Jak vybrat džíny?

Krása a móda / 31.8.2013

Najít džíny, které dokonale padnou, je téměř nadlidský úkol. S námi to ale zvládnete!

Z vlastní zkušenosti jistě víte, jak komplikovaný může být nákup nových džínů a kalhot vůbec. Přitom se stačí držet několika jednoduchých pravidel. Odteď už doplňování šatníku nebude noční můrou. Co vy víte, třeba vás to nakonec bude i bavit…

Z továrny na módní mola

Možná by vás to ani nenapadlo, ale džíny byly původně dělnickou uniformou. Byly patentovány v 70. letech 19. století Levim Straussem. Úplně první model s názvem Levi Strauss Co’s Original Riveted 501 range stály pouhý jeden dolar. V 50. letech minulého století se ale masově rozšířily a postupně se staly součástí snad každého člověka, bez ohledu na věk či velikost příjmu.

Slim i skinny jsou sázkou na jistotu. Zdroj: polyvore.com

Slim i skinny jsou sázkou na jistotu. Zdroj: polyvore.com

Jak je to s těmi velikostmi?

Tip na nákupy! Vždy si kupujte džíny o číslo menší čili takové, které stěží dopnete. Džíny se totiž během nošení vytáhnou o minimálně jednu velikost. Při praní je pak otáčejte naruby a perte maximálně na 40 stupňů. Jedině tak si uchovají svoji barvu.

Největší problém při nákupu nových kalhot? Určitě se shodneme na jednom – velikosti. Výrobci totiž využívají několik druhů číslování. V běžných módních řetězcích převládá evropské číslování 36, 38, 40 atd. Někde se dokonce setkáme i s číslováním amerického typu S (small), M (medium) a L (large).

Jak má ale vypadat správné číslování džín? Velikost džín je udávána v palcích. Na cedulce tak najdete dvě čísla s lomítkem (např. 30/32).  První číslo udává velikost v pase/bocích, druhé pak délku nohavic od rozkroku.

Tak co, zkusíte zvony? Zdroj: polyvore.com

Tak co, zkusíte zvony? Zdroj: polyvore.com

Jak vybrat správný střih?

Tak co, skinny, slim nebo třeba zvony? Poté, co jsme si vysvětlili velikosti džín, zaměříme se nyní na střihy. Vězte, že správně střižené džíny vám vykouzlí dokonalou siluetu a opticky vám uberou i pár centimetrů.

Máte malou postavu a potřebujete tedy opticky prodloužit nohy? V tomto případě skvěle poslouží kalhoty v délce nad kotníky doplněné podpatky. Pokud se však v kratších džínách necítíte, sáhněte po střihu slim (lehce zúžené) nebo skinny (obepnuté, více zúžené), skinny jsou ale vhodné spíše pro hubenější postavy. Nemusíte se bát ani různobarevných provedení (např. zelená, červená či fialová).

Rovné džíny (označení straight) jsou velice univerzální. Sedí totiž všem typům postav i každé výšce. Tento střih kalhot by vám určitě neměl v šatníku chybět, je totiž velice nadčasový a nikdy nevyjde z módy.

Půjčte si džíny od přítele. Zdroj: polyvore.com

Půjčte si džíny od přítele. Zdroj: polyvore.com

Dalším střihem je tzv. bootcut. Jde o střih, který se směrem dolů lehce rozšiřuje. Je tak vhodný pro silnější lýtka. Zvýrazní totiž zadeček a odpoutá tak pozornost od problémových partií.

Boyfriend džíny, trend, který bude ještě dlouho skloňován. Charakterizuje je volný střih a nižší rozkrok. Nosí se ohrnuté nad kotníky. A víte, jaká je jejich hlavní výhoda? Sluší všem postávám, protože boyfriend džíny zakryjí vše, co chcete schovat.

Zvony, v módním hantýrce bell bottom, se již v předešlých sezónách vrátily na výsluní. Mohou být buď lehce rozšířené od úrovně kolen, nebo může jít o velmi široké volné zvony. Často také mívají vyšší pas, který skvěle zformuje bříško. A jejich výhoda? Jsou vhodné pro všechny typy postav!

Troufáte si na kovové džíny? Zdroj: polyvore.com

Troufáte si na kovové džíny? Zdroj: polyvore.com

Co velí trendy?

Džíny si jako jeden z mála kousků šatníku prošly už snad vším. Módní návrháři na ně vzali nůžky a prostříhali jim (nejen) kolena, polévali je savem, našívali na ně korálky a flitry a tak dále.

A co se bude nosit příští sezonu, tedy na podzim a v zimě? Především to budou jednoduché slimky v tmavých barvách. Další variantou, se kterou nešlápnete vedle, je metalický vzhled. Pokud máte rádi vzorování, vsaďte na barokem zavánějící vzory (seženete např. v prodejnách Camaieu či Orsay) či roztomilé puntíky. A pokud si troufáte, půjčte si klidně džíny svého přítele, protože ty se budou na vrcholu držet ještě dlouho.

Jaké džíny máte nejraději vy? Řídíte se při výběru módním diktátem?

Zdroj perexové fotografie: polyvore.com

Zuzana Holmanová

Zuzana Holmanová

Psaní je pro mě skvělým způsobem, jak vyjádřit své názory i pocity. Baví mě jen tak nechat klouzat tužku po papíře (nebo prsty po klávesnici) a těšit se z přibývajících řádků. Mým snem je stát se spisovatelkou literatury pro děti a mládež

Zanechte komentář