Brno otvírá brány farmářům a regionálním potravinám

Na talíři / 31.8.2013

Podpořte také regionální suroviny! Že nevíte jak? Brno vám to prozradí.

Vedle supermarketů a hypermarketů téměř přes noc vyrostly farmářské samoobsluhy a obchůdky s regionálními výrobky. Přidávají se k pouličním trhům s českými surovinami, které se v Brně vyskytují stále častěji. Síť prodejen Sklizeno se dokonce snaží o farmářský supermarket. Znamená to jediné. Lidem už není lhostejné, čím si zaplní žaludek ani odkud jídlo pochází.

maso sklizeno

Klobásy z Alberta? Už ne… V akci a ve výborné kvalitě je najdete třeba ve Farmářských pochoutkách, v Dobrém špajzu nebo ve Sklizeno.

Obchůdky s farmářskými a bioprodukty mají v dnešní době stále více zelenou. Zavítají do nich i ti, kteří si dřív kupovali ‚točeňák‘ a pařížský salát s rohlíkem. Nedoceněné suroviny z venkova plní regály i ve městech. Třeba v Brně jich najdete hned několik. Divili byste se, jak se mění ceny. Čím víc totiž přibývá farmářských a ‚foodie‘ obchodů, tím víc si můžete nákupy jídla v lepší kvalitě dovolit. Klasická výmluva, že žít bio je drahé už také neplatí. Přijďte se přesvědčit sami, v Brně k tomu máte spoustu možností.

Obchůdky s duší

Hlavní nádraží je posledním místem, kde byste v Brně hledali farmářské produkty. Malý obchůdek Farmářské pochoutky se krčí v chodbě směrem na restauraci Blue Garden. Má co nabídnout. „Kozí výrobky, mléko, mošty, pečivo, maso,“ vypočítává sympatická majitelka Hana Bačíková svůj sortiment. Všechno je převážně z jižní Moravy. Oproti svému obchodu se majitelka nijak zastrčeně necítí. „Otevírám i obchůdek vedle menzy na Mendlově náměstí. Čekám jen potvrzení. Budu tam mít špenátové pečivo a další,“ láká studenty. „Navíc pracuji i na různých akcích, teď pro Jihomoravský kraj. Dělala jsem meníčka,“ vysvětluje aktivní prodavačka.

farmářské pochoutky

Obchůdek na nádraží je nenápadný, ale najdete v něm poklady.

Podobně se snaží obchůdek Ze statku v Žabovřeskách. Majitelé některé produkty přímo pečou a jejich specialitou jsou pštrosí produkty. Kousek od nich se otevřel Dobrej špajz, větší obchod, připomínající samoobsluhu, také s regionálními potravinami. Velký sortiment chlazených výrobků jde ruku v ruce s pochutinami, jako jsou třeba výborné česnekové chia tyčinky s chia semínky.

ze statku

Ze statku svým vzhledem zve k návštěvě.

Farmářské samoobsluhy

Sklizeno najdete na Josefské ulici, hned jak vyjdete z nově postaveného obchodního domu Letmo. Na první pohled vypadá jako klasická samoobsluha – sami si nakoupíte, jen maso a sýry vám na požádání nakrájí milá slečna. Rozdíl je v původu potravin. Sýry z Ježkova statku na Vysočině, broskve z Velkých Bílovic. Sem chodí stále více a více ‚foodies‘, buď jen zapít čerstvě upečený muffin z kvalitních surovin dobrou kávou nebo nakoupit do domácnosti spoustu výrobků v regionální, či dokonce biokvalitě. Obchůdek navíc nabízí stálé slevy, např. na anglickou slaninu z českých farem nebo na kozí sýry.

Sklizeno

‚Sklizeno personál‘ je velmi milý.

Na stejné vlně si jede i samoobsluha My food. Ti, kteří chtějí pro své tělo i duši jen to nejlepší, si zde mohou vybrat z široké nabídky čajů, ovoce, zeleniny a dalších surovin. Škoda, že obchůdek není pro kolemjdoucí téměř vidět. Přitom ho najdete přímo vedle nákupního centra Vaňkovka.

Tím Brno ještě nekončí

Nemáte-li čas nakupovat, zajděte si nebo zavolejte do bedýnkovacích družstev. Milí provozovatelé vám do bedýnky naskládají to nejlepší ovoce a zeleninu sezóny a odvezou vám je přímo domů. Můžete jen vytáhnout čerstvá rajčata a začít si dělat omáčku na těstoviny. Desetikilovou bedýnku jako od farmáře tak dostanete kolem 400 Kč, menší za 250 Kč. A věřte tomu, že se jedná o pořádnou nálož kvalitní a čerstvé zeleniny a ovoce.

zelný trh

Čerstvá zelenina není jen záležitost bedýnek. Už odnepaměti ji najdete také na Zelňáku.

Kromě známé firmy BADEKO na Kuklenské ulici najdete další bedýnkovací družstva v Brně na Merhautově, Pellicově, Skácelově nebo Údolní.

Tip: K trochu jiné, ale také dobré činnosti vás nabádá společnost NaZemi, která má obchůdek na Pekařské. Specializuje se na kvalitní suroviny z FairTrade.

Obchůdky zaměřující se na české potraviny v dobré kvalitě máte přímo před nosem. Stačí vyjít z domku či z paneláku a jste tam. Porozhlédněte se i ve vašem městě a napište nám do komentářů, kam u vás zajít!

Zdroj fotografií: Eliška Studená, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Eliška Studená

Eliška Studená

Jsem ve fázi hledání sebe a ženy ve mě, vaření mi k tomu poskytuje voňavou a kreativní cestu. Pomáhá mi, já jeho prostřednictvím pomáhám lidem kolem. Objevuji chuť jednoduchých pokrmů, prostých čistých chutí potravin, hledám to pravé ořechové i makové. Ovlivňujeme to, co nám vyjde z rukou, i svou náladou, myslí? Mým cílem je udělat si z jídla meditaci, klid, prožitek, láskyplné dílo. Držte mi palce, ať se to zdaří.

Zanechte komentářVaše názory

  • Petr

    Ahoj, nevíte o nějaké mapičce Brna, kde by se to dalo najít? Jezdím přes půl Brna do práce z práce- rád bych zatočil… Díky