Zeman. A neustále nespokojená sousedka… – stop!

Nikdo nemá patent na štěstí. Přesto jsou na naší planetě místa, kde jsou lidé usměvavější. Nadšení totiž najdete i v šedi všedních dní. Nadechněte se, pohodlně se usaďte a přečtete si tipy z celého světa, které vám pomohou získat zdravý nadhled.

Inspirujte se životním elánem odevšad

1. Itálie, Španělsko, Řecko. Jižané si na nic nehrají. Mluví při jídle s plnou pusou, pokřikují na sebe na ulicích, triumfálně si stoupnou za mikrofon, i když neumí zpívat. Nebojí se, že si na ně někdo bude ukazovat prstem, že je pomluví za zády. Kdyby se neustále omezovali snahou zavděčit se ostatním, nic by z toho života přece neměli! Popusťte občas uzdu svému temperamentu. Sami cítíte, že tu vášeň někde hluboko uvnitř máte.

Holanďané si užívají každý paprsek sluníčka, třeba na zahrádce. Zdroj: Pixmac.cz

Holanďané si užívají každý paprsek sluníčka, třeba na zahrádce. Zdroj: Pixmac.cz

2. Holandsko. Těžko byste našli příjemnější a vstřícnější národ. Zeptejte se Nizozemce na cestu a on vás na místo doprovodí. Pro úsměv také nejdou daleko. A přitom by si mohli neustále stěžovat na zimu a deštivé počasí, nemyslíte? Místní naopak vytáhnou pláštěnku, kolo nebo koloběžku (na těch jezdí do práce i byznysmeni!) a hurá do společnosti. Vezměte si příklad – nenechte rozmary počasí diktovat náplň vašich dní! I když je léto pomalu pryč, oprašte nordické hole či chytejte zbytky sluníčka v zahradní restauraci. Stačí 20 minut denně a máte vitaminu D i hormonů dobré nálady na rozdávání!

3. Francie. Francouzi úspěšným příkladem učí celý svět, jak být životním labužníkem. V jídle, pití, lásce, sexu a vůbec v trávení volného času. Když se nepovedl den v práci, nalijte si doma skleničku červeného a přikusujte kousek dobrého plísňového sýra. Zajděte si zatančit swing. Užívejte si společenské události, oceňte čas strávený s rodinou a drahou polovičkou. Naslouchejte, co vám přátelé skutečně říkají, aniž byste byli v duchu mimo. Nechte čas jen volně plynout a žijte v tento moment.

4. Indie. Jóga a meditace mohou znít jako klišé, po pár lekcích jim však také propadnete. Nejenže procvičují tělo a ducha, ale dokáží navodit vnitřní klid. Již po jedné lekci budete mít pocit, že jste dokázali zpomalit svět kolem a máte blíž k přírodě než kdy předtím. A to se počítá!

Jezte, meditujte a milujte. Zdroj: Pixmac.cz

Jezte, meditujte a milujte. Zdroj: Pixmac.cz

5. Okinawa. Obyvatelé malého japonského ostrova se řadí k nejzdravějším lidem na světě. Vyznávají životní filozofii „hara hachi bu“ – kdykoli stolují, jedí jen do chvíle, kdy jsou z 80 % plní. Následně odloží vidličku a nezatěžují dál tělo, které by se s plným žaludkem vypořádávalo další hodiny. Získají tak nejen jiskřivé zdraví, ale také spoustu času a energie k řešení každodenních situací. Obědové menu nemusíte seškrabovat do posledního sousta. Jakmile pocítíte první příznaky najezení, vidličku odložte. Konverzujte, bavte se s kolegy. Žaludek většinou do pár minut zahlásí spokojenost. Zbytek jídla zabalte na večeři a užívejte si příliv odpoledních nápadů.

Japonci přestávají stolovat, jakmile jsou z 80 % plní

Japonci přestávají stolovat, jakmile jsou z 80 % plní. Zdroj: pixmac.cz

6. New York. Obyvatelé jednoho z nejrychlejších měst světa ví, jak se ve skleněné džungli nezbláznit. Recept? Naučili se nic nebrat 100% vážně. Vždycky se najde někdo, komu se nezavděčíte. Lži, pomluvy, bankroty na burze, vyhazovy z práce. Neštěstí kolem sebe nezabráníte. Nemusíte si jej však tolik připouštět k srdci a zbytečně ztrácet vlastní sílu jednat. Nemá cenu se hroutit pod katastrofickými scénáři ekonomů. Místo toho nabídněte pomocnou ruku přátelům v nouzi, přispějte na zaplavenou ZOO, vyskládejte staré oblečení pro charitu.

7. Afrika a Třetí svět. Čas od času není od věci nahlédnout pod pokličku zemím, které nemohou svým občanům zajistit ani základní potřeby. Ve dnech, kdy je nám mizerně, si často říkáme „proč já“. Často nám však nedochází, že máme pitnou vodu, střechu nad hlavou, supermarkety plné jídel. Oplýváme přístupem ke vzdělání, lékařskou péčí a možností kariéry. Neříkám, že musíte denně litovat africké sirotky. Ale sem tam zkuste v hloubi duše zažehnout vděčnost za dobu a místo, ve kterých žijeme.

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář