Zkuste četbu doprovodit hudbou!

Literatura / 7.9.2013

Posloucháte při čtení hudbu? Pokud tápete, poradíme vám pár tipů!

Jen málokdo z nás knihomolů poslouchá hudbu při čtení. Některé vyrušuje a rozhodí tak tu správnou atmosféru. Občas mi také hudební doprovod není po chuti, ale ve většině případů je právě hudba to, co mi dotváří celou atmosféru (Tedy pouze za předpokladu, že vyberu tu správnou písničku.). Muzika je součástí mého života a mám ráda, když si při nějaké „znovuobjevené“ písničce vzpomenu na knihu, kterou jsem kdysi četla. Za tento pocit bych byla schopná zabíjet, a proto se pokouším ke knize vždy najít tu pravou hudbu.

V tomto článku bych vám ráda představila pár „mých“ knih nakombinovaných s tou správnou hudbou. A jaký je můj vlastní systém výběru? Celou knihu čtu pouze za poslechu jedné či dvou písní, o to intenzivněji si zpětně při jejich poslechnu na knihu vzpomenu.

Stmívání

V jednom ze svých předešlých článků zmiňuji svou „rozjezdovou“ knihu (tedy první knihu, po níž jsem vážně začala číst jednu za druhou), řeč je o Stmívání. A i když už je tomu pět let, stále znám svůj „Twilight soundtrack“. Při jeho poslechu zažívám menší déjà vu.

Netuším už, proč zrovna tyhle písničky, každopádně vím, že to byly jedny z mála, které mi při čtení této série vážně nevadily. A tenkrát nejspíš i „frčely“.

1. Release me – Agnes

2. The Black Eyed Peas – I Gotta Feeling

My děti ze stanice Zoo

Tuhle knihu mám čtenářsky za sebou už  pěkných pár let. Nedávno jsem ale narazila na „můj“ soundtrack ke knize a opět mě bodlo u srdce. Kniha nepatří k veselým a tak i můj výběr písně k ní.

I bez tragického děje knihy jsou tyto písně dosti deprimující, v kombinaci obojího dokáží vyvolat skutečně silnou atmosféru.

1. Ed Alleyne Johnson – Mad World

2. Ed Alleyne Johnson – Every Breath You Take

Ten, kdo stojí v koutě

Tato útlá kniha vám naservíruje soundtrack přímo pod nos. V knize je totiž už dávno napsaný.

Děj knihy je pochmurný a i písnička je smutná. Lepší hudbu autor snad ani vybrat nemohl a věřte, že i když zprvu hlavního hrdinu neznáte, z té písně si ho okamžitě budete umět do do puntíku představit.

1.The Smiths – Asleep

 

A co vy, posloucháte při čtení knih hudbu? Jaký je váš vlastní soundtrack k oblíbené četbě?

Zdroj perexové fotografie: shereads.org

Lucie Kubiczková

Lucie Kubiczková

Upovídaný člověk studující na gymnáziu v Opavě a až nezákonně milující literaturu a seriál Přátelé.

Zanechte komentář